Üst Menü

Eskişehir Gezi Rehberi

Eskişehir Gezisi

Eskişehir, hiç de eski olmayan aksine belediye başkanının müthiş uğraşları sonucu gezilip görülecek yerler bakımından dolu dolu olan bir büyükşehir. Yunus Emre’nin de memleketi olan Eskişehir, ülkemizde gezilmesi gereken modern şehirlerden biri.

Eskişehir turlarına katılarak Eskişehir’i doya doya gezebilir ya da kendiniz Eskişehir’e ulaşım sağlayarak kolaylıkla her yeri gezebilirsiniz. Görülecek mekanlar çok olduğundan her yeri rahatça gezebilmek için 3 günü ayırmak faydalı olacaktır. 2 gün konaklama yapma durumu olursa, yazıda yer alan mekan ziyaretleri rahatlıkla tamamlanabilir.

Eskişehir’e Ulaşım

Eskişehir’e İstanbul/Pendik’ten kalkan yüksek hızlı tren ile ulaşabilirsiniz. 2,5 saat süren tren yolculuğunun ardından Eskişehir’de tren garında indiğinizde garın önünden geçen tramvaylar ile şehir merkezine 10 dakikada varabilirsiniz.

İstanbul’dan özel aracınızla gittiğinizde yolculuk 4 saat sürecektir. Eskişehir’de araç park yerleri bulmak zor değil. Yollar ve ara sokaklar geniş. Yol kenarlarını ücretsiz park yeri olarak kullanabilirsiniz. Ücretli otoparkların 2018 Mart itibariyle gün boyu ücreti de 3,5 TL.

Aracınızı bir otoparka bıraktıktan sonra şehir içi tramvay ile şehrin önemli noktalarına ulaşabilir, görülmesi gereken mekanları gezebilirsiniz.

Eskişehir’de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Hava Müzesi / Havacılık Parkı

Eskişehir’in girişinde Anadolu Üniversitesinin karşısında yer alan Anadolu Üniversitesi bünyesindeki askeri-sivil uçak ve helikopterlerin sergilendiği bir park.

Sualtı donanma uçaklarından bombardıman uçaklarına, polis helikopterinden teyyarelere Türk tarihine ışık tutan çeşitli boyut ve türdeki uçakları yakından inceleyebilirsiniz.
Parka giriş ücretsiz. Parkın önünde ücretsiz ve geniş bir otopark mevcut. Özel aracı ile gelenler için gayet güzel bir seçenek. Aracı buraya park edip parkın önünden geçen tramvayı şehir merkezine ulaşmak için kullanabilirsiniz.

1 günlük veya kısa süreli gezi düşünüyorsanız, Havacılık Parkını atlayabilirsiniz.

Eskişehir Havacılık Parkı

Sazova Bilim ve Kültür Parkı

Belediye başkanının Eskişehir ve tüm Türk halkına armağanı olan bu park, oldukça geniş bir alana kurulmuş. Parkın içinde yer alan tüm bölümleri rahatça gezmek isterseniz, 1 tam gününüzü ayırmanız gerekebilir. Sazova Parkı, güzel bir mekan olduğundan bu rotayı atlamamak faydalı olacaktır. Eskişehir’e 1 günlük veya kısa süreli gezi düşünüyorsanız, parkın içindeki belli bölümler, gezi planından çıkarılabilir.

Parka giriş ücretsiz ama içerisinde yer alan bölümlere girerken ücret ödeniyor.

Sazova parkının içinde otopark alanı mevcut, günlük 3.5 TL. Benzer şekilde parkın hemen dışında, giriş kapısının karşısında açık otopark var, onun da günlüğü 3.5 TL. Ama parkın alanı zaten çok büyük olduğu için yorgunluğu da dikkate alarak aracı parkın içindeki otoparka park etmekte fayda var.
Sazova’ya şehir içinden otobüsler ile de gelmek mümkün.

Sazova parkının içinde yer alan bölümler küçükten büyüğe herkesin ilgisini çekecek cinsten.

1) Korsan Gemisi: Deniz görünümlü bir alanın üstüne kondurulmuş, gemide yolculuk edenlerin yaşam alanlarına dair kesitlerin sergilendiği bir gemi.

Gemiye çıkma ücreti 3 TL. Geminin içini gezmek, 10 dakikanızı alır. Fazla zamanınız yoksa geminin önünde fotoğraf çektirerek gezinize devam edebilirsiniz.

Korsan Gemisi

2) Masal Şatosu: Disneyland’daki şatoya benzer olarak inşa edilmiş görkemli bir yapı. İçinde, özellikle çocuklar için masal anlatıp dolaştıran turlar var. Ayrıca kırtasiye dükkanı, çeşitli masal kahramanlarının figürleri mevcut.
Çocuklar için hikayeli turlar 12 TL, bu turlara katılmadan gezi ücreti ise 4 TL.

