Adana Gezi Rehberi

adana-gezi-rehberi

Adana, kebapları, kahvaltı dahil her öğünde yenen ciğeri, şalgamı, film festivali, saat kuleleri, Seyhan ve Ceyhan nehirleri, taş köprüsü, Sabancı Merkez camii ile ülkemizin turizm rotaları arasında önemli bir yere sahiptir.

Adana’da gezilecek yerleri rahatla gezebilmek ve şehrin gastronomik zenginliklerinden tadabilmek için 1 veya 2 gün konaklamalı seyahat planlamayı düşünebilirsiniz. Yazın Adana’nın sıcağında gezmek ve kebaplardan yemek zor olabileceğinden güneşli kış veya bahar aylarında gitmeye karar vermeniz iyi olacaktır.

Adana’ya Ulaşım

İstanbul’dan uçak yolculuğu ile 1 saat 30 dakikada Adana Şakirpaşa Havalimanı’na varabilirsiniz. Adana Şakirpaşa Havalimanı, Adana şehir merkezine oldukça yakın bir konumda, 7-8 km mesafededir.

Şehir içine otobüslerle veya taksi ile ulaşabilirsiniz ya da araç kiralayabilirsiniz.

Uçaktan iniş yaptığınızda havalimanı çıkışında birçok araç kiralama seçeneği bulunmaktadır. İsterseniz bu noktalardan bir araç kiralayabilirsiniz. Adana’ya gitmeden önce internet üzerinden de araç kiralama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Adana’da meşhur yemek mekanlarının birçoğu Seyhan merkez çarşı içinde bulunmaktadır. Bunun yanında şehrin farklı noktalarında yer alan gidip görmek isteyeceğiniz hem yemek mekanları hem de gezip görülecek yerler için araç kiralama iyi bir yol olabilir.

Adana’da Konaklama

Adana’da Taş Köprü’nün, tarihi saat kulelerinin, ünlü yemek restoranlarının olduğu, turistik açıdan da ön plana çıkan yer, Adana’nın da merkez ve en büyük ilçesi olan Seyhan ilçesidir. Turistik Adana gezisinde, Seyhan dışında, Yüreğir, Çukurova gibi farklı ilçeler de ziyaret edilebilmektedir.

En merkezi yer olan Seyhan’da konaklama için birçok otel seçeneği mevcuttur. Aşağıdaki haritada birçok otelin ana yol üzerinde ve birbirine yakın konumlarda sıralandığını görebilirsiniz. İbis Otel, Divan Otel veya Ramada Otellerini tercih edebileceğiniz gibi yerel otelleri de tercih edebilirsiniz.

İbis Otel de Türkiye’nin birçok ilindeki İbis Otelleri ile aynı kalite ve hizmette, makul fiyatlı, güvenle tercih edilebilecek bir oteldir. Havalimanından merkeze geliş yönünde ana yol üzerinde yer almakla beraber şehir merkezindeki mekanlara, Taş Köprü’ye 8-10 dakikalık yürüme mesafesindedir. İbis Otel’in kendine ait 5-6 araçlık açık otoparkı, 15-20 araçlık da 2 katlı oldukça yeterli kapalı otoparkı bulunmaktadır.

Aracınızı otelde bırakıp yakın mesafeleri ve çarşı içini yürüyerek keşfederseniz daha rahat edersiniz.

Adana’da Gezilecek Görülecek Yerler

Adana için en lezzetli ve en meşhur sorular; Adana’da ne yenir? Nerelerde yenir? Bu soruların cevabını ünlü mekanları ve yemekleri tanıttığımız yazımızda bulabilirsiniz. Adana’ya gelmişken Adana’yı keşfetmek için yemek molalarında nereleri gezip görebileceğimizi bir inceleyelim:

Taş Köprü

Seyhan Nehri üzerinde bulunan tarihi Taş Köprü, Adana’nın sembollerinden biridir. Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlar. Köprü araç trafiğine kapalıdır, üzerinden yürüyerek Seyhan ilçesinden Yüreğir ilçesine geçiş yapabilirsiniz. İbis Otel’den 10 dakikalık bir yürüme ile Taş Köprü’ye varabilirsiniz.

