Unsuz Yağsız Şekersiz Kurabiye

Üç beyazın ikisi olan un ve şekerden hem de yağdan uzak durup enerji almak ve tatlı yediği için pişman olmamak, üstelik doymak sizin elinizde.

Bu kurabiyeler gerçekten oldukça lezzetli ve doyurucu. Çayınızın veya kahvenizin yanında ara öğün olarak hatta kahvaltınızda tüketebilirsiniz. Tarif, oldukça pratik olup malzemeleri hazırlama ve pişirme aşamaları toplam 20 dakika sürmektedir.

İçeriğinde bulunan yulaf ezmesi sizi tok tutmaya yardımcı olurken metabolizmayı çalıştırıcı etkiye de sahiptir.

Bu unsuz yağsız şekersiz kurabiye tarifinde, un yerine yulaf ezmesi kullanılmaktadır. İsterseniz toz halinde olan yulaf ununu da kullanabilirsiniz. 

Normal bir kekte malzemeleri bir arada tutmak için kullanılan yağ ve yumurta yerine bu tarifte muz kullanılır. Ezilmiş muz, yulaf ezmelerini bir arada tutan ve onlara lezzet katan malzeme olmaktadır.

Bu tarife benzer, unsuz yağsız ve rafine şekersiz, yulaf ununun kullanıldığı Yulaflı İncirli Kurabiye tarifini de denemenizi tavsiye ederiz.

Kullanılacak Malzemeler:

 • 2 su bardağı yulaf ezmesi
 • 2 adet orta boy olgunlaşmış muz
 • 1 adet elma veya havuç
 • 5 adet hurma
 • 5 adet kuru kayısı
 • Bir avuç kuru üzüm
 • Bir avuç ceviz veya fındık
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi
 • 1 avuç damla çikolata

Yulaf ezmesi ve muz dışında yukarıda yer alan diğer tüm malzemeleri istediğiniz gibi kombine edebilirsiniz. Örneğin sadece yulaf ezmesi, muz, kuru üzüm ve ceviz ile de bu kurabiyeleri elde edebilirsiniz. Evinizdeki kuruyemiş ve kuru meyvelerden kurabiyenizi dilediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Meyveler yeterince tatlı olduğundan bal veya pekmez gibi malzemelere ihtiyaç kalmamaktadır ama yine de isterseniz bunları da 1 tatlı kaşığı olacak şekilde ekleyebilirsiniz. 

 1. Kullanacağınız malzemelerinizi belirledikten sonra elma, hurma, kuru kayısı, cevizi bıçak yardımıyla küçük küçük parçalara ayırın. İsterseniz, rondoda da çekebilirsiniz.
 2. Tüm malzemeleri karıştırarak avuç içinde dağılmayan bir kıvam alıncaya dek yoğurun.
 3. Elinizde ceviz büyüklüğünde parçaları yuvarlayarak hazırlayın ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin. Tepsiyi yağlamadığımız için yağlı kağıt kullanmak kurabiyelerin tepsiden daha kolay çıkarılmasını sağlayacaktır.
 4. Önceden ısıttığınız 160 derece fırında 10-15 dakika kurabiyelerin içerisindeki sıvı buharlaşıp malzemeler birbiri ile bütünleşinceye kadar pişirin. Pişirmeden de yiyebilirsiniz ancak yerken ellerinize yapışmaması için pişirilmesi daha iyi olmaktadır.
 5. Bu ölçüler ile 25-30 adet kurabiye elde edilmektedir.
 6. Fazla ölçüde yaptığınız kurabiyeleri bir kavanozda buzdolabında uzun süre saklayıp canınız tatlı çektiğinde yiyebilirsiniz.
Yulaflı Kurabiyelerin Fırına Girmeden Önceki Hali
Yulaflı Kurabiyelerin Piştikten Sonraki Hali
Scroll to Top