Sağlıklı Tuzlu Kraker

Ev Yapımı Tuzlu Kraker

Unsuz yağsız şekersiz tatlılar hem doyurucu hem sağlıklı özellikleri ile çay saatlerinin ve yemek arası atıştırmalıkların vazgeçilmezi durumunda. Ama her zaman tatlı olmuyor, bazen de tuzlu yiyecekler çekiyor insanın canı diyorsanız, tuzlu kraker tarifi tam size göre.

Yine beyaz unsuzyağsız, vücuda faydalı baharatlarla taçlandırılmış tuzlu yaprak krakerler, dolabınızda veya çantanızda çay saatlerinde yer alabilir, açlığınızı giderebilir.

Kullanılacak Malzemeler

  • 2 su bardağı yulaf ezmesi
  • 4 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 yumurta
  • 4 tatlı kaşığı keten tohumu
  • 4 tatlı kaşığı çörek otu
  • 2 yemek kaşığı zeytin ezmesi veya 20 adet çekirdekleri çıkarılmış zeytin
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • İsteğe göre biraz tuz

Tuzlu Yaprak Kraker Yapılışı

Robotunuz varsa, yulaf ezmesini robotta çekip un haline getirin, yoksa da yulaf ezmesinin kendisini kullanabilirsiniz. Hazırlanan unu, geniş bir kaba dökün. İçerisine 1 yumurtayı kırın. Diğer yumurtanın sarısını ayırıp beyazını yine karışıma ekleyin. 1 yumurtanın sarısı krakerlerin üzerine sürülecek.

Yoğurt, keten tohumu, çörek otu, kekik ve zeytin ezmesini de karışıma ekleyin. Kaşık yardımıyla iyice karıştırın, tüm malzemenin bütünleşmesini sağlayın. Dilerseniz az bir miktar tuz da ekleyebilirsiniz; krakerler daha lezzetli olacaktır.

Zeytin ezmeniz var ise karışımda onu kullanabilirsiniz yoksa 15-20 adet zeytinin çekirdeklerini çıkarın ve robotta 1-2 tur döndürün. Kendi zeytin ezmenizi de bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Karıştırdığınız malzemelerden oluşan karışım normal hamurdan daha sıvı kıvamda olacak. Sonrasında karışımı yağlı kağıda serin. Merdaneniz veya oklavanız varsa, yağlı kağıt üzerinden hamuru ince olacak şekilde açın.Yağlı kağıdınız yoksa karışımı, az miktarda yağladığınız geniş bir tepsiye koyun ve elinizle açabildiğiniz kadar ince açın.

Yaprak krakerlerin düzgün şekilli olabilmesi için karışımı tepsiye kare veya dikdörtgen biçiminde olacak şekilde yaymaya özen gösterin.Üzerine yumurta sarısını yaydırın. Bıçak ile dilediğiniz boyutlarda, kare veya dikdörtgen olacak şekilde kesin. Parçalar bitişik gibi dursa da, piştikten sonra bıçakla kesilmiş yerlerinden kolayca ayrılacaklardır.

Hazırladığınız tepsiyi, önceden ısıtılmış 160 derece fırına koyun. Krakerleri renk değiştirene kadar yaklaşık 15-20 dakika pişirin. Ara ara kontrol edin, yanmasınlar. Kokular gelmeye başladığında ve görünüm ve renk de kraker kıvamına ulaştığında, yaprak krakerler pişmiş demektir.

Fırından çıkardıktan sonra 10 dakika soğumasını bekleyin. Bıçakla kestiğiniz yerlerin belirgin olduğunu göreceksiniz. Spatula yardımı ile tepsiden kaldırın ve elinizle ayrık yerlerinden dikkatlice kırın. Artık tuzlu yaprak krakerleriniz yemeye hazır.

Sağlıklı, doğal, bağırsaklara yardımcı malzemelerle dolu tuzlu krakerlerinizi işyerinizde 5 çayında, evde akşamları gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Scroll to Top