Yalancı Su Böreği Tarifi

Kolay Su Böreği

Hamur yoğurup yufka açmak ve bu yufkalarla su böreği yapmak zahmetli ve zaman alan bir işlem olduğu için su böreği yapımı, mutfaklarda pek tercih edilmez. Yalancı Su Böreği tarifi ile lezzetli ve herkesin seveceği su böreğini, kahvaltılara ve altın günlerinize kolaylıkla yapabilirsiniz.

Hazır yufkalardan yalancı su böreğinin yapımı kolay, pişirme süresi kısa, tadı gerçek su böreği gibi lezzetli olmaktadır. Üstelik bu tarifte fırın değil, ocak ve tava kullanılmaktadır. Böylelikle fırın olmayan evlerde de rahatlıkla hazırlanabilecektir. 

Kullanılacak Malzemeler

  • 3 adet yufka
  • 1 şişe maden suyu
  • 2 yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • Peynir
  • Yarım demet maydanoz

Yalancı Su Böreği Yapılışı

Su böreğini pişireceğiniz teflon tavaya biraz yağ dökün. Sonrasında tavaya, yufkalar tavanın kenarından sarkacak şekilde 1 adet yufkayı yerleştirin. Diğer 2 adet yufkayı elinizle parçalayarak küçük parçalara ayırın. Tavaya yerleştirdiğiniz ilk yufkanın üzerine parçaladığınız yufkaların birazını koyun.

Orta boy teflon tava için 3 adet yufka yeterli gelmektedir.

Derin bir kapta 2 adet yumurtayı çırpın. Üzerine 1 bardak sütü ve 1 şişe maden suyunu ilave edin ve iyice karıştırın. Tavadaki yufkaların üzerine hazırladığınız sosun bir kısmını kaşık yardımıyla dağıtın. Yeniden parça yufkalardan paylaştırın, benzer şekilde yufkaların üzerine sostan gezdirin. 

Üzerine, küçük parçalara ayırdığınız peynirin ve doğradığınız maydanozların hepsini serpiştirin. Karışımın üzerine parça yufkaların bir kısmını daha yerleştirin. Sosun bir bölümünü yufkaların üzerine dökün. En üste dökmek için bir miktar sos ayırın. Yufkalar ve kalan sos bitene kadar benzer işlemleri tekrarlayın.

Son olarak tavanın kenarından sarkan yufkaları da tavanın ortasına doğru bohça gibi kapayın. Sosun kalanını da tavanın her yerine eşit olarak paylaştırın.

Tavanın üzerini bir tencere kapağı ile kapatın. Ocağı açın ve böreği kısık ateşte pişmeye bırakın. Ara ara böreğin altını kontrol edin. Kızarmaya başladığında bir tabak yardımıyla ters çevirin. Her iki tarafı kızarıp piştiğinde ocağın altını kapatın.

Böreği, rahatça sığabileceği bir pasta tabağına veya tepsiye çıkarın. Kare kare keserek sıcak olarak servis edebilirsiniz. Tadı, gerçek su böreğini aratmayacaktır.

Scroll to Top