Uykusuzluk ve Tedavisi

Uyku Bozukluğu ve Tedavisi

Uykusuzluk Nedir?

Uykuya dalma başta olmak üzere, uykuyu sürdürme ve uykuyu  sonlandırmaya ilişkin sorunlar uykusuzluk olarak nitelendirilmektedir.

Özellikle son zamanların büyük problemlerinden biri haline gelen uykusuzluk (insomnia), kişilerin hem sağlığını hem de gün içerisinde verdiği tepkileri büyük oranda etkilemektedir. Vücudun temel ihtiyacı olması sebebiyle sağlık açısından büyük önem arz eden uyku yetersiz olduğunda, yaşam kalitesinde gözle görülür bir düşüklük söz konusu olur. Bu durum zihinsel ve fiziksel olarak kişileri etkisi altına alır. Sinirli ve gergin ruh hali, odaklanamama, düşünsel yetilerde azalma, kendini kötü hissetme gibi sorunların yanı sıra vücudun uyku sırasında dinlenememesi ve uyku sırasında salgılaması gereken melatonin hormonunun salgılanamaması ile birlikte uykusuzluğun birçok hastalığı da beraberinde getirdiği söylenebilir. Bu nedenle uykusuzluk aslında sadece bitkinlik, halsizlik gibi geçici sorunlarla birlikte birçok hastalığın davetçisi de olabilir.

Uykusuzluğun Başlıca Sebepleri

Ağrı çekilen hastalıklar ve beraberinde kullanılan birtakım ilaçlar uykusuzluğu etkileyen biyolojik nedenlerden bazılarıdır. Bunun dışında özellikle gece geç saatlerde içilen çay, kahve gibi içecekler de uyku problemlerini arttırmaktadır.

Psikolojik olarak nitelendirilebilecek etkenler arasında; depresyon, duygusal anlamda yaşanılan problemler, gün içerisinde karşı karşıya kalınan can sıkıcı durumlar, evde – işte veya okulda ortaya çıkan olumsuz ilişkiler veya stres olacaktır. Bunu yanında çocuklarda okullar açılmadan önce, önemli sınavlardan önce uykusuzluk görülebilir. Yetişkinlerde önemli bir iş toplantısından önce uykusuzluk sık görülen bir durumdur. Evlerinden uzak oldukları zamanlarda kişilerde uykusuzluk daha sık görülmektedir.

Alkol kişilerin uykuya çabuk dalmasını sağlamakla birlikte, uykuda sık sık uyanmalara sebep olmaktadır.

Uyuyacağınız odanın mümkün olduğunca sessiz ve karanlık olmasına dikkat edin. Işık, göz kapaklarınız kapalı olduğunda dahi gözlerinize ulaşarak uykunuzu olumsuz yönde etkileyebilir.

Uykusuzluğun Tedavisinde Dikkat Edilecek Hususlar

Geç vakitlerde yiyecek içecek tüketmemeye dikkat etmek, her gün belirli saatlerde uyuyup kalkmaya özen göstermek, gün içerisinde çok fazla hareketsiz kalmamak, gün boyu yaşadığınız sıkıntıları uyku sırasında zihninizden uzaklaştırmak ve sadece uykuya odaklanmak bu konuda yapabileceklerinizden bazılarıdır. Bunun yanında rahatlatıcı tarzdaki müzikler, uykusuzluğun tedavisinde önemli bir yere sahiptir.

Uyku haplarının uykusuzluğu tedavi edici bir özelliği bulunmamaktadır.

Scroll to Top