Mızrak Füzesi

Mızrak Füzesi

Mızrak Füzesi ROKETSAN firması tarafından tamamen yerli imkanlar ile üretilen uzun ve orta menzilli tanksavar sistemlerinden oluşmaktadır. Sahip olduğu ateş gücü ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne güç katacak olan Mızrak Füzesi ülkemizin son yıllarda geliştirdiği savunma sanayisinin en önemli envanterlerinden bir tanesidir.

Uzun menzilli tanksavar sistemi (UMTAS) ve Orta menzilli tanksavar sistemi (OMTAS) olmak üzere iki tipi bulunan Mızrak Füzesi; hava, deniz ve kara araçları gibi birçok farklı araçta aktif olarak kullanılabilmektedir.

UMTAS: Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi

8 kilometre gibi oldukça uzun bir mesafeden hareketli veya hareketsiz düşman zırhlı araçlarını imha edebilen UMTAS, lazer arayıcı ve kızılötesi arayıcı başlıklı olmak üzere iki farklı türe sahiptir. Atış sonrası ve öncesi hedefe kilitlenme özelliğine sahip UMTAS; at – güncelle ve at – unut özelliklerini kolaylıkla icra edebilmektedir.

180 cm uzunluğa ve 16 cm çapa sahip olan UMTAS, 37.5 kg ağırlığındadır. Bu özellikleri ile birçok sabit platform, zırhlı araç, insansız hava aracı ve su üstü platformları ile kullanılabilmektedir. Bu özelliklerinin yanı sıra Seviye 5 duyarsız mühimmat özelliğine sahip olan UMTAS; kuş çarpması, aşırı sıcaklık ve yangın gibi durumlarda patlamamaktadır. Özellikle reaktif zırha sahip araçlarda dahi etkili olan UMTAS, tandem harp başlığı sayesinde bu araçları kolaylıkla imha edebilmektedir. Nitekim bu araçların zırhının üstünde bulunan patlayıcı bloklar tanka gelen patlayıcı mühimmatı tanka temas etmeden imha ederek yok etmektedir. UMTAS ise tandem harp başlığı sayesinde bu tür zırhlı araçları dahi imha edebilmektedir.

ATAK Helikopterlerin Baş Mühimmatı

Milli helikopterimiz T129 ATAK’a ve ülkemizde aktif olarak kullanılan AH-1W Cobra helikopterlerine aktif olarak entegre edilebilen UMTAS, ilerleyen süreçlerde milli eğitim uçağımız Hürkuş’ta da kullanılmaya başlanacaktır. Lazer güdümlü olan L – UMTAS modeli ise SeaHawk helikopterlerinde kullanılmaktadır.

OMTAS: Orta Menzilli Tanksavar Sistemi

ROKETSAN tarafından üretilen ve orta menzilli vuruş gücüne sahip olan OMTAS füzesi 4 kilometre mesafeden hedeflerini başarı ile imha edebilmektedir. OMTAS özellikle piyade birlikleri için karadan karaya kullanım amacıyla tasarlanmış bir füze sistemidir. Üretilmesindeki temel neden Kara Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını kolaylıkla yerine getirebilmektir. OMTAS bir piyade tarafından kolaylıkla taşınabilmenin yanı sıra kompozit bir tüp içerisinde 3 ayaklı tripodlar ile ateşlenebilmektedir. Kolay taşınabilirliğinin yanı sıra kara araçları ve kara platformlarında kolaylıkla kullanılabilmektedir.

OMTAS füzesi UMTAS ile aynı özelliklere sahiptir. 16 cm çapa, 170 cm uzunluğa ve 35 kg ağırlığa sahiptir. Son zamanlarda iç savaş yaşanan Suriye’de sıklıkla kullanılan, güdümlü anti tank sistemlerinin modern bir versiyonu olan OMTAS, TSK’nın sınır içi ve sınır dışı operasyonlarında saldırı gücüne güç katacak bir envanter olarak görülmektedir.

Scroll to Top