Didim Tatil Rehberi

Didim Tatili

Didim, tertemiz sıcak denizi, temiz ve taşsız sahili, antik kentleri ile Ege’nin en güzel en popüler tatil yörelerinden biri.

Didim’de Deniz ve Sahil

Didim merkezde yer alan Altınkum bölgesi gerçekten de altın gibi kumu ile ünlü. Sahilde taş bulunmadığı gibi denizin girişinde birkaç adımlık küçük taşlık alan geçildiğinde denizin içi de tamamen kum. Bu nedenle denize girmesi de denizde yürümesi de kolay ve zevkli.

Didim Sahil

Didim denizi

Altınkum’da denize girmek de denizin giriş kısmı sığ olduğundan yüzme bilmeyenler için ideal. Yavaş yavaş derinleşen deniz, sıcaklık olarak da oldukça uygun. Ege’nin kuzey taraflarındaki Akçay, Ayvalık’a göre de daha sıcak.

Didim Sahil kum

Altınkum sahili boyunca denize girebilirsiniz. Sahil boyunca her yer halk plajı. Çarşıdaki sahilde şemsiye ve şezlongların olduğu bölümde günlük kiralama da yapabilirsiniz. Çarşı içinde sahile kenarı olan oteller yok. Çarşı bitiminde kalan bir alanda ise sahile kıyısı olan, kendine özel plaj alanları bulunan birkaç otel mevcut. Bu otellerin kendi alanlarının önünde 50-60 civarında ücretsiz şemsiye ve şezlong bölümü mevcut.

Didim Halk Plajı

Didim’de Gezilecek Yerler

Didim’in oldukça uzun ve hareketli bir çarşısı mevcut. Çarşı, sahil boyunca uzanıyor. Restoranlar, barlar, hediyelik alışveriş yapılabilecek dükkanlar sahil kenarında sıra sıra dizilmiş. Sahil tarafında da çay bahçelerini görmek mümkün. Ana sahil caddesinden arka sokaklara gidildiğinde hareketlilik azalsa da devam ediyor. Arka ve ara sokaklarda da yine alışveriş dükkanlarını, el işlerini satan hanımların tezgahlarını bulabilirsiniz.

Didim, her çeşit yemeği uygun fiyatlara bulabileceğiniz bir sahil kenti. Sahil boyunca yer alan restoranlar, tatil bölgesi diye fiyatlarda abartıya kaçmamışlar. Kahvaltı, kebap, hamburger, kumpir, kokoreç, midye veya gözleme dükkanları her yerde. Dilediğiniz yerde uygun fiyatlara yemeğinizi yiyebilirsiniz.

İngiliz turistlerin uğrak yeri olan Didim’de İngilizlerin doldurduğu restoranlar akşam eğlenceleri, ilginç şovları ile dikkat çekiyor. Bu restoranlarda oturmasanız bile mekanların önünde şovları izleyebiliyorsunuz. Pinocchio’s Restaurant & Fun Pub bu mekanlar arasında. Öğle ya da akşam ne zaman önünden geçerseniz geçin, içerideki kalabalığı görüyorsunuz. Çoğunlukla İngiliz turistlerin bulunduğu bu mekanlarda, fiyatlar diğer restoranlara göre yüksek ancak yemekler lezzetli ve farklı sunumla geliyor. Çalışan görevliler, sıcak ve ilgililer. Akşamları değişik gösteriler ile konuklarını eğlendirmeye çalışıyorlar. Mekanların hoş bir ortamı var.

Pinocchios Restaurant

Didim’in kendine özgü meşhur bir yemeği yok. Sadece tatlı olarak kadayıf kaplı kızarmış dondurmayı deneyebilirsiniz. Pinocchio’s Restaurant & Fun Pub‘ta bulabileceğiniz bu farklı lezzet, kadayıfın içine vanilyalı dondurmanın sarılıp hafif ısıtılması ile hazırlanıyor. Yanına iliştirilen meyve ile de güzel bir görsel sunumla masanıza geliyor. Fiyatı biraz yüksek.

