Kötü Anıları Unutturan EMDR Terapisi

EMDR Terapisi

İstenmeyen Anıları Unutmak Artık Mümkün

İnsan hayatında uzun yıllar boyunca yaşanan birçok olay bir süre sonra istenmeyen anılar haline gelebilir. Çoğu insan kötü düşünceler oluşturan ve moral bozan bu anılardan kurtulmayı hayal eder. Bu gibi bir durum için yapılabilecek bir tedavi yöntemi veya kullanılabilecek bir ilaç olup olmadığı araştırılır. Hatta daha önce Hollywood sinemasında bu konuyla ilgili olarak fantastik bir sinema filmi olan Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmi de çoğu kişi tarafından beğenilerek izlenmiştir.

İnsanlar, filmde anlatıldığı gibi anıları unutmak için farklı bir tedavi yöntemi uygulanmasıyla bu soruna çözüm bulunmasını yıllardır beklemektedir. Bu amaçla bilim dünyası uzun yıllardır birçok çalışma gerçekleştirmiş ve farklı deneyler yapan bilim adamları bu duruma çözüm bulmaya çalışmışlardır. Çözüm noktasında atılan bu adımlarla beraber bazı bilim adamları tarafından tam olarak filmde bulunduğu gibi olmasa da bir yöntem üzerinde başarı sağlanmıştır.

Anıları Unutturan EMDR Metodu

İnsanların kurtulmak istedikleri anıları zihinlerinden silebilmek için bilim dünyası tarafından son yıllarda yapılan çalışmalar sonucu olarak farklı bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulamanın geliştirilmesi kapsamında çalışmalar yapan Dr. Francine Shapiro, bir parkta dinlenirken güvercinlerin hareketlerini takip ederek göz hareketlerinde bir rahatlama oluştuğunu hisseder ve bu durumun oluşmasını inceleme kararı alır. Konu üzerine yaptığı çalışmalar sonrasında belirli bir temel oluşturarak geliştirdiği yöntemi insanlar üzerinde denemeye başlar.

Doktorun geliştirdiği EMDR metodu, duyuları kullanma yoluyla beyni yeniden programlamayı mümkün kılar. ‘Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme’ anlamına gelen EMDR, güçlü bir psikoterapi yaklaşımıdır. Bu yöntem kişilik bozuklukları, panik atak, depresyon, fobiler, performans kaygısı, beden algısı bozuklukları, özgüven sorunları ve migren gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde ve istenmeyen anılardan kurtulmak için kullanılmaktadır.

İstenmeyen Anılar için EMDR Uygulaması

Günümüzde belirli uzmanlar tarafından uygulanabilen EMDR terapisi gerçekleştirilirken terapistler, önce sizi geçmişinizde yaşanan o travma anına tekrar geri getirmek için bir teknik kullanırlar. Daha sonrasında beyninizi yeniden programlayabilmek amacıyla 5 duyunuzun da kullanılması ile beraber sizi o anın aslında o kadar kötü olmadığına dair bir fikre kavuştururlar. Bu yöntem, sizi her defasında korkutan bir nesne veya canlıdan artık korkmamanızı ve çekinmemenizi sağlar.

EMDR tedavisi ile rahatsız edici, kişiye acı veren her anıyı tamamen unutmak mümkün olmaz; ancak terapi sonrası, geçmişte yaşanılan bu acı yüzünden duyulan öfke, hayal kırıklığı, korku ve üzüntü gibi olumsuz duygulara karşı kişinin duyarsızlaşması sağlanır.

Uygulamanın gerçekleştirilmesi için sizi uzun süredir tanıyan ve bilen bir terapistin önerisi gereklidir. Çünkü bu seansların gerçekleştirilmesi çok zor ve dikkat gerektiren işlemlerdir. Tüm etkilerine ve zorluklarına rağmen gerçek bir çözüm oluşturabilen EMDR, günümüzde çok az kişi tarafından uygulanabilmektedir.

EMDR terapisi, iyi bir çalışmaya rağmen duyulan sınav kaygısı, sevgili tarafından terk edilme durumunda hep aynı anın akla gelmesi, aldatılma durumunun akıldan çıkarılamaması, uğranılan şiddetin tüm hayata yayılması, uçağa veya asansöre binerken korku duyulması gibi rahatsızlıkların başarıyla tedavi edilmesini sağlamaktadır.

Scroll to Top