İçeri girmeden şatonun önünde fotoğraf çektirerek gezinize devam edebilirsiniz.

Masal Şatosu
3) Hayvanat Bahçesi: Zebradan deveye, kirpiden timsaha çeşitli hayvanlara ev sahipliği yapan, geniş ve güzel bir alana kurulmuş, açık havada gezerken stres atıp eğlenebileceğiniz bir bölüm.

Giriş ücreti 10 TL. Hayvanat bahçesinin içinde Sualtı Dünyası da yer alıyor. Dolayısıyla giriş bileti her ikisi için de geçerli.

Bahçe geniş bir alana yayıldığından tümünü rahatça gezmek ve fotoğraflamak yaklaşık 1,5 saat sürebilmektedir.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi
4) Japon Bahçesi: Hayvanat bahçesine bağlı ve hayvanat bahçesinin kuzey tarafında yer alan bu bahçede, küçük küçük gölleri ve Japon mimarisi ile yapılmış kütük evleri görebilirsiniz.

Burası, hayvanat bahçesinin içinde yer aldığı için ayrıca bir giriş ücreti yok.

5) Sualtı Dünyası: İçinde çeşitli türlerdeki balıkları barındıran, balıkların yaşam alanlarını görsel bir sunumla sergileyen, mavi ve yeşilin tonlarının huzur verdiği eğlenceli bir dünya.

Giriş ücreti, hayvanat bahçesi ile ortak. Ekstra bir ücret ödenmiyor.

Sualtı dünyası, yerin altında konumlandırılmış, karanlık bir alan. Bu bölümü gezmek yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Sualtı Dünyası
6) Bilim Deney Merkezi: 13.00-15.00 ve 16.00-17.00 saatleri arasında düzenlenen turlar ile Bilim Deney Merkezini dolaşabilirsiniz. Giriş ücreti 7 TL’dir.

7) EsminyaTürk: Türkiye ve dünyadaki görkemli Türk mimari yapılarına ışık tutan, Selimiye Cami, Tac Mahal, Özbekistan gibi sanat mimarisinde baş yapıt sayılabilecek eserlerin 1/25 oranında küçültülmüş versiyonlarının sergilendiği bir açık hava müzesi.

Giriş ücreti 3 TL. İçerisinde birçok yapının minyatürünü görebilirsiniz. Minyatür yapıları inceleyip fotoğraflamak isterseniz gezi, yaklaşık 30 dakika sürebilecektir.

EsminyaTürk

Tac Mahal

8) Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi: Selçuklulardan Osmanlılara mimari örneklerin, Türk ve İslam dünyasından önemli şahsiyetlerin heykellerinin ve eserlerinin sunulduğu bir merkez.
Ayrıca içerisinde Türk Müzik Tarihi, Türk Bilgi Bankası gibi fayda sağlanabilecek sergi alanları da mevcut.

Kapalı bir alanda konumlanmış bu merkeze giriş ücretsiz. Fazla zamanınız yoksa, bu merkezi rotadan çıkarabilirsiniz.

Balmumu Heykelleri Müzesi

Eskişehir Belediye Başkanı’nın bizzat kendisinin yaptığı balmumu heykelleri, müzede yakından görebilirsiniz. Müzede 192 adet balmumu heykel bulunmaktadır. Heykellerde gerçek saç kullanılmıştır. Ayrıca heykeller, birebir ölçü kullanılarak yapılmıştır.

Girişte, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının heykelleri ziyaretçileri karşılamaktadır. Atatürk’ün farklı zamanlarına ve ailesine ait heykeller de yine bu bölümde bulunmaktadır.

Atatürk Balmumu Heykeli

Atatürk'ün Ailesi

Sonrasında günümüz dünyasının popüler isimlerine ait balmumu heykeller sıralanmaktadır. Kemal Sunal’dan Cüneyt Arkın’a, İlber Ortaylı’dan Brad Pitt’e, Einstein’dan İbrahim Tatlıses’e sanatçı, gazeteci, siyasi birçok kişinin balmumu heykellerini görebilir, fotoğraf çekebilirsiniz. Belli bölümlerde fotoğraf çekimi ücretli. Sizin fotoğraf çekmenize izin verilmiyor, orada bulunan görevliler ücret karşılığında fotoğrafınızı çekiyor, çıkışta da fotoğrafınızı alıyorsunuz. Ücreti 10 TL.
Müze sabah 10’da açılıyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında çok kalabalık olduğundan erken saatlerde gitmekte fayda var. Alanı gezmek ortalama 1 saat sürüyor. Müzenin yakınlarında veya önünde otopark alanı mevcut değil. Şehir içinden tramvayla belli bir durağa kadar gelip oradan 5 dakika yürüme ile müzeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Müzeye giriş ücreti 12 TL’dir.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Balmumu Heykel Müzesi’nin yakınında yer alan müzede, cam kullanılarak yapılan çeşitli eserler sergilenmektedir.