Taş Köprü yakınında yer alan Sabancı Merkez Camii’ni arka plana alıp güzel manzaralar eşliğinde, mistik atmosferde unutulmaz fotoğraflar çekebilirsiniz.

adana-tas-kopru

Seyhan Nehri Çevresi

Taş Köprünün her iki tarafında Seyhan Nehri boyunca halkın dinlenmesi, eğlenmesi, beraber vakit geçirmesi için yeşil alanlar, yürüyüş yolları bulunmaktadır. Nehir üstünde tarihi Taş Köprü dışında geçişlerde kullanılması için araçların geçişine yönelik bir köprü, ayrıca birçok sonradan yapılmış köprü bulunmaktadır. Belli noktalardan karşıya geçip Seyhan ilçesine karşı kıyıdan da bakabilirsiniz.

Yeşillikler üzerinde piknik yapanları, nehir kenarında bisikletle gezenleri, sandalyesini alıp çimenler üzerinde güneşlenenleri görmeniz mümkün.

Adana Seyhan Merkez Parkı

Şehrin merkezinde bulunan, içinde Sabancı Merkez Camii’ni de barındıran bu büyük park, yeşil alanları, oyun aktiviteleri, yürüyüş yolları ve göletiyle dinlenmek ve vakit geçirmek için ideal bir mekandır. Özellikle haftasonları halkın buluşma noktası olan parkın içinde birçok turunç ağacı görebilir, turunç kokuları eşliğinde parkı gezebilirsiniz.

Sabancı Merkez Camii

Türkiye’nin en büyük camilerinden biri olan bu camii, 6 minareye sahiptir. Minarelerinin yüksekliği ile şehrin birçok noktasından görülebilmektedir. Mimarisi ve iç dekorasyonuyla da dikkat çekmektedir.

adana-gezilecek-yerler

Kazancılar Çarşısı ve Büyük Saat Kulesi

Adana Tarihi Kazancılar Çarşısı, şehrin tarih kokan çarşıları arasında özel bir yere sahiptir. Çarşı içindeki hanlarda bakırcıları, kalaycıları, kömürcüleri, tatlıcıları ve meşhur kebapçılarıyla Adana’nın geleneksel dokusunu yansıtmaktadır. Adana Tarihi Kazancılar Çarşısı, geleneksel Türk el sanatlarından el dokuması ürünlere, takılardan tekstil ürünlerine, giyim eşyalarından ayakkabılara, deri ürünlerinden hediyelik eşyalara kadar geniş bir ürün yelpazesi sunan açık bir alışveriş merkezidir. Bu çarşı, zengin kültürel mirası ve çeşitli alışveriş olanaklarıyla ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Kazancılar Çarşısı içinde yer alan kebap restoranları günün her saati kalabalık olsa da çarşı içindeki alışveriş dükkanları akşam 18:00 gibi kapanmaktadır. Akşam saatlerinde çarşıya geldiğinizde yollarda pek kimseyi görememeniz mümkün. Gezi rotanızı buna göre ayarlamanız faydalı olacaktır.

Ayrıca çarşı içinde büyük saat kulesini de görebilir, güzel manzaralar eşliğinde fotoğraflarınızı çekebilirsiniz.

Seyhan Baraj Gölü

Seyhan merkezinin kuzeyinde Çukurova ilçesinde yer alan Seyhan Baraj Gölü etrafındaki restoranlarda güzel manzaralar eşliğinde kahvaltınızı yapabilir, çayınızı yudumlayabilirsiniz. Yerel halkın piknik yapmak için de tercih ettiği baraj çevresinde çok sayıda restoran, kahvaltı mekanları bulunmaktadır.

Sosyal medyada popüler olan Hazalım Cafe de baraj üstündeki köprüyü geçtikten sonra göl kenarında yer almaktadır. Kahvaltı mekanı olarak hizmet veren işletmenin sıkma ve gözlemeleri de ünlüdür. Sıkmayı, gözlemenin dürüm hali gibi düşünebilirsiniz. Patatesli, kıymalı, peynirli gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır. Mekanın fiyatları sunduğu hizmete göre ortalamanın biraz üzerindedir.

