Nevresim Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kaliteli bir uyku için; yorganın, yastığın, yatağın, çarşafın ve nevresimin kaliteli olması önemlidir. Yaşantının üçte birinin uyurken geçirildiği düşünüldüğünde, en sık kullanılan ürünlerden birisi de nevresim takımlarıdır. Sağlıklı malzemeden üretilmeyen nevresim takımları uyku esnasında rahatsız edebilir, cilde zarar verebilir. Kumaşlarda kullanılan bir takım ham maddeler insan sağlığına oldukça zararlıdır. Nevresim takımı alırken, nevresimin dış görüntüsünden önce üretildiği malzemeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Altınbaşak Ranforce Nevresim Takımı
Altınbaşak Ranforce Nevresim Takımı

Nevresim Takımlarında Hangi Kumaşlar Kullanılır?

Pamuklu Kumaş: Doğal pamuktan üretilmiş olan bu kumaşlar, nevresim takımlarında en fazla tercih edilen kumaş cinsidir. İnsan sağlığına zararlı herhangi bir madde içermemesi ve hava geçirgenliği ile tanınan bu kumaşın, hem kış aylarında hem de yaz aylarında kullanılması uygundur. Dokuması sık ve ipliği ince olduğundan kumaş yumuşaktır. Piyasada Ranforce nevresim takımları kategorisindeki ürünlerde görebileceğimiz pamuklu kumaşlar, 1 santimetrekare alanda 57 tel sıklığı olacak şekilde dokunur. Yıkama talimatlarına göre yıkandığında, kumaş renkleri uzun süre canlılığını korumaktadır. Terletmeden kullanılabilecek bu nevresim takımlarının tek kötü özelliği fazla kırışabilir bir yapıda olmasıdır.

Saten Kumaş: Diğer kumaşlara nazaran daha parlak, daha narin ve daha akıcı bir yapısı vardır. Saten kumaşlar, çok ince iplikten 1 santimetrekare alanda 80 – 120 tel arasında iplik bulunacak şekilde üretilir. Bu incelik de kumaşa yumuşak bir doku katar. İnce ipliğin kullanılması ve dokuma sıklığının fazla olmasından dolayı kumaş maliyeti yükselmektedir. Bu sebeple saten kumaştan üretilmiş nevresim takımlarının fiyatları, pamuklu kumaştan üretilenlere göre daha yüksek olmaktadır. Saten nevresim takımlarının sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Diğer kumaşlara nazaran biraz daha serin tutma özelliği bulunması sebebiyle daha çok yaz aylarında kullanılması önerilir.

Kaygan bir yapısı olan, kullanmayı zorlaştıran, parlak kumaştan üretilmiş olanlarına İpek Saten, aynı dokuma sıklığında %100 pamuktan üretilmiş olanlarına da Pamuk Saten adı verilir. İpek saten kumaşlar, çok hızlı kırıştığı için ipek saten nevresim takımlarını ütüleyerek kullanmak uygun olacaktır. Pamuk saten kumaşlar ise ütü istemeyen, terlemeyi önleyen, parlak, narin dokusuyla en kullanışlı ve en çok tercih edilen nevresim kumaş türü olarak bilinmektedir.

Polyester Kumaş: Kaygan ve parlak bir yapıya sahip, yumuşak bir kumaş olmasına rağmen sentetik olması ile tanınır. Piyasada %50 polyester %50 pamuktan üretilen nevresim takımları çoğunluktadır. Bunlar genellikle Polly Cotton ve Terry Cotton olarak adlandırılmaktadır. Polyester kumaştan üretilen nevresim takımlarının fiyatları, diğer kumaş türleriyle üretilen nevresim takımlarına göre oldukça düşüktür. Fazla kırışmadığı için nevresim takımlarında tercih edilebilir fakat sentetik olması sebebiyle nevresim takımları için çok sağlıklı bir kumaş değildir.

