T-155 Fırtına Obüsü

T-155 Fırtına Obüsü

T-155 Fırtına, Türkiye’nin ürettiği kundağı motorlu bir topçu silah sistemidir. Üzerinde bulunan 12 adet hidro-pnömatik süspansiyon sayesinde her türlü engebeli arazide rahatlıkla hareket edebilmektedir. Güç ve ağırlık oranı ideal olduğu için uzun süreli operasyonlarda kullanılabilmektedir.

T-115 Fırtına, Aselsan’ın üretmiş olduğu 9600 serili telsizler sayesinde güvenilir, emniyetli, süratli, beka kabiliyeti yüksek, mobil ve elektronik harp korumalı üst düzey ses ve veri kalitesine sahiptir. Ayrıca Fırtına Obüsü, atışlarını takip edebilmektedir. T-155 Fırtına, hareket halinde iken 30 saniye içinde atışa hazır konuma gelmektedir. Ayrıca ilk 15 saniye içerisinde ani atış olarak adlandırılan 8 atışlık bir görevi sadece 1 dakika içinde tamamlayabilir. Atış görevini tamamladıktan sonra, sadece 30 saniye içerisinde bulunduğu bölgeyi terk edebilmektedir. Obüs, bünyesinde bulundurduğu otomatik namlu yol kilit sistemi sayesinde kısa sürede yer değiştirebilmekte ve düşmanın karşı ateşini daha kolay bir şekilde savurabilmektedir.

T-155 Fırtına Obüsü, Aselsan tarafından geliştirilen özgün atış kontrol sistemini kullanmaktadır. Bu atış sistemi dört ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar;

  1. Ataletsel Seyrüsefer Sistemi
  2. Atış Kontrol Bilgisayarı
  3. Otomatik Namlu Yönlendirme Sistemi
  4. Hız Ölçme Radarı

Ataletsel Serüsefer Sistemi sayesinde istikamet açısını 0.3 milyem, mevzi rakımını 10 m ve mevzi koordinatlarını 17.5 m doğrulukla tespit edebilmektedir. Obüs; hereketli nişan dairesi, nişan çubuğu ya da herhangi bir alete ihtiyaç duymaması sayesinde diğer sistemlere göre çok daha hızlı bir şekilde mevzilenebilmektedir. T-115 Fırtına‘nın en önemli özelliklerinden birisi de, 8-25 km aralığında farklı namlu açılarından art arda 3 kez ateş edebilmesidir. Böylelikle ancak üç öbüsün gerçekleştirebileceği atış gücünü Fırtına Obüsü tek başına gerçekleştirebilmektedir.

Fırtına, diğer örneklerinin aksine 155 mm obüs mühimmatı kullanmamaktadır. 48 tane silah payı kıt’a mühimmata sahiptir. T-155 Fırtına Obüsü, 52 çap uzunluğunda, 23 litrelik bir yanma odası hacmine sahip namlu ile donatılmıştır. Obüs; bir adet komutan, bir sürücü, bir nişancı, bir nişancı yardımcısı ve bir doldurucu olmak üzere toplamda 5 kişilik ekip tarafından idare edilmektedir. Obüs 12 metre uzunluğunda, 47 ton ağırlığında, 3.43 metre yüksekliğinde ve 3.5 metre genişliğinde olup MKE tesislerinde üretilmektedir.

Scroll to Top