Yüz Kontürü Nasıl Yapılır?

Yüz kontürü, yüz hatlarını belirginleştirmek ve yüzde memnun olunan yerleri öne çıkararak kusurları kapatmak için uygulanır. Kadınlar için adeta mucize sonuçlar doğuran yüz kontürü, dizi ve film setlerinde oyunculara da uygulanır. Fakat yüz kontürünü evde uygulamak da oldukça kolay. Bunun için yalnızca iki malzemeye ihtiyaç var.

Kontür yapmak için gerekli malzemeler; günlük kullandığınız ten rengine uygun fondöteniniz, bir tane ondan birkaç ton koyu renk fondöten ve bir tane de ten renginden bir ya da birkaç ton açık fondötendir. Arzu edildiği taktirde artık her kozmetik dükkanında satılan kontür setleri veya kontür stickleri de kullanılabilir.

Yüze Kontür Uygulaması

Ten rengine uygun renkte fondöten bir fırça, sünger veya el yardımıyla yüze uygulanır. Sonrasında koyu renk fondöten, bir kontür fırçası aracılığıyla elmacık kemiklerinin altındaki çukur kısma bir şerit halinde sürülür. Elmacık kemiklerinin altındaki boşluğun altına yani yüzün bittiği bölgeye ise ten renginden açık fondöten şerit halinde kontür fırçasıyla sürülür. Sonrasında bunlar bir makyaj süngeriyle dağıtılır. Şakaklara da ten renginden koyu renk fondöten sürülür, bu bölgenin altına da ten renginden açık renk fondöten sürülür. İşlem bittikten sonra ise bir makyaj süngeriyle dağıtılır. 

Buruna Kontür Uygulaması

Burnu ince ve daha biçimli göstermek için uygulanır. Bunun için de ten renginden açık ve ten renginden koyu renk fondötenlere ihtiyaç var. Burnun orta kısmına açık renk fondöten bir şerit halinde sürülürken, koyu renk fondöten ise burnun kenarlarındaki kemiklere ve kanatlarına ince bir şerit halinde sürülür. Burnun kenarlarına taşırmamaya özen gösterilmelidir. Daha sonra bir makyaj süngeri aracılığıyla dağıtılır.

Buruna ve yüze uygulanan kontür sonucunda daha biçimli bir buruna kavuşulurken daha keskin ve düzgün yüz hatlarına sahip olunur.

Örneğin, şakaklar ile saç çizgisi arasına koyu renk fondötenin uygulanması ile geniş bir alnınız varsa, alnınızı küçük gösterebilirsiniz. 

Elmacık kemiklerinizin hemen üstüne sürülen koyu renk fondötenin dağıtılması ile elmacık kemiklerinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Yuvarlak bir yüze sahipseniz bu işlem ile elmacık kemiklerinizi belirginleştirir, daha keskin ve ince bir yüz görünümüne sahip olursunuz.

Gözlerinizin altına uyguladığınız daha açık renk fondöten ile de dikkati gözlerinizde toplarsınız.

Kare bir yüze sahipseniz çene kemiklerinize sürdüğünüz koyu renk fondöten ile ince bir çene görünümüne kavuşur; çene üstüne sürdüğünüz açık renk fondöten ile de vurguyu çeneye yaparsınız.

Kendi yüz tipinize bağlı olarak bu işlemleri istediğiniz alana uygulayabilir ve daha düzgün yüz hatları görünümüne sahip olabilirsiniz.

Scroll to Top