Nişastasız Anne Sütlacı Tarifi

Sütlü tatlıların en besleyicilerinden olan bu tarifte, pirinci kararında kullanarak tatlının pilava benzemesini, kısık ateşte pişirerek pirincin hamur kıvamına dönmesini önlemek önemli püf noktalarındandır.

Kullanılacak Malzemeler

• 2 çay bardağı pirinç
• 5 su bardağı süt
• 4 su bardağı su
• 1 su bardağı toz şeker
• 1 paket vanilya

Nişastasız Anne Sütlacının Yapılışı

Nişastasız anne sütlacı yapımı için öncelikle iki çay bardağı pirinç yıkanarak derin bir tencereye koyulur. 4 su bardağı soğuk su da tencereye ilave edilip, ocağın üzerinde orta ateşte kaynamaya bırakılır. Su kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılıp, kısık ateşte pirinçler yumuşayıncaya kadar aralıklarla karıştırarak pişirilir. Aralıklarla karıştırma işleminin yapılmasının sebebi tencereye pirincin yapışmaması ve hamur kıvamında olmaması içindir. Pirinçler suyunu çekip yumuşayınca üzerine süt ilave edilir ve yüksek ateşte kaynayıncaya kadar sürekli karıştırarak pişirilir.

Kaynamaya başlayan pirinçlerin tekrar altı kısılır ve kısık ateşte kontrollü olarak 20 dakika boyunca aralıklarla karıştırılarak pişirilir. 20 dakikanın sonunda içerisine 1 su bardağı toz şeker ilave edilir ve karıştırılır. Toz şekeri ekledikten sonra erimesi için 5 dakika daha karıştırılır. Pişirilen sütlacın içerisine arzuya göre 1 paket vanilya eklenir ve güzelce karıştırılır. İsteğe göre damla sakızlı vanilya da tercih edilebilir. Hazırlanan nişastasız anne sütlacı servis tabaklarına paylaştırılır ve oda ısısında soğumaya bırakılır.

Yapılan sütlaçlar, oda ısısında soğuduktan sonra buzdolabına kaldırılır ve soğuması için 3 saat kadar bekletilir. Kıvamına gelmesi için bir gece bekletmeniz daha faydalı olacaktır. Yeteri kadar soğuduktan sonra sütlaçları tarçın veya fındık içi ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Bu ölçüler ile servis kaselerinin boyutuna göre değişmekle birlikte 9-10 kase sütlaç elde edebilirsiniz. Ayrıca, şeker miktarını isteğe göre ayarlayarak pişirmeniz de mümkündür.

Scroll to Top