Pencere Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlerin dışarıya açılan noktaları olan pencereleri ve kapılarında çoğu zaman kişiler özensiz bir tutum gösterirler. Sadece iç mekanı dışarısı ile ayıracak olan ürünleri kullanarak çözümler üretmeye çalışırlar. Ancak özellikle pencereler söz konusu olduğunda hem işlevsellik hem de estetik açıdan görsel olarak ön plana çıkan pencerelerin tercih edilmesine önem vermek gerekiyor.

Pencere Seçimi

Pencere seçerken evin bulunduğu yere bağlı olarak pencerenin seçilmesi ilk dikkat edilmesi gereken unsurdur. Kış aylarının sert geçmesi halinde, pencerenin soğuktan koruyucu özellikleri son derece yüksek olmalıdır. Bunun dışında pencerenin evle uyumlu yapıda olması, rahatlıkla kullanılabiliyor olması da pencere seçerken oldukça önemli noktalardır.

Kaliteli Bir Pencerede Bulunması Gereken Özellikler

Bir evin yağmur, kar, rüzgar, soğuk hava ve sıcak hava gibi yaşam alanlarını olumsuz yönde etkileyecek olan tüm etkenlere karşı başarıyla korunmasını sağlamak amacıyla mutlaka kaliteli pencerelerin tercih edilmesi gerekmektedir. Bu yönde bir pencere seçimi yapmak için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

  • Pencerenin profil genişliği
  • Isı yalıtım özellikleri
  • Ses yalıtım özellikleri
  • Hava geçirgenliği
  • Cam kalitesi
  • Odacık sayısı
  • Direnç sınıfı
  • Aksesuar özellikleri

gibi noktalara önem vererek kaliteli bir cam seçildiğinden emin olunmalıdır. Pencerelerin enerji verimliliği sağlaması, darbelere dayanıklı olması, hava sızıntısını en aza indirmesi gibi özellikler bir pencerenin iyi performans gösterdiğini tanımlamaktadır. Kaliteli bir cam sayesinde yaşam alanları çok daha güvenli olacak, aynı zamanda dış etkenler ile arasındaki etkileşim de ortadan kaldırılacaktır.

Pencere seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikler

Pencere Seçiminde Özenli Olmak Neden Önemli?

Bu tür soruların en doyurucu cevabı, dışarıdan gelebilecek olan soğuk hava ve rüzgar etkilerinin iç mekana etki etmesini önlemek olmaktadır. Öncelikle kış aylarında soğuk havanın iç mekana girmesi önlenerek yaşam alanlarının belirli bir sıcaklık seviyesinde kalması sağlanabilmektedir.

Doğrudan daha sıcak alanlar elde etme yönünde etkisi bulunan doğru pencere seçimi yapmanın aynı zamanda bazı dolaylı etkileri de bulunmaktadır. Bunlar arasında ilk dikkat çeken ise yakıt giderlerinin düşmesidir. Dış mekanlar ile arasındaki geçirgenliği en aza indirmiş olan pencereler sayesinde iç mekanları ısıtmak daha kolay olacağı için yakıt giderlerinin düşmesi de söz konusu olacaktır.

Isı yalıtımı kadar önemli olan bir diğer husus da insanların yaşam alanlarının sessiz kalmasını sağlayarak dinlenme ihtiyaçlarını gidermesi olmaktadır. Doğru pencere seçimi ile dışarının gürültüsünden izole edilmiş alanlar yaratmak mümkündür.

Scroll to Top