Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Gün içerisinde vücut ağırlığını taşıyarak bütün yorgunluğu çeken ayakların temizliği oldukça önem taşımaktadır. Özellikle kapalı ayakkabılar içerisinde bulunan ayakların günlük temizliğinin yapılması; genel sağlık, oluşabilecek ayak kokusu ve ayak mantarı açısından da gereklidir.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

Ayakta oluşabilecek sorunları ve kötü kokuyu önlemedeki ilk etken uygun ayakkabı seçimidir. Ayakkabının ayakta yara veya nasır oluşturmasına imkan vermeyecek şekilde seçilmesine özen gösterilmelidir. Alınacak ayakkabılar; sağlık açısından uygun, havayı geçiren ve terletmeyecek malzemelerden üretilmiş olmalıdır.

Ancak en kaliteli malzemeden yapılmış sağlıklı ayakkabı tercih edilse dahi, ayakta terleme olabilmektedir. Terleme de bir müddet sonra ayakta istenmeyen kokulara sebep olmaktadır.

Ayaklarda ve ayakkabılarda meydana gelen kokuyu engellemek için;

  • Yazın veya kışın, özellikle kapalı ayakkabı giyildikten sonra ayaklar yıkanmalıdır.
  • Mantar oluşumuna sebebiyet vermemek için, ayaklar yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır.
  • Ayakkabıların da kurumasına özen gösterilmelidir. Temiz ayaklar ile terli ayakkabıların giyilmesi, ayaklarda yeniden kokuya sebep olacaktır. Mümkünse aynı ayakkabı arka arkaya 2 gün giyilmemeli, arada en az 1 gün boşluk bırakılmalıdır. Bu ayakkabının kurumasına yardımcı olacaktır.
  • Kapalı ayakkabıları çorapsız giymek, ayakkabının ayaktaki teri doğrudan tutmasına yol açar. Bunun sonucunda hem ayak hem ayakkabıdaki koku artmaktadır.
  • Çoraplar oluşan teri emer. Çorap üzerinde kuruyan ter, çorabın ikinci gün tekrar giyilmesiyle yeniden ısınır ve bu da kötü kokuya yol açar. Çorapların günlük olarak değiştirilmesi, ayak kokusunu önlemede etkilidir.
  • Gratis, Watsons gibi mağazalardan veya marketlerden bulunabilecek ayak deodorantları veya ayak pudralarının düzenli olarak kullanımı, ayak kokusunun giderilmesinde faydalı olmaktadır. Bu ürünler, ayaklar yıkanıp kurulandıktan sonra temiz ayağa uygulanmalıdır. Ayakkabıyı giymeden önce de yıkanarak kurulanmış ayakları pudralamak veya ayaklara deodorant sıkmak da ayak kokusunun giderilmesinde etkili bir yöntemdir.

Ayak Deodorantı ve Ayak Pudrası

  • Bu ürünlerin yerine; yıkanarak kurulanmış ayaklara evde bulunan bebek pudrasının sürülmesi, terin emilmesinde ve kokunun giderilmesinde oldukça etkilidir.
  • Kokuyu önlemek için geliştirilmiş olan deodorant ve pudralar ayakkabı içlerinde de kullanılabilir. Akşam dışarıdan geldikten sonra ve sabah ayakkabıyı giymeden önce, ayakkabı içine pudra dökülebilir veya deodorant sıkılabilir. Bu ürünler yerine, ayakkabı içlerine karbonat veya bebek pudrası dökülerek terin emilmesi sağlanabilir.

Ayak Kokusu için bebek Pudrası

 • Ayak deodorantı yerine koltuk altına sürülen ter önleyici ürünler de ayaklara sürülebilir. Bu işlem, ayak kokusunu azaltacaktır. Bu, dün içinde oluşan ayak kokusundan rahatsız olduğunuzda uygulanabilecek pratik bir yöntemdir.

Evde Ayak Bakımı

Ayak kokusunu kalıcı olarak önlemenin yolu, doğru ve düzenli bir şekilde ayak bakımı yapmaktan geçmektedir. Ayak bakımının yapılabilmesi için öncelikle ayak derisinin yumuşatılması gerekmektedir. Bu amaçla ayaklarınızı, 1 yemek kaşığı karbonat eklenmiş ılık su dolu bir kaba koyarak on dakika bekleyin. Ayak derisinin daha kolay yumuşaması için, su içerisine duş jeli de koyabilirsiniz. Derinin yumuşaması sonrasında, sünger taşı ile özellikle ayakların topuk kısımlarında bulunan ölü deri temizlenebilir.

Scroll to Top