Bilgisayar Bilimlerine Damga Vuran Kadınlar

Bilgisayar Bilimlerine Damga Vuran Kadınlar

Bilgisayarlar ilk çıktığı günden bu yana olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Toplumda bilgisayar teknolojileri ile erkeklerin ilgilendiği düşünülse de, birçok kadının bilgisayarların gelişmesinde katkısı olmuştur.

ARM İşlemcinin Mimarisi: Sophie Wilson

Sophie Wilson, 1957 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Günümüzde kullanılan bütün akıllı telefonların ve birçok elektronik cihazda bulunan ARM işlemcilerin mimarisini tasarlamıştır. Efsanevi BBC Basic’in geliştiricisidir.

İlk Programcı: Ada Lovelace

Ada Lovelace, 10 Aralık 1815’de Londra’da dünyaya gelmiştir. Ailesi tarafından kendisine özellikle Matematik, Fizik ve Kimya dersleri aldırılmıştır. İlk olarak daha 13 yaşında iken uçan bir makine tasarlamıştır. Sonrasında 17 yaşına geldiğinde, mekanik bir hesap makinesi tasarlamış olan Charles Babbage ile tanışmıştır. Ada Lovelace, Babbage’in makinesi üzerinden yazılmış olan bir makaleyi Fransızca’dan İngilice’ye çevirmiştir. Babbage’in, Lovelace’in yaptığı çalışmayı çok beğenmesi üzerinde bu makaleye kendi notlarını da eklemesini istemiştir. Ada Lovelace makalede, makinenin sonlu sayıda adımdan oluşan bir plan kullanarak Bernoulli sayılarını nasıl hesaplayabileceğini tarif etmiştir. Ada Lovelace’in yazdığı bu notlar, tarihteki ilk algoritma ve ilk bilgisayar programı olarak kabul edilmiştir.

Liskov Değiştirme Prensibi: Barbara Liskov

Barbara Liskov, 7 Kasım 1939 tarihinde Los Angeles’da dünyaya gelmiştir. Dünyadaki ilk neşeye yönelik programlama dillerinden birisi olan Clu’yu geliştirmiştir fakat daha çok programcıların aşina olduğu Liskov Değiştirme Prensibi ile bilinmektedir.

Grace Murray Hopper

Grace Murray Hopper, 9 Aralık 1906 tarihinde Newyork’da dünyaya gelmiştir. Bug ve Debugging terimlerinin mucididir. Bunun yanında 1950 yıllarında, tarihteki ilk derleyiciyi geliştirmiştir. Geliştirdiği derleyici sayesinde, yazılım geliştirme ve debug süreçleri oldukça kısalmıştır. Ayrıca Hopper, yüksek seviyeli kodlama dillerinden Cobol’un da geliştiricilerindendir.

İlk Dijital Bilgisayar: ENIAC (Tamamı Kadın Bir Ekip)

Tarihteki ilk dijital bilgisayar olan ENIAC, tamamı kadınlardan oluşan bir ekibin sayesinde geliştirilmiştir. Bu ekip; Kathleen Mcnulty, Frances Snyder Holber, Jean Jennings Bartik, Mauchly Antonelli, Frances Bilas Spence, Ruth Lichterman Teitelbaum ve Marlyn Wescoff Meltzer’den oluşmaktadır. Bu ekibin içerisindeki kadınlar matematik ve fizik gibi bölümlerde okuyorlardı.

Yazılım Mühendisliği Tabiri: Margaret Hamilton

Margaret Hamilton, 17 Ağustos 1936 tarihinde İndiana’da dünyaya gelmiştir. 1969 yılındaki Apollo 11 uçuşundaki ay modüllerini milyonlarca kilometre uzağa götürerek getiren 145.000 satır Assembly kodunu tasarlamış, yazmış ve yazan ekibi yönetmiştir. 2016 yılında kadın NASA çalışanlarının Lego’larının sergilendiği Lego Ideas’da adına özel olarak lego sergilenmiştir. Birkaç sene önce ABD Başkanı olan Barack Obama tarafından sanat, spor, televizyon ve bilim dünyasında 21 kişiye Özgürlük Madalyası verilmişti. Bu 21 kişi içerisinde Margaret Hamilton da bulunmaktadır.

Scroll to Top