İştah Kesen Yiyecek ve İçecekler

İnsanların yemek yerken mutluluk hormonunun salgılandığı ve en mutlu olduğu zamanlardan birinin yemek yerken olduğu kanıtlanmıştır. Bu mutluluğun fazlası ise bize kilo, yağ, formda kalamayan bir vücut olarak geri döner. Mutluluğu mutsuzluğa çevirmemek, sağlıklı ve formda bir vücuda sahip olmak için kilonuzu dengede tutmanız gerekmektedir. Kilonuzu dengede tutma veya kilo verme sürecinde, aşırı açlık çekmemek ve iştahı azaltmak için tüketilen besinlere dikkat etmek gerekir.

Özellikle kilo vermeye çabalarken tüketilen besin miktarını ciddi ölçüde azaltmak, çoğu zaman aç hissetmeye sebep olur. Bu da çoğu diyetin bir hafta içerisinde başarısızlıkla sonuçlanmasını doğurur. Ekstra kalori tüketmeden mırıldanan midenizi susturmak sizin elinizde. Sağlıklı ve doyurucu bu besinleri tüketerek hem zinde kalabilir hem de kilo verme yolunda önemli aşamalar kaydedersiniz.

Elma

Güzelliğin sırrı olarak bilinen bu meyve hem iştahınızı keser, hem metabolizmanızı hızlandırır, hem de güzellik sırrınız olabilir. Elmada bulunan pektin ve lif, tokluk hissetmenizi sağlar, ayrıca kandaki glikozu dengelediği için ihtiyacınız olan enerjiyi de size verir.

Yeşil Çay

Uzmanlarca günde en az iki sefer tüketilmesi söylenen yeşil çay acıkmanıza neden olan hormonların salınımını baskılayarak tokluk hissi verir. Böylece öğün aralarını rahatça geçirmenizi sağlar.

Yumurta

Yapılan araştırmalar, kahvaltıda 1 veya 2 yumurta yiyen kişilerin, aynı kalori miktarını simit ile alanlara göre kendilerini daha uzun süre tok hissettiklerini göstermektedir. Yumurta tüketimi, düşük kalori ile uzun süreli tokluk hissi sağlanmasına yardımcı olur.

Bitter Çikolata

Kan basıncını düşürmeye, kalbin ve beynin korunmasına yardım eder. Canınız tatlı çektiğinde elinizi bitter çikolataya uzatabilirsiniz. Araştırmalara göre bitter çikolata, tatlı ve tuzlu isteğinizi bastırmada sütlü çikolataya göre daha fazla etkilidir.

Fındık

Kuruyemişler, daha az yemek yemenize yardımcı olacak bir diğer besin grubudur. Fındık; doymamış yağ, protein ve lif bakımından zengin bir besin olduğu için iştahı kontrol altına almakta oldukça başarılıdır. Fındığın içeriğindeki bu üç bileşen, sindirimi yavaşlatarak tokluk hissi sağlar.

Su

Eğer susamış iseniz vücudunuz sizi aç olduğunuza inandırmaya çalışır. Çünkü susuz vücut ile aç vücudun belirtileri benzerdir; düşük enerji, kavramada zayıflık ve zayıf mod hali. Bu şekilde hissettiğinizde hemen büyük bir bardak su için, 10 dakika bekleyin. Açlığınızın geçtiğini hissedecek, böylece ekstra kalorilerden kurtulmuş olacaksınız.

Protein

Karbonhidrat sindirilmeye ağızda başlarken protein sindirilmeye midede başlar. Bu yüzden de protein ağırlıklı beslendiğinizde daha uzun sürede açlık hissi oluşur. Protein ağırlıklı beslenirken şişmanlama riskiniz de vardır. Kırmızı etten uzak durup yumurta beyazı, yağsız tavuk eti, az yağlı yoğurt, peynir tüketmeye özen göstermeniz gerekir.

Yulaf ezmesi

Karbonhidrat grubundaki yavaş sindirilen gıdalardan biridir. Glisemik endeksi düşüktür fakat besin değeri düşük değildir. Uzun süren tokluk hissi sağlayarak ihtiyacınız olan besin değerlerini de almanızı sağlar. Sitemizde bulunan Unsuz Şekersiz Yağsız Kurabiye tarifi ile yulaf ezmeli kurabiyeler, sizi uzun süre tok tutmaya yetecektir.

Yeşil yapraklı lifli sebzeler

Roka, tere, ıspanak, maydanoz, kara lahana gibi sebzeleri bu gruba örnek verebiliriz. Lifli bir yapıya sahip olduklarından tüketildiğinde midede büyük hacim kaplar ve tokluk hissi sağlarlar.

Baklagiller

Kolesistokinin hormonu, sindirim sisteminden salgılanır ve iştah azaltmaya yardımcı olur. Bilim adamlarının araştırmalarına göre bu hormonun salgılanması fasulye, yeşil mercimek, barbunya, bakla, nohut tüketilmesi ile doğru orantılıdır. Baklagiller, pilav ve ekmek ile birlikte tüketilmemelidir. Bu şekilde işlevselliğini kaybederler.

Scroll to Top