Alyans Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Alyans Seçerken

Nişan döneminde yapılan hazırlıkların başında nişan yüzüklerinin seçilmesi gelmektedir.

Bir kuyumcuya gittiğinizde karar vermeniz gereken öncelikli durum; alyansların hangi renk ve hangi ebatlarda olacağıdır.

İlk kriter, görünüm itibariyle alyansın rengi olmaktadır. Klasik altın rengi, gümüş rengi veya rose renkte yüzükler mevcuttur. Bu renklerin ikili karışımlarından oluşan renklerde de yüzükleri tercih edebilirsiniz.

Sarı altın rengi en çok tercih edilen renk olsa da sarı altınla beyaz altının beraber kullanıldığı modeller de oldukça revaçtadır. Gümüş renginde olan beyaz altın yüzükler, renginden dolayı gümüş yüzüklere benzemektedir. Seçerken bu hususu aklınızda bulundurmanızda fayda olacaktır. Gümüş ve rose renkteki altın bileşimlerinden oluşan modeller de oldukça şık bir görüntü sergilemektedir. Tek taşınız varsa, onun rengi ile aynı renkte alyans tercih edebileceğiniz gibi farklı renklerde de tercihte bulunabilirsiniz.

Altın Gümüş Rose Alyans

Alyansın genişliği de bir diğer kriterdir. Parmaklarınız uzun ise geniş yüzükler parmağınızda şık duracaktır. Nişan yüzüğünüzü, tek taş veya başka bir yüzükle beraber taktığınızda yüzük parmağınızı hareket ettirirken sorun yaşamazsınız. Parmaklarınız kısa ise veya ince yüzük isterseniz, genişliği dar olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Seçeceğiniz alyansın kenarlarının keskin olmamasında fayda vardır. Keskin kenarlı yüzükler, yüzüğü çıkarıp takarken parmağınızı acıtabilir. Keskin kenarlı yerine yuvarlak hatlı yüzükleri tercih edebilirsiniz. Nişanlılık döneminde alacağınız alyans, önce sağ yüzük parmağında kullanılıp evlendikten sonra sol yüzük parmağına geçeceğinden her iki parmakta da kullanılabilecek büyüklükte olmasına dikkat edilmelidir.

Bir diğer kriter de alyans modeli olarak düşünülebilir. Parmağınızda zarif duran, sade ve şık bir görünüme sahip, kullanırken çabuk sıkılmayacağınız bir model olması, özen gösterilecek özellikler arasında sayılabilir. Alyanslarınızı taşlı ve gösterişli olanlardan tercih edebileceğiniz gibi sade ve düz olarak da seçebilirsiniz. Kuyumcularda aynı alyans modellerinin kadınlar için taşlı versiyonunu, erkekler için sade versiyonunu bulabilirsiniz.

Taşlı modelleri tercih ettiğinizde taşların düşme ihtimalini de göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır. Kadın-erkek alyans model ve rengi arasında çok fark olmamasına dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü kadın-erkek alyanslarının amacı birbirini tamamlar nitelikte olmasıdır.

Gösterişli Alyans Modelleri

Parmağınızda birkaç model denedikten sonra hangi renk ve modeli kendinize yakıştırdıysanız ve hangisi ile rahat edecekseniz onu almanız en güzeli olacaktır.

Alyansın doluluğu da son kriterdir. Doluluk olarak kastedilen yüzüğün içi boş yani gramajı düşük veya içi dolu yani gramajı yüksek olup olmamasıdır. Genişliği orta boy olan modellerde kadınlar için gramajı düşük olan yüzükler genellikle 1 – 2 gram civarı, gramajı yüksek olan yüzükler ise 3.5 – 4 gram civarı gelmektedir. Erkekler için ise gramlar biraz artmaktadır. İçi boş yüzükler 2 – 2.5 gram gelirken, içi dolu yüzükler 4.5 – 5 gram civarı gelmektedir.

İçi boş ve içi dolu yüzüklerde görünüm bakımından hiçbir fark yoktur. Sadece kullanım bakımından farkların oluşma durumu vardır. İçi boş yüzükleri bir yere çarptığınızda veya sert bir biçimde düşürdüğünüzde yüzük üzerinde bombe oluşma, yamulma riski ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında herhangi bir fark yoktur. Bu durumun da olma ihtimalinin genellikle düşük olduğunu kabul edersek gramajı düşük yüzükleri de gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Gramajı fazla olan içi dolu yüzüklerde ise çarpma durumunda yüzükte yamulma durumu söz konusu değildir. Bütçenize ve isteğinize göre gramajı düşük veya yüksek yüzükleri tercih edebilirsiniz.

Alyans modeline karar verip sipariş ettiğinizde gramaji ile ilgili sınır konmasını talep edebilirsiniz. Çünkü mağazada denediğiniz modeller sizin için yeniden yapılacağından tam kesin gramajı yüzük hazır olunca öğrenebileceksiniz. Bir sürprizle karşılaşmamak için sipariş esnasında dikkatli olmakta fayda vardır.

Alyans Modelleri

Altınbaş Kuyumculuk‘ta gramajı düşük olan yüzükler 1.4 gramdan başlamaktadır. Gramajı 4-5 grama çıktıkça fiyat da artmaktadır.

İstediğiniz modeli beğenip gramajın düşük veya yüksek olmasını tercih edebilirsiniz.

Atasay Kuyumculuk, Altınbaş’a göre biraz daha pahalıdır. En düşük gramajlı yüzükler 4 gram civarıdır.

Zen Pırlanta, Lizay Pırlanta gibi kuyumculara da uğrayıp modelleri deneyebilir, fiyat öğrenebilirsiniz. 

Altının gram TL fiyatı, altının ons değeri ve dolar kuruna bağlı olarak hesaplanmaktadır. Altının gram fiyatı ve yüzüklerde kullanılan işçilik maliyeti, alyansların fiyatını belirler. Bu sebeple yüzük almaya karar verdiğiniz zaman kuyumculara uğrayıp fiyat öğrenmekte fayda olacaktır.

Alyanslarınızı, marka olan bu kuyumculardan aldığınızda; ileriki dönemde yüzükleri temizletmeyi veya büyütüp küçültmeyi markanın şubesi olan her mağazadan yapabilme avantajına sahip olursunuz.

Ancak semtlerdeki kuyumcularda bilindik bir markaya sahip olmayan çok çeşitli markalarda alyanslar da bulabilirsiniz. Evet Alyans markasıyla kuyumcularda yer alan marka da bunlardan biridir. Bilinen markalar ile aynı gramaja sahip alyansları bu markada yarı fiyatına bulabilirsiniz.

Alyansları sipariş verirken yüzüklerin içerisine istediğiniz tarihin, ismin veya bir sözün yazılmasını talep edebilirsiniz. Yüzükler, sipariş verildikten sonra bazı kuyumcularda aynı gün bazı kuyumcularda 1 hafta – 10 gün içerisinde hazırlanıp teslim edilmektedir.

Scroll to Top