Baraj kenarında güzel bir manzaraya sahip olan mekan, Seyhan merkezinden 15-17 km uzaklıktadır. Aracınız ile 20-25 dakikada varabilirsiniz. Yol kenarında olduğundan çok yoğun bir zamana denk gelmezseniz otopark sıkıntısı mevcut değildir. Aracınızı işletmenin kendi otopark alanında ücretsiz bırakabilirsiniz.

Hazalım Cafe, güzel bir manzara eşliğinde çayınızı yudumlama imkanı sunsa da hizmet, kalite, lezzet, özen ve hijyene dair çok büyük beklentilerle gitmemekte fayda var.

seyhan-golu
Hazalım Cafe ve Manzarası

Dinazor Park

Adana’da Dinazor Parkı ziyaret ettiğinizde, tarih öncesi dünyanın büyüleyici atmosferini deneyimleme fırsatı bulabilirsiniz. Park, gerçek boyutlarda yapılmış, bazıları ses ve harekete duyarlı dinazor maketleri, yapay göl, konuşan ağaçlar, kafeler, oyun alanları ile dolu, 10.000 metrekarelik bir alanda kurulu bir tema parktır. Yapay göl etrafındaki ağaçlar müthiş bir manzara imkanı sunar. Bol bol fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz.

Dinazorlarla beraber geçmişe yolculuk yapabilir, dinazor yaşamının canlandırıldığı sahneleri görebilir ve tarih öncesi çağın hayvanları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Çocuklar için özel olarak tasarlanmış oyun alanları ve etkinliklerin yanı sıra parkın içindeki yürüyüş yollarında turlar atabilirsiniz. Son dönemde bazı dinazor maketleri eskimiş, yıpranmış olsa da Adana’daki Dinazor Parkı, hem eğlenceli hem de görsel bir şölen sunmaktadır. Aileler ve doğa tarihine ilgi duyan herkes için Adana gezilecek yerler listesi için harika bir destinasyondur.

Çukurova ilçesinde yer alan park, Seyhan merkeze 11 km mesafededir. Aracınızla 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz. Parkın yanında ücretsiz otopark alanı mevcuttur. Bu alana veya yol üstüne kolaylıkla aracınızı park edebilirsiniz.

Dinazor Parka giriş ücretleri makul seviyelerdedir.

adana-dinazor-park
Adana Dinazor Parkı

Bu mekanların dışında Adana’da birçok müze de bulunmaktadır.

  • Tarihe ışık tutan filmlere ait afişlerin, fotoğrafların yer aldığı Adana Sinema Müzesi,
  • Adana’nın tarihini ve kültürünü keşfetmek isteyenler için zengin bir koleksiyona sahip olan Adana Arkeoloji Müzesi,
  • Adana’nın kültürel mirasını tanımak için yöresel el sanatları, kostümler ve tarihi eserlerin sergilendiği Adana Etnografya Müzesi,
  • Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana ziyaretlerinde kaldığı evi görebileceğiniz Atatürk Evi Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Adana’da Alışveriş

Adana’nın meşhur şalgamından tadıp evinize ve sevdiklerinize alabilirsiniz. Ayrıca Adana’nın Kazancılar Çarşısı içinde ve farklı yerlerinde birçok cevizli sucuk, lokum, cezerye gibi şekerlemeler satan dükkanları görebilirsiniz. Bu şekerlemecilerden biri de kendi ürettiği ürünleri taze bir şekilde satan, fiyatları da makul seviyelerde olan Canlı Şekerleme isimli dükkandır. Dükkanın sahibi size detaylı tüm bilgileri veriyor. İçinde şeker olan ürünler daha düşük fiyatlı iken pekmez gibi doğal tatlandırıcılar ile yapılan ürünlerin fiyatı biraz daha yüksek. Dilediğiniz ürünlerden karıştırarak hem kendinize hem hediyelik olarak alabilirsiniz.

Kendi ürünlerinin yanında Gaziantep’ten getirdikleri taze muska gibi ürünler de olabiliyor. Tüm ürünlerden tadıp dilediğinizi seçebilirsiniz.

adana-hediye

Takılar, tekstil ürünleri, tesbihler, deri ürünlerden almak isterseniz, tüm hediyelik eşyaları Adana Tarihi Kazancılar Çarşısındaki esnaf dükkanlarında bulabilirsiniz.

Scroll to Top