Akupunktur Tedavisi Hakkında

Akupunktur Tedavisi

Akupunktur halk arasında konuşulmasına rağmen pek çok kişi tam olarak işin aslını bilmemektedir.

Akupunkturun kökeni en az 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk olarak Çin’de başlatılan bu tedavi yöntemi günümüze kadar gelmiştir. Akupunkturun genel teorisi, vücutta sağlık için gerekli olan enerji akış modelleri olduğu varsayımına dayanır.

Akupunktur, çeşitli tekniklerle deride belirli noktaların uyarılmasını içeren bir dizi işlemdir. Bu tedavi steril tek kullanımlık iğneler kullanılarak yapılmaktadır. Akupunktur felsefesine göre, deri altında 14 farklı meridyen ve meridyenlerin üzerinde 360 farklı enerji noktası bulunmaktadır. Akupunktur tedavisinde, bu enerji noktalarıyla doğru bir temas kurmak insan sağlığına bir hayli iyi gelmektedir.

Akupunktur, hem fiziki hem de ruhsal anlamda kullanılan bir tedavi yöntemidir. Özellikle ağrı tedavisinde etkili olan bu yöntem, farklı tedavilerde de oldukça yarar sağlamaktadır.

Bu tedavinin uzman kişiler tarafından yapılıyor olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü akupunktur tedavisi vücudun doğru bölgelerine uygulandığında etkili sonuç vermektedir.

Akupunktur sürecinde en sık görülen yan etkiler, cilde veya vücudun herhangi bir yerine iğne girişinde lokal olarak oluşan bakteriyel enfeksiyonlardır. Karşılaşılan enfeksiyonlar, ciddi bir karaciğer enfeksiyonu olan hepatite sebep olabilmektedir. Bu durumlar, akupunktur tedavisini yapan kişinin hijyene özen göstermemesi ve yetersiz eğitimi ile ilgilidir.

Akupunktur Tedavisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Akupunktur tedavisi farklı sebeplerden dolayı uygulanmaktadır. Kronik ağrıların önünü kesmek, fazla kilolardan kurtulmak gibi fiziki problemlerin yanı sıra sigarayı bırakmak gibi kötü alışkanlıklar konusunda da yardımcı olabilecek bir tedavidir.

Çok çeşitli akut ve kronik hastalıkları etkili bir şekilde tedavi eder. Altta yatan hastalığın ve hastalığın yanı sıra semptomlarının tedavi edilmesinde etkilidir.

Görme bozuklukları, kırmızı, ağrılı, kaşıntılı veya sulu gözler, basit katarakt, çocuklarda miyop gibi göz rahatsızlıklarının tedavisinde de başarılıdır.

Akupunktur; migren, şeker hastalığı, astım, tansiyon gibi rahatsızlıkların yanı sıra bedensel yorgunluğu giderme, depresyon, panik atak gibi durumlar için de uygun bir tedavi yöntemi olmaktadır. Vücudun enerji noktalarıyla ilgili olduğu için ruhsal anlamda da kişilere iyi gelen bir tedavi yöntemidir.

Hastalığa ve iyileşme hızına göre farklı sayıda seanslarla problemler çözülebilmektedir. Tedaviye karar verdikten sonra doktora danışmak ve sonrasında bir tedavi programı çıkartılması doğru olacaktır.

Akupunktur ile Kilo Verme

Son zamanlarda akupunktur tedavisi fazla kilolardan kurtulma konusunda popüler hale gelmiştir. Yapılan tedaviler sonucunda sadece kilo vermek değil, bunun kalıcı şekilde devam etmesi de sağlanmaktadır.

Akupunktur ile Zayıflama

Zayıflama sürecinde akupunktur iğnelerinin uygulandığı ana bölge kulak çevresidir.

Çok yemek yiyen, kendini yemekten alıkoyamayan kişilere ağız bölgesinden de akupunktur tedavisi uygulanabilir.

Tok karnına bile yemek yemeyi düşünen kişilerde zayıflamak için kullanılan akupunktur bölgesi karın bölgesi olmaktadır.

Çikolata, şeker gibi şişmanlamaya neden olan yiyeceklere düşkün kişilerde akupunktur bölgesi olarak göğüs bölgesi kullanılmaktadır.

İlk olarak vücudun herhangi bir bölgesine uygulanan iğneler sayesinde vücudun metabolizması hızlandırılır. Bu sayede sindirim çok daha hızlı gerçekleşir. Vücudun enerji seviyesinin yükselmesiyle kişiler daha çok hareket eder ve bu hareket hali kilo ve fazla yağların yakılması sürecini hızlandırmaktadır.

Seans aralarında beslenmeye dikkat etmek gerekir. Hareketlerde artış ve yağ yakımının yanı sıra protein odaklı beslenmek doğru olacaktır.

Haftada bir saatlik akupunktur oturumlarına ek olarak küçük bir mıknatıs, kulağın içine yerleştirilir. Kişi kendisini aç hissettiğinde bu iğneyi sıkarak açlık hissini giderebilir.

Bu tedavi sürecinde mide problemlerinde de azalma görülür. Fazla kiloların ve gece yenilen yemeklerin sebep olduğu gastrit, ülser gibi mide problemleri çözüldüğünde beslenme düzeni de daha iyi hale gelmektedir.

Ruhsal açıdan da kişilere iyi gelen akupunktur tedavisi, stresi engeller ve daha mutlu olmayı sağlayarak motivasyonu artırır. Ancak kilo verme konusunda başlı başına yeterli gelmeyecektir. Düzgün ve dengeli beslenme ve düzenli egzersiz de kilo kaybı için gereklidir. Akupunktur, zayıflama sürecinde ekstra destek sağlayan bir yardımcıdır.

Scroll to Top