Gelinlik ve Duvak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pronovias Balık Model Gelinlik
Pronovias / Balık Model Gelinlik

Gelin adaylarının gelinlik seçme süreçlerinin aceleye gelmesi, evliliğini yapmış olan genç kızların diğer modellerde gözlerinin kalmasına ve kendi gelinliği ile diğer gelinlikleri kıyaslayarak hayıflanmalarına sebep olmaktadır. Bu psikoloji bazı bayanlarda hayat boyu sürebilir. Bu sebeple, gelinlik, duvak, gelin ayakkabısı, gelin çiçeği ve gelin çantası özenle, iyice içe sindirilerek seçilmelidir. Gelinliği giyecek olan kişi, kendi hayaline ve isteğine bağlı, kendi zevkine uygun bir seçim yapmalıdır.

Birçok kişi gelinlik seçme aşamasına geldiğinde, gelinlik kataloglarına veya internet üzerinden gelinlik modellerine bakmaya başlar. Fakat kişi, ilk olarak kendi bedenini tanımalı ve ona göre bir gelinlik seçmelidir. Çünkü her model gelinlik, her bedende güzel ve şık durur, diye bir kaide yoktur. Gelinlik seçiminde bel ölçüsü, basen ölçüsü ve göğüs ölçüsü çok önemlidir. Gelinlik seçiminde başka bir konu da gelinliğin hangi mevsimde giyileceğidir. Çünkü mevsim harici bir gelinlik seçmek ya gelinliğin içinde çok terlemeye veya gelinliğin içinde üşüyerek balayı zamanında hasta olmaya sebep olabilir.

Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gelinlik seçimi, ince detaylara dikkat ederek yapılmalı, daha sonradan pişmanlık durumuna ihtimal verilmemelidir. Gelinlik seçme aşamasına gelindiğinde öncelikle vücut tipine göre, hangi gelinlik kesiminin uygun olduğuna karar verilmeye çalışılmalıdır. Modelden önce kesimin vücuda uygun olması, daha önemlidir.

 • Vücut kitle indeksine göre hesaplanan kilonun bir hayli altında olan bayanlar, epeyce şanslıdırlar. Hem vücuda oturan deniz kızı modeldeki gelinlikler hem geniş tarlatanlı ve geniş etekli gelinlik modelleri, zayıf ve ince bele sahip bayanlara yakışacaktır.
 • Zayıf bayanların gelinliğin göğüs modeline dikkat etmeleri gerekir. Göğüs kısmında dekolte kullanırken omuzların bir kısmının örtülü tutulması, şık görüntü oluşturacaktır.
 • Uzun boylu bayanların daha ince yapılı bir tarlatanı tercih etmeleri uygun olacaktır. Uzun boylu olanlar için tarlatanın geniş olması, dev cüsseli bir gelin görüntüsüne sebep olabilir.
 • Kalçaları geniş olan bayanların dikkati kalçalardan yukarı çeken üst kısmı hareketli, drapeli olan modelleri tercih etmesi uygun olabilir. Balık modellerin tercih edilmesi, kalçaları ön plana çıkaracağından rahatsızlık hissi verebilir. Basenli bayanlar, A model gelinlikleri tercih edebilirler.
 • Göğüsleri büyük olan bayanlar, eteği hareketli, üst kısmı sade olan modelleri tercih etmeli, straplez modellerden kaçınmalıdırlar.
 • İri yapılı bayanların, belden hafifçe genişleyen A kesim gelinlik modellerini tercih etmeleri, vücutlarında beğenmedikleri alanları gizlemelerine yardımcı olabilir.
 • Kolları kalın veya omuzları geniş olan bayanların kollarını kapatacak şekilde geniş ve dökümlü kollu, kollarında dantel, boncuk gibi detayları barındıran gelinlik modellerini tercih etmeleri uygun olabilir.
 • Atletik yapıda ve küçük göğüslü bayanlar; göğüs bölümü üç boyutlu işlemeli ya da yoğun hareketli olan, etek kısmı kabarık olan modeller içinde oldukça şık bir görüntüye sahip olmaktadır.
 • Kısa boylu olan bayanların kabarık gelinlik tercih etmeleri, daha da kısa boylu görünmelerine sebep olarak yanlış bir tercih olabilir.
 • Uzun boylu ve zayıf bayanlarda, balık model gelinlikler hoş durmaktadır.
 • Kilolu bayanların üç boyutlu işlemeli ve çok kabarık modelleri tercih etmeleri, hoş bir görüntü ortaya çıkarmayabilir.
 • Balık etli bayanlar, tarlatanı az olan, alt kısmı tarlatanla birlikte genişlemeyen bir gelinlik tercih edebilir.
 • Kilo alıp vermeye müsait bir vücuda sahip olan bayanların gelinlikte, düğmeli ya da fermuarlı modelleri tercih etmemeleri uygun olacaktır. Düğün stresiyle alınıp verilecek kiloların gelinlik stresine sebep olmaması için gerektiği durumda, vücut ölçüsüne göre gevşetilip sıkılabilen ipli modeller tercih edilebilir.
 • Gelinlik denemeye giderken rahat kıyafetlerle gidilmeli, mümkünse gelinlik altına düşünülen yükseklikte bir topuklu ayakkabı beraberinde götürülmelidir.
 • Gelinliğin diktirilmesi tercih ediliyorsa, düğüne en geç 2 kala provalara başlanması uygun olacaktır. Dikim sürecinde kumaş, dantel, boncuk seçimine terzi ile beraber karar verilmesi, içe sinmeyen bir malzeme kullanılmasının önüne geçecektir.

