Televizyon Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Televizyon Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

En hızlı gelişen ve şaşırtıcı şekilde yeniliklerle süslenen cihazlardan birisi olan televizyon, cep telefonundan sonra baktığımız ikinci ekran durumundadır. Televizyonunuzu değiştirmek ya da başka bir oda için yeni bir televizyon satın almak istiyorsanız; LED, LCD, Plazma, Ultra HD, Smart TV gibi bir çok kavram aklınızı karıştırabilir. Bu yazımızda, televizyon satın alırken dikkat etmeniz gereken noktaları mümkün olduğunca basit bir dille açıklamaya çalışacağız.

Ekran Teknolojileri

  • LCD (Liquid Crystal Display) Ekranlar: LED ve Plazma ekranlara göre daha eski ve fiyat olarak da daha ucuz bir teknolojidir. Dik olmayan açılardan bakıldığında, LCD ekranların görüntü kalitesi diğer ekranlara göre daha düşük kalmaktadır. Enerji tüketimleri LED ekranlardan daha yüksek, Plazma ekranlardan ise daha düşük seviyededir.
  • LED (Light Emitting Diode) Ekranlar: LED ekranların LCD ekranlardan tek farkı, ışık kaynağı olarak CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp, Floresan Lamba) yerine LED’lerin kullanılmasıdır. LCD ekranlarda göre daha iyi bir kontrast oranına sahiptirler. Günümüzde arka panelinin tamamı LED’ler ile kaplı olan Full LED TV’ler kullanılmaktadır. Bunun öncesinde sadece kenarlarda LED ışık bulunduran Edge LED TV modelleri kullanılmaktaydı. LED ekranlar günümüzde en çok kullanılan ve tavsiye edilen ekran teknolojisidir.
  • Plazma Ekranlar: Plazma ekranlarda görüntü, içerisinde iyonize gaz bulunduran görüntü hücreleri sayesinde sağlamaktadır. Plazma ekranlar 175 dereceye kadar görüntü açısı sağlayabilmektedir. Yeni geliştirilen Neoplazma teknolojisi; yansıma problemlerinin bir nebze önüne geçmiş olsa da, yüksek enerji tüketimleri ve genel yansıtma problemleri sebebiyle günümüzde plazma ekranların kullanımı pek tercih edilmemektedir.

Görüntü Teknolojileri

  • HD Ready Televizyonlar: HD Ready televizyonlar 1280 x 720 piksel çözünürlüğe sahip olup, bu televizyonların üzerinde genellikle 720p etiketi bulunmaktadır.
  • Full HD Televizyonlar: 1920 x 1080 piksel ekran çözünürlüğüne sahip görüntüleri, saniyede en az 60 fotoğraf (60 Hz) ile sunabilme özelliğine sahiptir. Bu televizyonlarda genellikle 1080i (i = interlaced) ya da 1080p (p = progressive) etiketi bulunmaktadır. Progressive teknolojide görüntünün ekrana taranma süresi, interlaced teknolojiye göre 2 kat hızlıdır. Bu sebeple progressive teknolojide görüntüler daha akıcı sunulmaktadır.
  • 4K TV: 4096 x 2160 piksel çözünürlük ile birlikte, 4K içeriğin de kodlama şeklini standart hale getirmiş bir teknolojidir.
  • UHD (Ultra HD ya da UD) TV: Piyasada 4096 x 2160 piksel çözünürlüğe, 1.9:1 taraf oranına sahip UHD TV’ler bulunsa da, piyasada bulunan bir çok UHD TV 3840 x 2160 piksel çözünürlük ve 1.78:1 taraf oranında sahiptir.

Görüntü İyileştirme Teknolojileri

True Motion, Resolution +, Dinamik Gren Azaltıcı (DNR ya da MPEG Artefact Reduction), Perfect Natural Motion, Mega Dynamic Contrast, Perfect Pixel HD Engine gibi teknolojiler; görüntüyü yazılımsal olarak işleyerek daha net görüntü sunmayı amaçlamaktadır. Bu teknolojiler, genellikle aksiyon sahneleri gibi hareketli görüntülerde hayalet efekti gibi bozulmalara sebep olmaktadır. Bu sebeple, bahsedilen görüntü iyileştirme özelliklerin mümkünse televizyonun menü ayarlarından kapatılması tavsiye edilmektedir.