Bambu Kumaş: Hakiki bambudan üretilmiş olan nevresim takımı kullanmak isteyenlerin küçük bir servet ödemeleri gerekmektedir. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan bu kumaşlar, yumuşak doku ve hava geçirme özelliklerine de sahiptir. Bambu kumaş, diğer kumaşlardan pahalı olduğu için; bambu nevresim takımları diğer kumaş türlerinden üretilen nevresim takımlarına göre daha yüksek fiyattan satılmaktadır.

Taç Bambu Nevresim Takımı
Taç Bambu Nevresim Takımı

En Çok Tercih Edilen Nevresim Markaları

Nevresim takımlarında oldukça çeşitli markalar bulunmaktadır. Her markanın kendine göre bir çizgisi ve kullandığı kumaşlar mevcuttur. Özdilek, Sarar, Altınbaşak ve Taç markaları, nevresim ürünleri üzerine uzmanlaştıkları için en kaliteli nevresim takımları genellikle bu markalar altında bulunmaktadır. Birçok ev ürününün yanında nevresim takımı üretimi de yapan Karaca, Pierre Cardin, Altınbaş, Soley, English Home, Madame Coco da piyasada tercih edilen nevresim markaları arasındadır.

Bu markaların hepsinin kendine göre desenleri vardır. Bazı firmalar çocuk nevresimlerinde üç boyutlu resimler kullanırken, bazı markalar için kumaşın sağlığı çocuk nevresimlerinde daha ön sırada yer almaktadır. Mesela Karaca markasının abartılı desenleri bulunmazken, Taç biraz abartılı ve sıra dışı desen tasarımları yapmaktadır. Özdilek nevresim takımlarında daha çok açık ve canlı renkler kullanılırken English Home ve Madame Coco’da daha soluk renkli ve kalın kumaşlı nevresimleri ön plana çıkarmaktadır. Sarev, Özdilek, Altınbaşak ve Taç ürünlerinde genellikle en kaliteli kumaşlar kullanıldığından bu markaların nevresim fiyatları diğer markalara göre biraz yüksektir.

Taç Pamuk Nevresim Takımı
Taç Pamuk Nevresim Takımı

Nevresim Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Nevresim takımlarının kumaş kalitesi, hem sağlık hem uzun süreli kullanılması bakımından önem taşımaktadır. Pamuklu kumaş türlerinde 1 santimetrekarede kullanılan iplik tel sayısının yüksek olmasına dikkat edilmelidir. İplik sayısı, kumaşın daha dayanıklı ve yumuşak olmasını sağlamaktadır.
  • Pamuk saten ve bambu kumaştan üretilen nevresim takımları, yaz aylarında daha rahat kullanım imkanı vermektedir.
  • Gösterişli olmasına rağmen, kaygan ve narin yapısı ile kullanım zorluğu yaşattığından, ipek saten nevresim takımları çok tercih edilmemektedir.
  • Yaz ayları için ince ve nemi emen kumaşlardan üretilen nevresim takımlarını seçmek uygun olacaktır.
  • Pamuk kumaşlar, yüksek ısıda yıkandığında çekme özelliği gösterir. Ayrıca yüksek ısı, kumaşın yıpranmasına da sebep olmaktadır. Genel olarak ideal yıkama sıcaklığı 40 derecedir. Ürünün üzerindeki yıkama talimatlarına uyulması gerekmektedir.
  • Nevresim takımının moda renklerde olmasından ziyade, renklerinin solmayacak şekilde kaliteli malzemeden üretilmiş olması gerekmektedir.
  • Sürekli kullanılacak nevresim takımları için kolaylıkla temizlenebilir renkler tercih edilmelidir. Aşırı çiçekli ve yazılı desenlerden uzak durulması yerinde olacaktır.
  • Nevresim takımı alırken yastık ve yorgan ölçüleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Nevresim takımının çarşafının lastikli olması büyük bir avantajdır. Yatakta toplanma yapmaması, kullanım açısından kolaylık sağlamaktadır.
Scroll to Top