Ekran Kartı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran Kartı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran kartları görüntü işleyen bilgisayar birimleridir ve bilgisayar toplarken özellikle oyuncuların en çok dikkat ettiği bileşenlerden birisi kuşkusuz ekran kartlarıdır. Sisteminizden yeterli verim alabilmek ve oyunları istenilen kalitede oynayabilmek için doğru bir ekran kartı seçilmelidir. Peki ekran kartı alırken nelere dikkat etmemiz gerekmektedir?

Ekran Kartı Hangi Amaçla Kullanılacak?

Bilgisayar toplamaya karar vermeden önce bilgisayarın hangi amaca yönelik toplanacağına karar vermek gerekmektedir. Genellikle kullanıcılar günlük kullanım, oyun oynamak, çizim programlarını kullanmak ya da yüksek işlem gücüne sahip uygulamaları kullanmak amacıyla bilgisayar toplamaktadır.

Profesyonel çizim yapanlar ve oyun kullanıcılarının giriş seviyesindeki bir ekran kartını tercih etmeleri oldukça yanlış bir seçim olacaktır. Bu tür kullanımlarda görüntü işleme boyutları ve ekran kartı işlemci ihtiyacı oldukça yüksek olmaktadır. Bu sebeple ekran kartlarını seçerken kullanım amacı oldukça önemlidir.

Ekran Kartı Bellek ve Bellek Veri Yolu Boyutu

Çözünürlük arttıkça ekran kartlarında daha yüksek bellek boyutlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin günümüzde 2 GB ekran kartı bellek boyutu bir çok oyun ve çözünürlük için fazlasıyla yeterli olmaktadır. Orta seviyeli bir ekran kartında 4 GB bellek boyutu tercih etmek, aynı ekran kartının 2 GB bellek boyutlu olan versiyonundan daha performanslı olmayacaktır. Bunun sebebi, bu ekran kartının belki de hiç bir zaman boyutu 2 GB’ı aşan bir görüntüyü işlemeyecek olmasıdır.

Ekran kartlarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de bellek beri yolu genişliğidir. Bu genişlik örneğin 128 bit, 256 bit gibi değerlerle farklılık gösterebilmektedir. Bellek veri yolu genişliği ne kadar yüksek olursa, ekran kartının performansı da aynı derecede yüksek olacaktır.

Bellek boyutu ve bellek veri yolu genişliğinin yanı sıra mimari, çekirdek hızı ve bellek hızı da oldukça önemlidir.

Scroll to Top