Kızarmış Dondurma

Didim’de taze meyve ve sebzelerin satıldığı pazara da uğramak isterseniz pazar, Cumartesi günleri Didim Devlet Hastanesinin yanında kuruluyor. Sahil tarafından araçla 10 dakikada pazara varabilirsiniz. Araç yerine çarşı tarafından kalkan dolmuşlarla da pazara ulaşmak mümkün. Pazarda kapalı ve geniş bir alanda yer alıyor. Hem kıyafet hem yiyeceklerin satıldığı Cumartesi pazarında, organik kuru incirlere, ev yapımı zeytinyağına, nar ekşisine, bahçelerden toplanan kabuklu bademlere ulaşabilirsiniz.

Didim’de dünyaca ünlü antik kentler de yer alıyor. Didim merkeze 10 dakikalık mesafede, iç tarafta kalan, ünlü Medusa heykelini de içinde barındıran Apollon Tapınağı görülmesi gereken yerlerden. Müzekart geçerlidir. İçeri girmek istemezseniz dışarıdan da göz atabilir, fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Apollon Tapınağı
Apollon Tapınağı
Apollon Tapınağı Medusa
Apollon Tapınağı / Medusa

Apollon Tapınağı’ndan biraz daha ileride bulunan Miletos antik kenti de muazzam tiyatrosu ve şehir kalıntıları ile görsel bir şölen sunuyor.

Miletos Antik Kenti
Miletos Antik Kenti

Didim’de Eğlence

Didim’in çarşısında her müzik zevkine hitap edecek canlı müzik mekanları bulunuyor. Yol boyunca türkü evlerini, pop müzik çalan kafeleri, meyhane tarzı şarkıların çalınıp söylendiği balıkçı mekanlarını görebilirsiniz. Temmuz Bar ve REHABilitasyon adlı mekan çarşı içindeki popüler barlar arasında yer alıyor. Temmuz Bar’ın içine girmeseniz de hemen karşısındaki banklarda oturarak kaliteli müziğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Didim Temmuz Bar

Çarşı bitiminde yer alan Medusa Club ve Sensation Club ise Didim’in hareketli gece hayatının yaşandığı, zaman zaman ünlü şarkıcıların sahne aldığı, kapısında bodyguardların bulunduğu, büyük ve görkemli gece klüpleri. Gece, klüp olarak işletilen bu mekanlar gündüz de beach club olarak hizmet veriyor. İskeleden denize girmek ve iskelede güneşlenmek isteyenler için iyi bir alternatif.

Didim’de Oteller

Çarşı içerisinde veya çarşıya yakın otellerin fiyatları iç taraftakilere göre biraz daha yüksek olabilmektedir. Ancak bu oteller çok lüks olmadıkları için diğer tatil yörelerine göre nispeten uygun fiyatlarda konaklama sağlanabilir. Erken rezervasyon ile otelleri daha uygun fiyatlara da bulmak mümkün olabilmektedir.

Çarşı içerisinde denizi ve sahili gören 2-3 katlı oteller mevcut. Bu oteller lüks butik otellerden ziyade apart görünümlü oteller. Deniz Otel, Nazanca Otel ve Aladin Otel’in önü deniz. Sahille oteli ayıran caddeyi geçerek sahile varabilirsiniz.

Didim Deniz Otel
Didim / Deniz Otel

Arden Otel ve Barış Otel, tur teknelerinin demirlediği kıyının önünde yer alıyor. Hemen önünden denize girilemese de otelin sol tarafına doğru 2 dakikalık bir yürüyüşle sahile ulaşmak mümkün.

Sahil yolundan içerilere girdikçe otel, apart ve pansiyonlar sıralanmaya başlıyor.

Horizon Otel, sahilin bir arka caddesinde konumlanmış. Otelden 3-4 dakika yürüyüşle sahile varılabilir.

