Üst Menü

Gaziantep’te Ne Yenir

Gaziantep, bir diğer ifadeyle yemek şehri. Turistlerin,gezginlerin, gurmelerin gitmek için yarıştığı, ustaların ellerinden çıkmış efsane lezzetlere sahip, doğunun incisi, milli mücadelenin kahramanlarından bir şehir.

Kebapları, yemekleri, mezeleri ile ünlü Gaziantep’e gezi planınızı oluşturabilir, birbirinden güzel lezzetlerin tadını çıkararak kendinizi şımartabilirsiniz.  

Beyran Çorbası

Gaziantep’e sabah varırsanız, kahvaltınızı Gaziantep’e özgü Beyran Çorbası ile yapabilirsiniz. Beyran Çorbası için Metanet Beyran Lokantası oldukça meşhur. Sabah biraz geç kalırsanız oturmak için yer bekleyebilirsiniz. Ancak servis oldukça hızlı. Lokantada çok farklı yemekler de mevcut. Dilerseniz onlardan da tercih edebilirsiniz.

Metanet Lokantası / Beyran Çorbası

Beyran Çorbası, içerisinde yoğun olarak tel tel pişmiş etlerin ve pirincin bulunduğu çorba ve yemek arası bir yiyecek. Aslında tam bir çorba demek için fazla taneli, yemek demek için de fazla sulu. Hafif acılı. Belirtmezseniz acılı olarak servis ediliyor. Oldukça lezzetli. Antep’e özel et ve baharatların da etkisiyle tadı damağınızda kalıyor. Çorba ile karnımı doyurmayayım derseniz yarım porsiyon da söyleyebilirsiniz. 1 porsiyon fiyatı 2018 Aralık itibariyle 19 TL. Kredi kartının geçmediği restoranda diğer yemeklerin fiyatları da aşağıdaki gibi:  

Antep Fıstıklı Katmer

Sabah kahvaltınızı katmer ile de yapabilirsiniz. Katmer deyince aklınıza şekerli veya şerbetli bir tatlı gelebilir ama Antep’teki katmer, öyle şekerli değil. İncecik hamuru, içerisinde bol Antep fıstığı, hafif kaymak ve belli belirsiz şeker ile efsane bir lezzet. Tadı damağınızda kalacak. Katmer, yanında süt ile beraber geliyor. Dilerseniz yanında çay da içebilirsiniz.

Katmerci Zekeriya Usta / Antep Fıstıklı Katmer

Bu efsane lezzeti, katmer konusunda en meşhur yer olan çarşı içinde ara sokaktaki Zekeriya Usta’da deneyebilirsiniz. Zekeriya Usta Katmercisi, küçük bir dükkan aslında. Meşhur olduğu için oldukça kalabalık, bu sebeple de servis biraz yavaş. Katmer, çay veya süt için 15-20 dakika bekleyebilirsiniz. Çok aç değilseniz, 2 kişi için 1 katmer söyleyebilirsiniz. Porsiyonlar oldukça büyük. 1 porsiyon katmerin fiyatı 2018 Aralık itibariyle 25 TL.  

Kebapçı Halil Usta

Öğle veya akşam yemeğinizi Antep’in en meşhur et şişçilerinden birinde yemek isterseniz Halil Usta, sıcak personelleri, farklı tattaki salatası, orijinal ayranı ve leziz küşlemesi ile et severlere kapısını açıyor.

Zeugma müzesinin arka yolunda ara bir sokakta yer alan restoranın kendine ait ücretsiz otoparkı mevcut. Arabanızla gittiğinizde kolaylıkla yer bulabilirsiniz.

Restoran oldukça kalabalık. Yoğun saate denk gelirseniz biraz sıra bekleyebilirsiniz.  

Kebapçı Halil Usta

Yemek tercihini restoranda çalışan personele bırakırsanız size meşhur küşlemenin, kebabın ve et şişin yer aldığı karışık bir tabak getiriyorlar. Böylelikle farklı lezzetleri tatmış oluyorsunuz. Küşleme, her bir kuzuda az miktarda bulunan, sinirsiz, damakta farklı bir tat bırakan oldukça lezzetli bir et türü.

Etin yanında kişiye özel getirdikleri, domates, marul, baharatlarla süslenmiş oldukça lezzetli kendilerine özel bir salataları mevcut.

Et, salata ve ayranın yer aldığı karışık etli menünün 2kişilik fiyatı 95 TL.  

İmam Çağdaş

Kebap yemeği tercihinizi Antep’in meşhur restoranlarından olan İmam Çağdaş‘tan yana da kullanabilirsiniz. Kebapçı Halil Usta, son dönemlerde salatası ve küşlemesi ile Çağdaş’ın popülerliğini elinden almış görünse de İmam Çağdaş da kebap severlerin vazgeçemediği bir mekan.

İmam Çağdaş

İmam Çağdaş, popüler bir mekan olduğu için her daim yerli turistlerle dolu. Boş yer bulmak için bir müddet beklemeniz gerekebilir. Servisi hızlı, personeli güleryüzlü.

Restoran, çarşı içinde yer aldığından ve sokaklar da dar olduğundan özel aracınızla gitmek zor olabilir. Antep’te gezilebilecek yer ve gidilecek restoranlar birbirine yakın olduğundan yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

İmam Çağdaş‘ta da yemek fiyatları Halil Usta’dakilere benzer. 2018 Aralık ayı itibariyle 1 porsiyon küşleme fiyatı 38 TL, Ali nazik kebap 39 TL. Lahmacunun adet fiyatı ise 7 TL.  

Tahmis Kahvesi

Öğleden sonraları gezinize bir mola vermek veya yemekten sonra bir kahve içmek için Tahmis Kahvesi müthiş bir durak. Bir sokak arasına konumlanmış karşılıklı iki dükkan da Tahmis Kahvesi isimli mekana ait. Biri eski bir binanın modern görünüme kavuşturulmasıyla oldukça farklı bir havaya sahip, diğeri ise açık havada da oturma alanları olan, bahçe içinde yer alan bir yer. Gün içinde belli aralıklarla darbukacı, kemancı gibi müzisyenlerden oluşan bir grup tüm masaları dolaşarak sanat müziği şarkıları seslendiriyorlar, ortama renk ve hareket katıyorlar.  

Tahmis Kahvesi

Tahmis Kahvesi, farklı ortamı ile oldukça popüler olduğundan gittiğinizde oturmak için sıra bekleyebilirsiniz. Tahmis’te, Antep’e özgü, faydaları saymakla bitmeyen, meşhur Menengiç kahvesini deneyebilirsiniz. Yanında karışık kuruyemiş ile kahve fincanında servis edilen Menengiç kahvesi, 2018 Aralık itibariyle 7.5 TL. 

Yesemek Restoran

Et ve kebap tarzı yemeklerden başka Gaziantep mutfağından farklı lezzetleri, Antep’in enfes mezelerini tatmak için Yesemek‘e uğrayabilirsiniz. İmam Çağdaş’ın hemen yanında bulunan restoran, beyran, yuvalama, şiveydiz, içli köfte, kuru dolma gibi çok çeşitli yemekleri ile yemek severlerin damağında unutulmaz bir tat bırakıyor.

antep et yemekleri, antep mezeleri, beyran, beyran çorbası, beyran fiyati, beyran ne kadar, fistikli katmer, gaziantep gurme, imam cagdas, katmer, katmerci zekeriya usta, kebapçı halil usta, küşleme, küsleme fiyati, menengic kahvesi, metanet lokantasi, tahmis kahvesi, yemek fiyatları, zekeriya usta