Düdüklü Tencere Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bazı kişilerin mutfakta yemek yapmaya korktukları tencerelerden olan düdüklü tencereler, bazılarının da neredeyse mutfakta elleri ayağı denecek kadar değerlidir. Günümüz teknolojisi ile üretilen düdüklü tencerelerin patlaması, evde hasara yol açması gibi ihtimallerin de oldukça azaldığı söylenebilir. Düdüklü tencereler artık daha güvenli, daha estetik hale getirilmiştir.

Düdüklü tencere, içindeki sıvının buharının dışarıya çıkmasına izin vermeyerek tencere içindeki basıncın artmasını sağlar. Bu da sıvının kaynama noktasını yükseltir ve suyun sıcaklığının 121 dereceye kadar ulaşmasına ortam hazırlar. Böylelikle düdüklü tencerede yemekler, çok daha çabuk pişer.

Düdüklü tencereler, üretim şekli gereği yemeği kısa sürede pişirmesinin yanında birçok avantaja sahiptir.

Düdüklü Tencereler Neden Tercih Edilmeli?

  • Düdüklü tencerede pişen yemek, diğer yemeklere nazaran biraz daha lezzetli olur. Sebebi ise diğer yemeklerin buharı dışarıya çıkar, düdüklü tencerenin buharı dışarı çıkmaz. Yani normal kapaklı olan bir tenceredeki yemek, suyun içinde kaynayarak pişerken düdüklü tenceredeki yemeğin suyu bile buhar ile pişmektedir.
  • Düdüklü tencerede pişen yemek daha kısa sürede pişer. Ev hanımlarının yemek yaparken daha az enerji yani daha az doğalgaz harcaması, faturalara daha az ücret olarak yansır ve düdüklü tencere, ev bütçesine katkıda bulunmuş olur.
  • Mutfaktan salona yemek kokusu çok fazla yayılır. Bu kokudan da çoğu ev sakini memnun kalmaz. Normal tencereden buharın sürekli dışarıya çıkması, eve yemek kokusunun yayılmasına sebep olur. Fakat düdüklü tencerede pişen yemeğin kokusu, diğer tencereler ile kıyaslandığında tüm eve yayılmaz; sadece kendi etrafında kalır.
  • Her zaman düdüklü tencerede pişen yemek diğer tencerede pişen yemeklere göre daha çok vitamini içinde barındırır. Çünkü diğer tencere yemeklerinin buharı dışarı çıkarken, sebzenin ve etin vitaminlerinden de alır götürür. Fakat düdüklü tencerede pişen yemeğin buharının içinde kalması ve buharın etkisi ile yemeğin pişmesi, vitaminlerini de içinde bırakır.
  • Sert dokulu bakliyatlar için her zaman düdüklü kullanımı diğer tencereye nazaran daha uygundur. Bir gece öncesinden ıslatılmasına rağmen diğer tencerelerde pişen nohut, kuru fasulye ve barbunya gibi gıdalar, iki saat civarında pişerken, düdüklü tencere sayesinde bu süre yarım saat olarak belirlenebilir.

Düdüklü tencerelerin bu özelliklerini güvenilir bir şekilde kullanabilmek için yemek pişirirken diğer tencerelere nazaran bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Düdüklü Tencere Kullanımı

  • Düdüklü tencereyi tamamen doldurmak tehlikelidir. İçerisinde tencerenin hava alacak kadar (tahmini en az 5 cm kadar) boşluk bırakmak, düdüklü tencerenin tehlike çıkartmadan yemek pişirmesini sağlamaktadır.
  • Tencerenin kapağında bulunan düdük deliği mutlaka her pişirmede kontrol edilmelidir.
  • Yemek ocağa konulduğu anda düdük dik şekilde olmalıdır. Düdük ötmeye başladıktan sonra tencerenin düdüğü indirilmelidir.
  • Yemek pişme sürecinde düdüklü tencerenin kapağı kesinlikle açılmaya çalışılmamalıdır. Yemeğin altını kapattıktan ve düdük sesi kesilip buhar tamamen çıktıktan sonra tencerenin kapağı açılmalıdır. Eğer tencerenin düdüğünden ses gelmiyorsa, bir süre sonra ağırlıkları kaldırıp tencerenin kapağı açılabilir.
  • Acele bir durum söz konusu ise ve bekleme süresi mevcut değilse, düdüklü tencere soğuk suyun altında soğutulmalı ve kapağı tencere iyice soğuduktan sonra açılmalıdır.

Düdüklü tencereler, yönergelerine uygun olarak kullanıldığında korkulması gerekmeyen mutfak ürünleridir.

En Kaliteli Düdüklü Tencere Markaları

Düdüklü tencere alırken mutlaka tencerenin markası dikkate alınmalıdır. Bilinmeyen markalar veya koruma özelliği olmayan düdüklüleri almak, kullanım esnasında tehlikeli bir duruma yol açabilir.

Pişirilen yemeğin miktarı, kişiden kişiye veya aileden aileye değişebilmektedir. Bu miktara uygun olacak en küçük hacimli düdüklü tencerenin tercih edilmesi, uygun olacaktır. Aksi durumda ağır olan düdüklü tencereleri kullanmak ve temizlemek zor olabilmektedir.

Fissler, düdüklü tencere markaları arasında kadınlar arasında bir numara olan bir Alman markasıdır.  Fissler Vitavit Edition modeli, yüksek ücretine rağmen birçok özelliği bir arada bulundurması ve güvenilir olması sebebiyle tercih edilen modeller arasındadır. Pişirme sürecini kolaylıkla kontrol etmenizi sağlayan gösterge sistemi, kapağın düzgün kilitlendiğini görmenizi ve duymanızı sağlayan kilitleme düğmesi mevcuttur. Fiyatı, kapsadığı özelliklere ve hacmine göre değişmektedir.

Fissler Vitavit Edition Düdüklü Tencere
Fissler Vitavit Edition Düdüklü Tencere

Fissler Vitaquick modeli de 3 güvenlik noktası ile güvenli yemek pişirmeyi sağlayan ve oldukça tercih edilen bir modeldir.

Tefal markası da düdüklü tencere üretiminde oldukça başarılıdır. Tefal Nutricook modeli, akıllı kontrol saatine sahip oldukça teknolojik bir üründür. Akıllı saat ile program ayarı yapıldıktan sonra; tencerenin altının kısılması gerektiği, altının kapatılması gerektiği anda ve kapağın açabileceği zaman geldiği anda zamanlayıcı ötmektedir. Bu da düdüklü tencereyi kullanırken ne zaman ne yapması gerektiğini tam olarak kestiremeyenler için kullanım kolaylığı yaratmaktadır.

Tefal Nutricook Düdüklü Tencere
Tefal Nutricook Düdüklü Tencere

Ayrıca Schafer, Karaca, Emsan ve Korkmaz markalarının da son zamanlarda üretmiş olduğu düdüklü tencereler, hem güvenli hem de mükemmel bir tasarımla üretilmiştir. Diğer markalara göre daha uygun fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

Scroll to Top