Göktürk-2 Uydusu

Gokturk-2 Uydusu

Göktürk-2, TÜBİTAK UZAY VE TAI iş birliği sayesinde geliştirilen bir keşif uydusudur. 18 Aralık 2012 saat 18:13’de Çin’den uzaya fırlatılmıştır. 409 kg ağırlığa, 2.5 metre siyah beyaz, 5 metre renkli görüntü çözünürlüğüne sahiptir. Çin’in kendi ürettiği ve Uzun Yürüyüş – 2D adını verdiği roket ile fırlatılmıştır. Göktürk-2’nin yerlilik oranı; donanımda %80, yazılımda ise %100’dür. Uydunun görev yazılımı ve görev bilgisayarı tamamen Türkiye’de, Türk mühendisler tarafından üretilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihi boyunca ürettiği ilk yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayabilen uydudur.

Türkiye’nin Çin’den aldığı fırlatma hizmeti ile birlikte, toplam 20 milyon Euro’ya mal olmuştur. Göktürk-2 uydusu, fırlatıldıktan sadece 12 dakika sonra 686 kilometre yükseklikteki yörüngesine oturmuştur. TÜBİTAK Uzat Teknolojileri Araştırma Müdürü Tamer Beşer, uydudan ilk sinyalin saat 19:39’da Norveç Trömso Yer İstasyonu’ndan alındığını belirtmiştir.

Göktürk-2 uydusunun test çalışmaları tamamlandıktan sonra, kontrolü Türk Hava Kuvvetleri’ne devredilmiştir. Bütün proje toplamda 140 milyon liralık bir bütçeye sahiptir.

Göktürk-2 Uydusunun Terör ile Mücadelede Önemi

Göktürk-2 uydusunun terör ile mücadeledeki önemi, eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yapmış olduğu bir açıklamada şu şekilde dile getirilmiştir:

[quote]Bize ait olan Göktürk-2 uydusu, her 2.5 günde bir Kandil’in üzerinden geçmektedir. Özel bir yazılım sayesinde, uydunun son ve bir önce çekmiş olduğu fotoğrafların arasındaki farkları inceliyoruz. Bir çukur mu kazılmış, bir duvar mı yapılmış, bir tümsek mi oluşmuş veya bir baraka mı yapılmış bunun gibi birçok şeyi tespit edebiliyoruz. Tespit etme işlemi tamamlandıktan sonra, bu tespitleri yerel istihbarat ile paylaşıyor ve bunların ne olduklarını belirliyoruz. Sonrasında ise güdümlü füzeler sayesinde, o bölgeyi nokta atışı ile imha ediyoruz. Bu sayede terör örgütünün bütün para kasalarını ve uyuşturucu depolarını imha ettik. Artık birilerinin verdiği yalan yanlış bilgilerle hareket etmek zorunda değiliz. Kendi teknolojimiz ile kendi bilgilerimizi toplayarak anında müdahale edebiliyoruz. Hatta yeni projemiz sayesinde artık 2.5 günde bir değil, Kandil’in üzerinden sadece 6 saatte bir geçeceğiz. Ayrıca görüntünün çözünürlük derecesini de 5 kat arttırıyoruz.[/quote]

Scroll to Top