Doğru Yatak Seçimi

Doğru Yatak Seçimi

Sabahları dinç uyanmak, güne güzel başlamak ve sağlıklı bir yaşam için kaliteli bir uyku düzenine sahip olmak şarttır. Kaliteli bir uyku düzeni için, konforlu bir yatakta güzel bir uyku olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Kişiye Göre En Doğru Yatak Seçimi

Yatak seçimi yaparken öncelikle yatağın boyutuna dikkat edilmeli ve ideal boyutlardan küçük yataklar tercih edilmemelidir. Uzmanlara göre; yatağın boyu kişinin boyundan en az 95 cm, yatağın eni ise kişinin boyundan en az 20 cm daha fazla olmalıdır.

Yatak seçimi yaparken yumuşaklık seviyesine de dikkat etmek gerekmektedir. Tercih edeceğiniz yatak çok sert ya da çok yumuşak olmamalıdır. Yatak tercihinde üretim malzemeleri ve kalitesi de önem arz etmektedir. Tercih edeceğiniz yatak sizi üşütmemeli ve terletmemelidir. Bu sayede yatağınızı hem soğuk hem de sıcak havalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yatak seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur ise yatağınızı yerleştireceğiniz mekânın boyutudur. Hareketlerinizin kısıtlanmaması, ferah bir oda için yatak boyutuna dikkat ederek seçim yapmalısınız. Satın aldığınız yatağı uzun yıllar rahatlıkla kullanabilmeniz için yatağınızın markasına dikkat etmelisiniz.

Tercih ettiğiniz yatağın vücut ağırlığınızı taşıma konusunda zorlanmaması gerekmektedir. Ortopedik yataklar tüm vücut yapılarına uygun değildir. Bu sebeple ortopedik yatak seçimi yaparken mutlaka vücut yapınıza uygun bir tercih yapmalısınız. Tercih edeceğiniz yatağın, vücudunuzun normal duruşunu bozmadan yatabileceğiniz bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Doğru yatak seçimi, omurga ve eklem hastalıklarının oluşumunu önemli ölçüde engeller.

Visco (Hafızalı Sünger) Yataklar

Visco (hafızalı sünger) yataklarda kimyasal, akıllı bir sünger kullanılmaktadır. Akıllı süngerler, vücudunuz ile yatak arasında kalan tüm boşlukları vücut ısınız ve ağırlığınız ile birlikte yavaş yavaş doldurmaktadır.

Visco Hafızalı Sünger Yatak
Visco (Hafızalı Sünger) Yatak

Lateks Yataklar

Lateks yatakların üzerinde, visco yataklardan farklı olarak daha rahat havalanmayı sağlayan boşluklar bulunmaktadır. Lateks yataklar doğadaki bitkilerin sütünden elde edilen doğal, köpüksü bir malzemedir. Lateks yataklarda da vücut ile yatak arasındaki boşlukların doldurulması amaçlanmaktadır fakat lateks yataklarda visco yataklardaki gibi gömülme hissi yaşanmaz. Lateks yatakların yaya benzer bir tepki yapısı vardır.

Lateks Yatak
Lateks Yatak

Yaylı Yataklar

Yaylı yataklarda, vücudunuzla yatak arasında kalan boşluklar tam olarak doldurulmadığından, kişi akşamları yatakta dönme ihtiyacı hissetmektedir. Bu da uykuda bölünmelere, tam olarak dinlenememe problemlerine sebep olmaktadır.

Özellikle çift kişilik yaylı yataklarda, paket yay sistemli yataklar tercih edilebilir. Paket yaylı yataklarda çiftler birbirlerinin hareketlerini daha az hissederler. Bu da uyku kalitesini arttıran bir faktördür.

Klasik Yaylı Yatak
Klasik Yaylı Yatak
Paket Yaylı Yatak
Paket Yaylı Yatak

Visco, lateks ya da yaylı yatakların hangisinin daha konforlu olduğu kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu sebeple kişi mutlaka kendisine göre en konforlu olan yatak tipini tercih etmelidir.

Scroll to Top