Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Megapixel: Herhangi bir fotoğraf makinesinin megapixel değerinin yüksek olması, o makinenin çok iyi fotoğraflar çekeceği anlamına gelmez. Megapixel değeri, bir fotoğraftaki pixel sayısını ifade etmektedir. Bu değerin fotoğrafın büyüklüğüne de etkisi vardır. Profesyonel fotoğrafçılık ile uğraşmayan kişiler için çok önemli bir özellik değildir. Yine de orta seviyede Megapixel değerine sahip bir makine almakta fayda vardır.

Dijital Zoom veya Optik Zoom: Fotoğraf makinesi satın alırken dijital zoom yerine optik zoom özelliğinin iyi olması tercih edilmelidir. Dijital zoom, çekilmiş olan fotoğrafı yazılımsal olarak büyültme işlemidir. Optik zoom ise, fotoğrafın makine üzerindeki lensler yardımıyla yakınlaştırılması özelliğidir. Fotoğraf makinesi seçilirken, mümkün olduğunca yüksek optik zoom değerli makineler tercih edilmelidir.

Lens Kalitesi: Bir fotoğraf makinesinden çekilen fotoğrafın kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden birisi de makinede bulunan lensin kalitesidir. Megapixel değeri çok yüksek bir makineyi tercih etmektense, orta megapixel değerine sahip fakat lens kalitesi yüksek bir makine tercih edilmelidir.

Flaş Desteği: Fotoğraf makinesi alırken, flaş desteği olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir. Flaş özelliği olan makinelerde karanlık ortamlarda da çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Deklanşör Gecikmesi: Deklanşör gecikmesi; deklanşöre bastıktan sonra, fotoğrafın çekilmesine kadar geçen süredir. Bu gecikme süresinin oldukça kısa olması gerekmektedir. Bu sebeple deklanşör süresi en fazla 2 saniye olan makineler tercih edilmelidir.

Pil ve Hafıza Ünitesi: Alacağınız makinenin pil süresinin uzun olmasına dikkat edin. Şarj edilebilir kalem pil ile çalışan makineler daha avantajlıdır. Ayrıca bir batarya taşımak yerine, pil taşımak ve temin etmek daha kolay olmaktadır. Daha fazla fotoğraf ya da video depolayabilmek için makinenin hafızasının da yüksek olması önemlidir. Bunun yanında makinenin USB çıkışının olmasına da dikkat edilmelidir. USB çıkışı olan makinelerde fotoğrafları kolaylıkla bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Boyut: Makine seçimi yaparken ne kadar profesyonel bir makine tercih ederseniz, makinenin boyutu da o kadar artacaktır. Bunun nedeni yatay kullanıma da imkan sağlayabilmek için daha uzun tasarımlar kullanılmasıdır. Makinenin boyutlarının büyük olması ergonomi açısından size avantajlar sağlar fakat taşınabilirlik açısından sıkıntılar oluşturabilir. Ayrıca büyük boyutlu makineler daha karizmatik durmaktadır.

Ağırlık: Makinenin boyutlarının büyük olması aynı zamanda ağırlığına da etki eden bir durumdur. Eğer makineyi tüm gün boynunuzda gezdirmeyi planlıyorsanız, 500 gram ağırlığa sahip, giriş seviyesinde bir makine yerine 1350 gramlık, ileri seviye bir makineyi taşımak sizi çok daha fazla yoracaktır. Aradaki 850 gramlık fark, uzun süreli kullanımlarda boynunuzu ağrıtabilir. Ağır olan makineler ile fotoğraf çekerken, makine hafif olanlara göre daha stabil tutulabilmektedir. Yeterli güce sahip olmayanlar, ağır makineleri tutmakta güçlük çekebilir. Satın almadan önce makineyi test etmeniz ve tercihinizi ona göre yapmanız tavsiye edilmektedir.

Scroll to Top