Havan Tespit Radarı SERHAT

Havan Tespit Radarı SERHAT

Havan Tespit Radarı SERHAT, ASELSAN tarafından geliştirilmiş olup ülkemizin sınırlarında aktif olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda özellikle Suriye tarafından ülkemize gelen havan saldırılarının sıklaşması ile birlikte SERHAT Havan Tespit Radarı daha da önem kazanmıştır. SERHAT sayesinde, havan topu atıldıktan sonra havanın atıldığı nokta ve düşeceği nokta çok hızlı bir şekilde tespit edilebilmektedir. Bu sayede havanın atıldığı noktaya karşılık verilebilmektedir.

Havan topu savaşlarda oldukça sık kullanılmakta olup direk olarak düşmanı yok etmek yerine hedefe daha çok zayiat vermek amacıyla kullanılır. Özellikle engebeli arazilerde kullanımları yaygın olup bir tepenin arkasından atılarak görüntü vermeden düşmana saldıra yapılabilmektedir.

SERHAT Havan Tespit Radarı 360 derecelik görüş açısına sahip olup istenildiği taktirde belli bir açı ile de hizmet verebilmektedir. Her türlü engebeli arazide çalışma imkanı olan SERHAT, havan mermilerinin ilk çıkış noktasını tespit edip havan mermilerinin çıkışından itibaren uyarı verme özelliğine sahiptir. Yaklaşık olarak 10 kilometrelik tespit menzili olan SERHAT, günümüzde kullanılan havan toplarının menzilinden çok daha yüksek bir menzile sahiptir.

SERHAT Havan Tespit Radarı kolay bir şekilde taşınabilmektedir. SERHAT istenildiği taktirde sabit bir alana koyulabileceği gibi kule, bina ya da bir aracın üzerine de yerleştirebilmektedir. SERHAT uzaktan komuta ve kontrol sistemleri ile tam entegreli bir şekilde yönetilebilmekte ve izlenebilmektedir. SERHAT elektronik olarak gelebilecek saldırılara karşı güçlü bir yapıya sahip olup, siber saldırıların da tümüne karşı koruma önlemleri taşımaktadır.

Scroll to Top