Balın Faydaları

Balın Faydaları

En Besleyici Besin Türlerinden Bal

Tabiatın insana sunmuş olduğu en besleyici ve kaliteli gıdaların başında gelen bal, arıların insanlığa hediyesidir. Yapıldığı yere ve kovan türüne göre birçok isimler almaktadır ki bunlardan bazıları arı kovanı balı, kestane balı, Anzer balı ve çam balıdır. Doğal bir antibiyotik ve anti bakteriyel özellik taşıyan doğal bal aynı zamanda mikrop barındırmayan yapısıyla da dikkat çekmektedir. Özellikle doğal yollardan elde edilen bal, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici birçok etkiye sahiptir. Vitaminler, amino asitler, kalsiyum, demir, sodyum klor, magnezyum, fosfat ve potasyum gibi mineralleri içerir.

Enfes tadı ve kokusu sebebiyle de kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan doğal bir üründür. Belki de dünyadaki en iyi tatlandırıcılardan biridir ve şekerin vücuda verdiği zararları önlemek için şeker yerine kullanılabilecek faydalı bir besindir.

Balın Faydaları Nelerdir?

 • Balın akla gelen ilk faydası insana enerji sunmasıdır. Tüketildiği anda çok hızlı bir şekilde kana karışarak gereken şeker ve kaloriyi insan vücuduna sağlayan bal, yorgunluğa karşı muhteşem bir üründür.
 • Sporcular ve beden işinde çalışanlar için bal, kasları dinlendiren ve çok kısa sürede eski haline dönüştürebilen iyi bir toparlayıcı gıdadır.
 • Balın az bilinen faydalarından birisi de gözü beslemesi ve göz kuruluğuna çok iyi gelmesidir. Günlük düzenli olarak tüketilen balın göz enfeksiyonlarını önlediği klinikler tarafından ortaya konmuştur.
 • Antimikrobiyal yapısıyla bağırsakları ve sindirim sistemini düzenleyen doğal bal sıcak suyla karıştırıldığında kabızlığa, soğuk suyla karıştırıldığında da ishale iyi gelmektedir.
 • İngiltere Cardiff Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre bal, içerdiği yüksek miktardaki antioksidanlar ile bağışıklık hücrelerinin üretimini teşvik etmektedir. Özellikle kış aylarını sağlıklı bir şekilde atlatmaya yardımcı olmaktadır.
 • Uyku düzeni bozukluğu çekenler için her gün alınacak olan bir yemek kaşığı bal, rahatlatıcı bir etki ortaya çıkardığından uykuyu düzene sokacaktır.
 • Kış aylarında soğuk algınlığı ve nezlenin en önemli tedavi yöntemlerinden birisi olan bal, öksürüğü azaltmakta ve akciğerleri rahatlatmaktadır.
 • Vücutta oluşan yaraların bal sürüldüğünde daha hızlı iyileşmesi balın onarıcı etkisini göstermektedir. Aynı şekilde bal, özellikle yanık tedavisinde tüketilmesi gereken bir besindir.
 • Çeşitli maskelerin yapımında kullanılan bal, saça da oldukça iyi gelmektedir. Balla yapılan maskeler sayesinde saçlar çok kısa sürede parlaklığa kavuşmaktadır. Bu özellik aynı zamanda cilt bakımında da kullanılan ve cilde parlaklığını çok hızlı kazandıran bir uygulamadır.
 • Bazı kanser türleri ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.
 • Bal, alerji belirtilerini azaltmada etkilidir. Az miktarda polen içerdiği için doğal bir aşı görevi görür. Alerji mevsiminde sık sık görülen burun akıntısı ve kaşıntısına iyi gelir.
 • Sivilcelere neden olan bakterileri öldürme kabiliyetine sahiptir ve cildi nemlendirir.
Scroll to Top