Eskişehir’de Ne Yenir? Nerelerde Yenir?

Çi Börek

Medeniyetlerin, yolların kesiştiği Eskişehir, kültürlerin zenginleştirdiği geleneksel tatlara sahiptir. Kırım, Kafkas ve Balkan göçleriyle renklenen mutfak kültürü, farklı lezzetleri içerir. Yıllar içinde biriken bu derin ve zengin kültürün lezzetleri Eskişehir’in ayrılmaz birer parçasıdır. Eskişehir’in meşhur yemeklerini tatmak ve mekanlarını görmek için zaman kaybetmeden siz de gezi planınızı oluşturun :)

Eskişehir’de gezilecek yerler için Eskişehir Gezi Rehberi isimli yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazımızda Eskişehir lezzetlerini sıralayalım.

Çi Börek

Eskişehir denince akla ilk gelen lezzet olan çi börek, Tatarların sürgün yemeğidir. Çi, Tatarca kökenli bir kelime olup lezzetli ve enfes anlamındadır.

Çi börek, içi kıymalı, kızartılarak pişirilen bir hamur işidir.

Eskişehir’de çi börek, farklı restaurantlarda farklı tarzda yapılıyor. Örneğin Sazova Parkı’nın içindeki Kırım Çi Börek‘e giderseniz sipariş verdiğiniz çi börek, içi biraz sulu olarak gelecektir. Burada böreğin içine kıyma ve bir miktar et suyu koyuluyor. Yerken dikkat edin, suyu akıyor. 1 porsiyonda 5 adet çi börek bulunuyor ve fiyatları adet başına oluyor.

Çarşı içindeki Papağan Çi Börek, börekleri susuz yapıyor. Burası oldukça meşhur olduğu için gidildiğinde biraz sıra beklenebilir. Seda Çi Börek de çi börekte yine tercih edilen dükkanlar arasında yer alıyor.

Sıra beklemek istemezseniz çarşı içinde tramvay yolunun üzerinde Porsuk Çi Börek‘e uğrayabilirsiniz. Burasının böreklerinin içinde su yok.

Balaban Köfte

Öğle yemeğinde çi börek tercih edenler için akşam Eskişehir’in meşhur Balaban Köftesi var.

Balaban köfte de yine Tatarların yemeği. Balabanın anlamı da “büyük”.

Balaban Köftesi, iskenderin köfteli versiyonu gibi aslında. Yoğurtlu köfte olarak da geçiyor. Tabağın altında özel domates sosla ıslanmış pide, üzerinde yoğurt sos, üzerinde 6 adet köfte ve bol tereyağ bulunuyor. Tereyağ ağır bir yağ olduğu için yerken dikkat etmekte fayda var. Köfte yerine et veya hem köfte hem etli olan karışık versiyonunu da tercih edebilirsiniz. Köftenin yanında şıra yani üzüm suyunun tadına bakabilirsiniz. 

Balaban Köfte

Balaban köfte denilince akla ilk Abdüsselam Balaban Kebap Salonu geliyor. Öyle ki gittiğinizde sıra bekliyorsunuz. Eskişehir’in çarşısında ara sokakta bulunan bir esnaf lokantası olan Abdüsselam Balaban Kebap Salonunda fiyatlar diğer restoranlara benzer seviyede.

Abdüsselam Kebap Salonu’nda sıra beklemek istemeyenler için Fahrettin Usta Balaban Kebap Salonu da lezzeti dolayısıyla tercih edilen yerler arasında bulunuyor. 

Leblebi Kurabiyesi ve Met Helvası

Eskişehir’in yemeklerinin yanında ünlü olan tatlıları; leblebi kurabiyesi ve met helvası.

Leblebi kurabiyesi, leblebi tozunun şekerle karıştırılıp kurabiye haline getirilmesi ile yapılıyor. Oldukça farklı ve lezzetli bir tat. 90’larda çocuk olanların yabancı olmadığı bir tat.

Leblebi Kurabiyesi 

Met helvası ise pişmaniye ile saray helvası arasında bir tatlı. Ne pişmaniye kadar yumuşak ne saray helvası kadar sert.

Odunpazarı’nda Eskişehir’in meşhur leblebi kurabiyelerinden ve met helvasından satın alabileceğiniz bir dükkan bulunmakta. Burada ikram edilen lezzetlerin tadına bakabilir, sonra alışverişinizi yapabilirsiniz. Bu farklı lezzetlerden hediyelik olarak da sevdiklerinize götürebilirsiniz.

Met Helvası 

Cevizli Haşhaşlı Ekmek

Eskişehir’in meşhur haşhaşlı ekmeğinden de almak isterseniz yine Odunpazarı’ndaki fırına uğrayabilirsiniz.

Cevizli Haşhaşlı Ekmek 

Tadim Fadima Pastanesi

Eskişehir’de Porsuk etrafında çeşitli dükkanlar yer almaktadır. Tadım Fadima pastanesi de Porsuk çayının etrafında, dinlenebileceğiniz nezih bir mekan. Burada çeşit çeşit tatlı ve dondurmaların tadına bakabilir, güzel manzaraya ve kalabalığa karşı anın tadını çıkarabilirsiniz.

Scroll to Top