Televizyon Özellikleri

  • Smart TV: Akıllı TV olarak bilinmektedir. Bu televizyonların içerdiği işletim sistemleri; film izleyebilme, müzik dinleyebilme, internete bağlanarak Youtube üzerinden video izleyebilme ve hatta bulundurduğu Netflix gibi uygulamalar sayesinde direkt olarak internet üzerinden lisanslı film izleyebilme gibi özelliklere sahiptir.
  • 3D TV: Sağ ve sol gözlerimize farklı resimler sunarak, 2 boyutlu görüntüyü 3 boyutlu hissi ile sunan bir teknolojidir. 3D teknolojisi ile çekilen görüntüler, çift lensli kameralar ya da birbirine dik iki ayrı kamera kullanılarak çekilmektedir. 3D görüntüler ancak 3D gözlükler ile düzgün bir şekilde izlenebilir. 3D görüntüler çıplak gözle birbirine karışmış olarak görülmektedir. Televizyonlarda kullanılan 3D teknolojisi, sinemalarda kullanılan 3D teknolojisinden farklı olduğundan, sinemalarda kullanılan 3D gözlükler 3D TV’ler için uygun değildir.
  • Dahili Uydu Alıcı: Televizyon içerisinde bulunan dahili uydu alıcı sayesinde, uydudan gelen LNB anten kablosu direkt olarak televizyona bağlanabilmektedir. Böylelikte ayrı bir uydu alıcıya ve dolayısıyla televizyon için ayrı, uydu alıcı için ayrı bir kumandaya ihtiyacınız olmaz. Tek bir televizyon kumandası ile hem televizyonunuzu açıp – kapatabilir hem de kanallar arasında gezinebilirsiniz.

En pahallı televizyon sizin için en ideal olmayabilir.
TV izleme alışkanlıklarınız, televizyonu kuracağınız odanın tipi ve de büyüklüğü televizyon seçiminizde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Örneğin ikinci bir televizyon düşündüğünüz mutfakta; çok büyük ekranlı, belki de Smart bir televizyona ihtiyacınız olmayacaktır. Bunun yanında eğer binanızda uydu sistemi varsa, dahili uydu alıcı özelliği olan bir televizyona dahi ihtiyacınız olmayabilir. Yüksek özellikli televizyonları değil, kullanacağınız özellikleri içeren televizyonları seçmeniz bütçeniz açısından yararlı olacaktır.

Karar Verdim, Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Alacağınız ürüne karar vererek ürünü mağazaya gitmeden önce detaylı olarak araştırmanız tavsiye edilmektedir. Mağazaya ürünü ve de alternatiflerini araştırmadan gitmeniz; ekranların mağazadaki benzerliği, yazılı özelliklerin karmaşıklığı ya da reyon görevlilerinin karmaşık terimler kullanması sonucunda kafanızın karışmasına yol açabilir.

Televizyonun yanında size Soundbar ve ev sinema sistemleri gibi ürünler satmak isteyebilirler. Mağazaya gitmeden önce neleri satın alacağınıza karar vermelisiniz. Daha sonra kullanmayacağınız ürünleri almanıza gerek yoktur.

Bunun yanında bir HDMI kablosu alacaksanız, kesinlikle çalışanların söylediklerine kulak asmayın. Size, “Bu televizyon ucuz HDMI kabloları ile çalışmaz.” gibi cümleler söyleyebilirler fakat bu doğru bir bilgi değildir. 10 TL’ye alacağınız bir HDMI kablo ile 100TL’ye alacağınız bir HDMI kablo arasında görüntü ve ses kalitesinde algılanabilir bir fark bulunmamaktadır.

Scroll to Top