Duvak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Kuyruklu ve kabarık gelinliklerde uzun duvak kullanılması iyi görünmeyebilir.
 • Duvağın topuzun altına takılması, şık durmayabilir. Genellikle tercih edilen duvağın, topuzun üstünden saça takılmasıdır. Bu daha şık bir görüntü oluşturacaktır.
 • Straplez gelinlik tercih eden bayanların duvak tercihlerini işlemeli duvaktan yana yapmaları uygun olacaktır. Böylelikle omuzları açıkta bırakan gelinlik ile işlemeli duvak birbirini tamamlayacaktır.
 • Gelinlikte kollu ya da askılı olan modelleri seçen bayanlar, kısa duvak kullanabilirler ya da hiç duvak takmayabilirler.
 • İnce bir bedene sahip olan bayanların bedenin hepsini örten bir duvak tercih etmeleri yanlış olacaktır. Yarım kapalı duvaklar veya güpür duvaklar ince bedenlere göredir.
 • Gelinlik, sadece tül etekli, mini olarak tercih edilecekse, uzun duvak kullanılması; gelinlik tarlatanlı ve uzun ise kısa duvak tercih edilmesi hoş bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Gelinliği Tamamlayıcı Gelinlik Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Ayakkabı seçimi, gelinliğe göre yapılmalıdır. Kısa gelinlik tercihlerinde, ayakkabılar en gözde kıyafet olarak hep göz önünde olacaktır. Bu tarz gelinlik tercihlerinde, ayakkabının gelinlik altında parlaması ve dikkat çekici olması gerekir. Şekillerin çizilip isimlerin yazıldığı özel tasarım gelinlik ayakkabıları tercih edilebilir.

Süslü Gelinlik Ayakkabıları
Süslü Gelinlik Ayakkabıları

Düğün açık alanda, toprak zemin üzerinde olacaksa, ayakkabı topuklarının toprağa saplanması sıkıntı oluşturabilir. Bu durumda, kısa ve kalın topuklu ayakkabılar tercih edilebilir ya da topuk koruyucu kullanılabilir.

Topuk Koruyucu
Topuk Koruyucu

Yüksek topuklu ayakkabılar ile yürümekte zorlanan bayanların rahat bir babet tercih etmesi de mümkündür. Salona ilk girerken kullanılan topuklu ayakkabılar değiştirilip babetler giyilebilir.

Ayakkabınızın topuğunda farklı işlemeler, sallanan boncuklar, bileğe bağlanan bir kurdele, ayakkabı üzerinde gelinlik ile aynı dantel işlemeler kullanmak da farklı bir şıklık oluşturacaktır.

Süslü Gelinlik Ayakkabıları
Süslü Gelinlik Ayakkabıları

Gelinlik Nereden Alınır?

Vücut tipine uygun kesimdeki gelinliğe karar verdikten sonra internetten, dergilerden bulunan gelinlik modelleri incelenmelidir. Straplez, askılı, tüllü, dantelli, işlemeli, pullu, çiçekli, asimetrik kesimli modellere bakılmalı ve hangi modellerin daha çok hoşa gittiği belirlenmelidir. Ancak henüz hiçbir gelinlik denemeden bir modele karar vermek yanlış olacaktır. Vücut tipine ve gelinliğin kesimine göre gelinliğin kişinin üzerindeki duruşu değişebilmektedir. Bu aşamada yeni fikirlere ve denemelere açık olunmalıdır.

Gelinlik denilince akla ilk gelen markalar, Pronovias ve Vakko olmaktadır. Gelinlik fiyatları yüksek gibi görünse de her bütçeye göre gelinlikler bulunabilmektedir. Pronovias markası içerisinde yer alan ve Vakko’da bulabileceğiniz St. Patricks markası da çok çeşitli gelinlik modellerine sahiptir. Ivory markası da sık tercih edilen markalar arasındadır.

St.Patrick Gelinlik
St.Patrick / Gelinlik
Beautiful Dantelli Gelinlik
Beautiful / Dantelli Gelinlik
Ivory gelinlik
Ivory / Gelinlik
Pronovias Straplez Kabarık Model Gelinlik
Pronovias / Straplez Kabarık Model Gelinlik

Bu markaların dışında İstanbul’da Fatih, Bakırköy, Nişantaşı, Maltepe ve Pendik’te de gelinlikçi çarşıları mevcuttur. Buralarda birçok gelinlik dikim evi yer almaktadır.

Fatih’te Galleria Ülkü Gelinlikçiler Çarşısı, Fatih ana caddesi üzerinde yer almaktadır. Bu pasajda birçok farklı mağazayı bulabilirsiniz. Yine ana caddede yolun sağ ve sol tarafında birçok dikim evi görebilirsiniz.

Nişantaşı’nda ünlü modacıların mekanlarını ziyaret edebilirsiniz. Osmanbey’de hem yol üzerinde hem ara sokaklarda birçok gelinlik mağazasına uğrayabilirsiniz.

Farklı ilçelerde bulunan gelinlik satan mağazalarda her bütçe ve zevke uygun çeşitli gelinlik modellerini, farklı fiyat aralıklarında bulabilirsiniz. Hazır gelinlikleri tercih edebilir veya kendi isteğinize uygun olacak şekilde diktirebilirsiniz.

Scroll to Top