Peri Bacaları

Peri Bacaları

Peri Bacaları ve Kapadokya

Binlerce turistin uğrak yeri olan Kapadokya peri bacalarına ev sahipliği yapmaktadır. Peri Bacaları aslında sel sularının aşındırdığı bir heyelan yapısıdır. Sel suları çok dik yamaçlardan hızlı bir şekilde inerken yeryüzünün üst katmanında bulunan sert kaya parçalarını aşındıramaz. Aşınan kısım, alt kısımdaki yumuşak toprak ve kaya dokusudur. Bu şekilde uzun zaman akan sel suları ve rüzgâr neticesinde, aşınmayan üst tabaka kalır ve orta kısımdaki yumuşak tabaka akıp gider. Böylelikle ortaya şapkalı, olağanüstü bir yeryüzü biçimi çıkar ki bunlara peri bacaları denilmektedir. Kendi içinde birçok türü bulunan peri bacaları, bazı yerlerde boyu 15 metreye kadar uzayabilmektedir. Şapkalı mantar biçiminin yanı sıra sütun şeklinde peri bacaları da bulunmaktadır. Özellikle Avanos ve Ürgüp arasında bulunan Peri Bacaları, Uç hisar, Göreme, Orta Hisar vadilerinde de oldukça yoğun bir şekilde yer almaktadır.

Peri Bacaları ve Balon Turizmi

Peri Bacaları’nın bulunduğu Kapadokya, her yıl yerli yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Nevşehir’in ilçelerinden olan Kapadokya, peri bacaları sayesinde tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken güzel bir tatil beldesi olmuştur. Fotoğraf tutkunları, Kapadokya bölgesine dünyanın dört bir yanından turlar düzenleyerek fotoğraf çekme etkinlikleri düzenlemektedir. Birçok etkinliğin yapılabileceği Kapadokya’da, balonla yapılan turlar mutlaka denenmesi gereken aktivitelerdendir. Özellikle muhteşem bir manzarayı yakalayabilmek adına güneşin doğuş saatinden önce başlayan balon turları, onlarca firma tarafından organize edilmektedir. Güneşin doğuşundan önce havalanan balonlar gökyüzüne yükseldiğinde güneş doğmaya başlar ve ortaya enfes bir manzara çıkar. Öyle ki bu manzarayı görmek için okyanus ötesinden gelip balonla seyahat ederek fotoğraf çekimi yapan on binlerce turist bulunmaktadır.

Peri Bacaları’nın Çevresinde Harika Bir Tatil Yapabilirsiniz

Nevşehir ve Kapadokya güzergâhında bulunan binlerce peri bacası, turistlerin en çok beğendiği bölgeyi oluşturmaktadır. Bununla birlikte bazı peri bacaları restoran ve butik otel olarak da hizmet sunmaya devam etmektedir. Peri bacalarının çevresinde bulunan birçok tatil ve gezi güzergâhı da turistler için iyi alternatifler oluşturmaktadır. Özellikle akşam güneşin batış saatlerinde sunduğu harika görüntüyle hafızalara kazınan Ihlara Vadisi, mutlaka görülmesi gereken mekanlardandır. Kapadokya sadece Peri bacaları ile değil, şehirleriyle de dikkat çeken bir yerdir. Geçmiş dönemlerde yer altında açılan şehirler bugün turistlerin gezmesi için müsait haldedir. Çok dar odalardan ve geçiş güzergâhlarında oluşan Yeraltı Şehirleri oldukça otantik mekânlardır. Ayrıca Kapadokya’ya gelen turistlerin çömlek yapımına şahit olması ve çömlek yapması fantastik bir aktivitedir.

Scroll to Top