Yoran Otel de sahilin iki arka sokağında yer alan, iyi bakımlı bir bahçe içerisinde yeşillikler arasında bulunan, açık ve büyük bir havuza sahip şirin bir otel. 5 dakikalık yürüyüşle sahile varmak mümkün.

Didim Yoran Otel
Didim / Yoran Otel

Didyma Otel ve Çoban Yıldızı Apart sahile 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde, yazlık evlerle iç içe bir konumda yer alıyor.

Aydın Otel ve Seçkin Otel de sahilden iç taraflara yürüdükçe karşınıza çıkan otellerden. Pansiyon tarzı olan oteller, mahalle aralarında yazlık evlerin bitişiğinde yer alıyor. Bu oteller, sahile 5-6 dakikalık yürüme mesafesinde.

Didim’de yat ve teknelerin demirlediği marinaya yakın olan oteller Garden of Sun Otel ve Didim Beach Resort Otel. Bu oteller geniş bir ormanlık alan içinde inşa edilmeleri sebebiyle sahil boyundaki otellere göre daha büyük ve daha lüks ancak çarşı içine uzak. Karşılıklı olarak konumlanmış bu iki otelden yaklaşık 10-15 dakikalık yürüme ile çarşıya ulaşılabilir. Marinaya yakın olmaları sebebiyle otellerden 5 dakikalık yürüyüşle sahile varmak mümkün.

Çarşı bitiminde kalan ve sahile kıyısı olan oteller arasında Orion Otel, Seabird Otel, Tuntaş Otel, Altunakar Otel yer alıyor. Bu oteller sahilde yanyana sıralanıyor ve otellerin kendine özel plaj alanları bulunuyor. Orion Otel‘in tüm detaylarıyla ele alındığı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Didim Orion - SeaBird - Altunakar Otel
Didim / Orion – SeaBird – Altunakar Otel

Temple Beach Otel sahilde değil, sahilin bir arka caddesinde yer alıyor. Önü açıklık olduğu için denizi görüyor. Çok lüks görünümü olmayan otel, çok da eski değil. Otelden denize 1 dakikalık yürüyüşle varılabilir. Otelin kendine ait özel plaj alanı bulunmuyor ancak sahilde şemsiye ve şezlong kiralama alanları mevcut.

Didim Temple Beach Otel
Didim / Temple Beach Otel

Gökkuşağı Otel de sahilin bir arka caddesinde, Temple Beach Otel‘in hemen yanında yer alıyor. Sahil, otele 2 dakikalık yürüme mesafesinde. Otelin dış görünüşü biraz eski duruyor. Otelin altında barlar ve kafeler mevcut.

Her şey dahil konseptli 5 yıldızlı bir otelde kalmak isterseniz, Palm Wings Beach Resort Otel’i tercih edebilirsiniz. Oldukça lüks olan Palm Wings Otel, içerisinde müstakil konutları barındıran, misafirlerini rahat ettirmek için her şeyi düşünmüş bir tatil köyü. Ormanlık alanın içinde ve sahil kenarında yer alan otel, çarşıya uzak. Ormanın içinden yürüyerek çarşıya ulaşılması zor.

Didim Palm Wings Otel
Didim / Palm Wings Otel
Çarşı içerisinde eğlence mekanlarına yakın olan otellerde gece uyumak biraz zor olabilmektedir. Eğlencenin gece 12’de başladığı ve neredeyse sabah kadar devam ettiği düşünüldüğünde uyumakta zorlananların bu yönden otel seçimlerine dikkat etmeleri faydalı olacaktır.

Didim’de Otopark

Aracıyla Didim’e ulaşanlar için otopark sıkıntısı bulunmuyor. Sokaklar geniş olduğu için sokak aralarında aracınıza rahatlıkla park yeri bulabilirsiniz. Ayrıca çarşı bitiminde Orion Otel’e yakın ücretli geniş bir otopark alanı da mevcut.

Scroll to Top