Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayak tipinize uygun bir şekilde ayakkabı seçimini yapmak birçok ayak sorununu önlemede yardımcı olmaktadır. Amerikan Pediatrik Tıp Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre kadınların %73’ü yanlış ayakkabı seçimine bağlı olarak ayak ağrısı ve rahatsızlığı hissettiğini belirtmektedir. Ayakla ilgili birçok rahatsızlığın ayakkabı nedeniyle ortaya çıkışı veya şiddetlenmesi ayakkabı seçimine önem verilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Ayakkabı Seçiminin Önemi

Ayakkabı Seçerken Neye Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı seçimi yaparken eklemlerin genişliği, kemik yapısı ve eklem dolgunluğu gibi özellikler büyük rol oynar. Ayağınızın tabanı, üst kısmı ve parmaklarınızın ayakkabıyı giydiğinizde hiçbir şekilde baskı görmemesi gerekir. Bu özellik ayağınızdan daha büyük bir ayakkabı seçmeniz anlamına da gelmez.

Özellikle gençlerde yetişme çağında ayaklar büyümektedir. Bu büyüme ayakkabı ile ayak arasında sürtünmelere neden olmakta ve ayakta nasırlaşmalara yol açmaktadır. Bu nedenle ayakkabı seçiminizi ergenlik döneminde biraz daha rahat modellerden yana kullanabilirsiniz.

Her zaman ayaklarınızı sıkmayan fakat bol da bırakmayan, tam olarak ayağınıza uygun ayakkabıları seçmelisiniz. İdeal olan ayakkabıda parmaklarınızın uç kısmı ile ayakkabının üst kısmı arasında 12 mm’lik boşluk olması gerekir. Parmakların üst kısmının ayakkabıya sürtünmesini önleyen bu boşluk olmadığı takdirde tarak kemikleri başlarının altında ve parmak üstlerinde nasırlar oluşacaktır.

Ayakkabı malzemesinin hava geçirgenliğini sağlayacak şekilde deri gibi malzemelerden yapılması önemlidir. Ayakkabı yapımında kullanılan sentetik malzemeler, ayakkabı içerisinde havanın dolaşımına izin vermedikleri için rahatsızlığa neden olurlar. Tabanı suni malzemeden üretilen ayakkabılarda sıcak ve ter ile birlikte kanserojen maddeler vücuda bulaşmaktadır. Özellikle hamilelik düşünen kadınların plastik ayakkabılardan uzak durmaları uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Sabah ayakkabı alışverişinde bulunulmamalıdır. Gün sonuna doğru ayakta oluşan doğal şişliği dikkate alarak alışveriş yapılmalıdır. Geniş bir ayağınız varsa ve ayakkabı bulmakta zorlanıyorsanız çeşitli ebat ve genişliklerde ayakkabı siparişi de verebilirsiniz.

Topuklu Ayakkabılar Sağlığınız İçin İdeal Değildir!

Nasıl yüksek topuklu ayakkabılar sağlığınızı tehdit ediyorsa, tabanı düz ayakkabılar da etmektedir. Gençler arasında son zamanlarda oldukça rağbet gören tabanı düz ayakkabılar iskeletin duruşunu bozmaktadır. Bu ayakkabıların sağlık açısından tabanda yayılma ve düzleşme, ciddi ayak şekli bozukluğu ile ilgili şikayetlere neden olduğu görülmektedir. Düz tabanlı ayakkabıları giyerken içerisine mutlaka koruyucu tabanlık koyulmalıdır.

Ayak yapısına uygun olan ayakkabıların tercih edilmesi eklem sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sürekli yüksek topuklu ayakkabıları tercih eden kadınlarda ayak bileği, ayak, bel ve diz omurgasına ait olan eklemlerde kronik zorlanmalara bağlı olarak kireçlenmeler erken yaşta başlayabilir. Aynı zamanda yüksek topuklu ayakkabılar, bacak kaslarının eklemlere uygunsuz bir şekilde yüklenmesine neden olacağından kısa dönemde ağrı, uzun dönemde ise kas güçsüzlüğüne yol açabilir. Topuk dikeni de yüksek topuklu ayakkabı giymenin sebep olduğu hastalıklardan biridir.

Topuklu Ayakkabıların Zararları

Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalara göre, 9 cm’lik topuğu olan ayakkabılar, 3 cm’lik topuklulara göre ayak eklemlerini 7 kez daha fazla rahatsız eder ve eklemlere stres yükler.

İdeal Ayakkabı Nasıl Olmalıdır?

İdeal ayakkabı aşağıda sıralanan özellikleri taşımalıdır:

  • Başparmağınızdan 1 cm daha uzun olmalıdır.
  • Ayağınızı iyi bir şekilde muhafaza etmelidir.
  • Yan basmanıza müsaade etmeyen, tarak kemiklerine yanlardan baskı uygulamayacak şekilde olmalıdır.
  • Profili yeterli olmalıdır. Yani yandan bakıldığında yüksek olmalı, yere çok yakın olmamalıdır.
  • Şok emici taban özelliğine sahip olması gerekir.
  • Boylamasına ve enlemesine ayak kemeri destekli olmalıdır.
  • Parmak uçları yürümeye uygun bir şekilde hafifçe yuvarlatılmış olmalıdır.
  • Biyolojik uyumlu veya doğal malzemeden yapılmış olması gerekir.
  • Aşırı ayak terlemesini önlemek için ayakkabının dış yüzeyi, taban kaplaması ve iç astarları deri gibi hava alabilir malzemeden yapılmış olmalıdır.
  • Topuk ve parmak arası yükseklik farkı 2-4 cm arasında olmalıdır. Daha yüksek veya düz olmamalıdır.
Bueno Shoes / Siyah Deri Ayakkabı
Bueno Shoes / Siyah Deri Ayakkabı

Sağlıklı ve kaliteli ayakkabı seçimlerinizde İnci Deri, Derimod, Hotiç gibi bilinen markaların deri ürünlerini tercih edebilirsiniz. Ancak bu firmalardan ayakkabı alırken markaya da yüksek bir ücret ödendiğinden fiyatlar yüksek olmaktadır.

Sadece internetten satışı olan Bueno Shoes, deri kalitesi ve özgün modelleri ile sağlıklı ayakkabı seçiminizde sizlere yardımcı olacaktır.

Kırklareli Lüleburgaz’da ve İstanbul Cevizlibağ’da fabrika satış mağazası bulunan, çeşitli alışveriş merkezlerinde mağazalarını görebileceğiniz Yeşil Kundura da ayakkabı hususunda önemli bir markadır. Üstelik ayakkabıları, diğer markalara göre daha uygun fiyatlarda müşterilerine sunmaktadır. Bu mağazalarda, markanın outlet bölümü de bulunmaktadır. Gerçek deri ayakkabıları, farklı desen ve topuk boylarında zevkinize göre seçebilirsiniz.

Yeşil Kundura / Kahverengi Nubuk Bot
Yeşil Kundura / Kahverengi Nubuk Bot
Scroll to Top