Müzeyi dolaşmak yaklaşık 1 saat sürmektedir. Giriş ücreti 6 TL’dir. 1 günlük veya kısa süreli gezi düşünüyorsanız, Cam Sanatları Müzesini atlayabilirsiniz.

Porsuk Çayı

Şehrin bir bölümünü dolaşan Porsuk Çayı, Eskişehir’e çok hoş ve modern bir hava katıyor. Tramvayla çarşıya ulaşmak çok kolay. Mesafeler birbirine yakın olduğu için yürümeyi de tercih edebilirsiniz.

Porsuk Çayı üzerindeki köprüler güzel bir mimari ile yapılmış. Porsuk Çayı üzerinde gondolla veya motorla gezerek bir şehir turu yapabilirsiniz. Porsuk çevresinde ve çarşı içinde yapacağınız yürüyüşler hem size keyif verecek hem de sizi bir Avrupa şehrinde hissettirecektir.

Eskişehir Porsuk Çayı

Eskişehir Porsuk Çayı

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in meşhur Odunpazarı Evleri, Balmumu Heykel Müzesi’nin hemen yanında yer almaktadır.
Bu semtte, Osmanlı zamanında odun satıldığı için semt Odunpazarı adını almıştır. Odunpazarı’nda renkli evleri görebilir; Lületaşı Müzesi ve lületaşından yapılmış takıların satıldığı Atlıhan Elsanatları çarşısı, Kırım Tatar Müzelerini gezebilirsiniz. Lületaşı müzesine girişler ücretsizdir.

Odunpazarı El Sanatları Çarşısı

Devrim Arabası

Türk otomobil tarihinin simgesi Devrim Otomobili, Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobilidir. Eskişehir’in de simgelerinden biri olan Devrim Otomobili, Tülomsaş Fabrikasının içerisinde açık havada sergilenmektedir. Otomobilin sergilendiği alana girişler ücretsizdir.
Aynı alanda fabrikanın üretimi olan lokomotif örneklerini de görebilirsiniz.

Devrim Otomobili


Yunus Emre Anıt Parkı

Geniş bir alana yayılmış olan yeşillikler içindeki park, Yunus Emre’nin temsili mezarına ve büyük bir Yunus Emre heykeline ev sahipliği yapmaktadır. Parka girişler ücretsizdir. Fazla zamanınız yoksa Anıt Parkı gezi planından çıkarmanız uygun olabilir.

Yunus Emre Anıt Parkı

Kentpark

Belediye başkanının Eskişehir halkına bir diğer armağanı olan Kentpark, yapay bir plaj içermektedir. Kentpark içinde açık ve kapalı yüzme havuzlarını, yapay plajı görebilirsiniz. 1 günlük veya kısa süreli gezi düşünüyorsanız, Kentparkı da rotadan çıkarabilirsiniz.

Şelalepark

Eskişehir’i tepeden gören bir yere konumlandırılmış Şelalepark, içerisinde ufak bir şelale barındırmaktadır. Suyun şırıltısı eşliğinde ve huzurlu bir ortamda, tepedeki restaurantta keyifli vakit geçirebilirsiniz. Fazla zamanınız yoksa, Şelaleparka uğramayabilirsiniz.

Uğur Mumcu Parkı

Parkta, suikast sonucu öldürülen usta gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun suikast esnasında enkaz haline dönen arabası sergilenmektedir. Parkın içinde ayrıca, Uğur Mumcu suikastına dair gazete haberlerinin derlendiği bir duvar bulunmaktadır. Parka giriş ücretsizdir.

Uğur Mumcu Araba Enkazı

Uğur Mumcu Parkı

çağdaş cam sanatları müzesi, eskişeh, eskişehir bir günlük gezi planı, eskişehir de nereler gezilir, eskişehir de neresi gezilir, eskişehir de yapılacak şeyler, eskisehir gezi, eskişehir gezi haritası, eskişehir gezi planı, eskişehir gezi programı, eskişehir gezi rehberi haritası, eskişehir gezi turları, eskişehir gezi yazısı, eskişehir gezisi günübirlik, eskişehir gondol turu, eskisehir mekanlar, eskişehir merkez, eskişehir turu planı, eskisehir ulasim, eskişehir ünlü yerleri, eskişehirde gidilecek mekanlar, eskişehirde nereler gezilir, eskişehirin meşhur yerleri, gezi planı, kurban bayramı eskişehir turu, müze giriş ücreti, sazova parkı