Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Bal Nasıl Ayırt Edilir

Çok değerli olan bal günümüzde sahteleri ile de tüketicilerin karşısına çıkmaktadır. Saf olmayan yapay bal, su, glikoz, şeker şurubu, mısır şurubu, nişasta veya benzeri ürünlerin eklenmesi ile oluşturulur. Kaliteli bal tüketebilmek için sahte ve doğal balın ayırt edilmesi önem arz etmektedir.

Gerçek ve sahte balı birbirinden ayırmak için kullanılan en etkili yöntemler aşağıdaki gibidir:

Yapışkanlık Testi

Saf bal, parmaklarınızın arasına yapıştırırsanız, yapışkan olmama eğilimindedir. Sahte bal ise eklenen tatlandırıcılar sebebiyle oldukça yapışkandır.

Kalınlık Testi

Saf bal, çok kalın ve yoğundur, kavanozdan akması zaman alır ancak aktığında sürekli akar. Sahte bal ise çok hafiftir ve kavanozun içinde çok hızlı hareket eder. Akıtıldığında kesik kesik akacaktır.

Damak Zevki Testi

Saf balın tadı, bilinenin aksine birkaç dakika içinde ağızda kaybolur. Sahte bal ise eklenen şekerler ve tatlandırıcılar nedeniyle ağızda geniş ve tatlı bir kalıntı bırakmaktadır.

Koku / Aroma Testi

Saf balda bazı çiçekler ve yabani otların aromalarını koklayabilirsiniz. Sahtesinde ise çoğunlukla endüstriyel ekşi bir koku alırsınız.

Isıtma Testi

Saf bal, ısıtıldığında hızlı bir şekilde karamelleşir ancak üzerinde köpük oluşmaz. Sahte balda ise içeriğindeki şekerler ve su nedeniyle kabarcıklar meydana gelir.

Donma Testi

Soğuk havada zeytinyağının donması gibi bal kavanozunun alt kısımlarında donma görülüyorsa, bal saftır. Sahte bal, donma yapmaz. Balın kristalize görünüme bürünmesi “donması” anlamına gelmez.

Çözme Yöntemi Testi

Saf bal, hızlı bir şekilde suda çözünmez, topaklanma oluşur. Ancak bir süre karıştırıldığında seyreltilebilir. Sahte bal, katkı maddeleri nedeniyle suya ilave edildiğinde çok hızlı çözünür.

Alev Testi

Saf bal, bir kibrit çubuğuna konulduktan sonra tereddütsüzce kolayca yanar. Sahte bal ise içeriğindeki nemin varlığı nedeniyle kolayca yanmayacaktır.

Ekmek Deneyi Testi

Saf bal, bir dilim ekmek üzerine sürüldüğünde ekmeğin birkaç dakika içinde sertleştiği görülür. İçeriğindeki nem ve katkı maddeleri nedeniyle sahte bal, ekmek dilimini ıslatıp nemlendirir.

Emilim Testi

Saf bal, beyaz bir bez üzerine döküldüğünde leke bırakmaz. Sahte balın ise beyaz bez üzerinde leke oluşturduğu görülür.

Yumurta Sarısı Testi

Saf bal ile yumurtanın yalnızca sarısı bir kap içinde karıştırılırsa, yumurta sarısı pişmiş gibi görünür. Sahte balda ise yumurta sarısında etkilenme olmaz.

Scroll to Top