YouTube’un Mutlaka Denemeniz Gereken 9 Yeni Özelliği

Video ulaşım ve izleme platformu olarak hayatımıza giren Youtube, her gün yeni yeni özelliklere sahip olmaya devam etmektedir. İzlenme sayısı her gün daha da artan Youtube diğer video kanalları arasında popülerliğini korumaktadır. Kullanıcıların Youtube’u tercih etme sebebi olarak diğer video sitelerine göre daha işlevsel ve kullanışlı olduğu düşünülebilir.

1. Karanlık Mod Özelliği

Bu özellik Youtube’da 2017 Nisan ayından beri kullanılmaya başlanmıştır. Göz sağlığınızı fazlası ile düşünen Youtube bir adım atarak parlak beyaz ekranın yanı sıra siyah ekran olarak da kullanılabilen kullanışlı bir özelliğe daha sahip olmuştur.

2. Geniş Ekran Özelliği

Youtube bu özelliği 2017 yılında tanıtmış olsa bile kullanıcılar tam olarak bu özelliğin farkına varamadılar. Bilgisayarlar, dokunmatik telefonlar, internete bağlanabilen televizyonlarda kullanılabilen bu özellik youtube üzerinde daha fazla hakimiyet kurmanızı sağlayabilir.

3. Çift Dokunma Özelliği

Youtube’un güncel son sürümünde kullanabileceğiniz diğer bir özellik ise videonun üzerine çift tıklatarak izlediğiniz videoyu ileri ya da geri sarabiliyor olmanızdır. İzlediğiniz videonun sağ veya sol tarafına çift tıkladığınız zaman 10 saniye videoyu geri ya da ileri sarabilirsiniz.

4. Videoları GIF’e Dönüştürme Özelliği

Şu an bu uygulama sadece youtube içerik oluşturucuları yani Youtuber’lar tarafından kullanılabilmektedir. Youtuber’ların Gif oluşturucu özelliğini aktifleştirdiği videolarda bu özellik çalışabilir. 

5. Canlı Yayın Akışı Özelliği

Bu özellik ile Youtube, www.youtube.com/live adresi aracılığı ile kullanıcılarını canlı yayın izleme ve yapmaya teşvik etmeye başlamıştır.

6. YouTube TV Özelliği

Youtube bu özelliği ile televizyondan izlemiş olduğunuz birçok kanalı, internete bağlanan tüm cihazlar üzerinden izleyebilmenizi sağlamaktadır.

7. YouTube Toplulukları Özelliği

Bu özelliği 2016 Eylül ayında hayata geçiren Youtube, içerik oluşturucular ile doğrudan iletişime geçilmesini sağlamıştır. 

8. YouTube İçerik Akademisi Özelliği

Bu kaynak Youtube kanalı açmak isteyen fakat ne ile ilgili kanal açacağını bilmeyenler için düşünülmüş bir özelliktir. Bu özellik sayesinde içerik oluşturuculara danışıp fikir alabilir ve buna göre hareket edebilirsiniz.

9. YouTube Kids Özelliği

Bu özellik Youtube’un çocukları düşünerek hareket etmiş olduğu bir uygulamadır. Çocukların ne kadar süre Youtube’da kalabilecekleri, nerelere erişebilecekleri gibi özellikleri ayarlayabilirsiniz.

Scroll to Top