Küçük Mutfaklar için Dekorasyon Fikirleri

Kadınların en çok zaman geçirdikleri alan mutfaktır. Yemek yapma, bulaşık yıkama gibi birçok işi mutfakta yaparlar. Dolayısıyla mutfak onlar için kullanışlı ve geniş olmalıdır. Tabi her zaman geniş bir mutfağa sahip olmak mümkün değildir. Küçük bir mutfak da dekorasyon fikirleri ile kullanışlı ve geniş hale getirilebilir.

Açık Rengin Büyüsünden Yararlanın

Küçük mutfaklarda duvar, tavan ve zeminin açık renklerden seçilmesi mekanda bir bütünlük oluşturarak mutfağın geniş görünmesini sağlayacaktır. Özellikle beyaz veya krem rengi duvar boyası mutfağınızı olduğundan daha büyük ve ferah gösterir.

Mutfakta Aydınlatmaya Önem Verin

Mutfakta aydınlatmanın sadece pencereden gelen bir ışık ile sağlanması mutfağı karanlık gösterir. Ayrıca tek başına avize de mutfak için yeterli olmayabilir. Bunların yerine tavanda spot ışık kullanılmalıdır. Spot ışıklar her alanı aydınlattıkları için daha kullanışlıdır. Ayrıca mutfakta fayans yerine ayna kullanmanız da mutfağınızı büyük gösterecek, çok farklı bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Mutfak Kapılarını Ortadan Kaldırın

Mutfak kapıları içeriye doğru açıldıkları için fazla alan kaplarlar. Kapıların kapladığı alanı daha verimli kullanmak için kapı yerine boncuklu veya perde kapı kullanılabilir ya da sürmeli kapı monte ettirebilirsiniz.

Tavanlarda Askılar Kullanın

Son dönemlerde birçok modern mutfakta ortaya çıkan yeni bir akım. Mutfak tavanlarına büyük askılar asarak mutfakta yerden tasarruf edebilirsiniz. Bu askılara tavaları ve cezveleri asarak dolaplarda yer kazanmış olursunuz. Böylelikle mutfağınıza da modern bir görünüm kazandırırsınız.

Mutfak Duvarlarından Faydalanın

Mutfak duvarlarına monte edeceğiniz raflar sayesinde daha fazla alana sahip olabilirsiniz. Özellikle mutfağınızın duvarlarına veya duvara monte ettiğiniz raflara asabileceğiniz askılıklara kepçeleri, tavaları ve kulplu bardakları asarak yerden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Dolap İçlerini Düzenleyici Ürünlerden Faydalanın

Dolap içlerinde her şeyin üst üste olması hem yemek yaparken zorlayıcı etki oluşturur hem de görüntü olarak kirlilik yaratır ve insanın psikolojisini bozar. Mutfak dolaplarının bu hallerinden sıkılanlar için çok değişik alanlarda kullanılabilecek organizer ürünler geliştirilmiştir. Küçük bir sehpa görünümünde olan ürünler sayesinde bardaklarınızı ve tabaklarınızı 2 katlı olarak yerleştirebilir; dolap içi askılar sayesinde tavalarınızı buraya asarak düzenli bir dolap içi görünümüne kavuşabilirsiniz.

Küçük ve Modüler Mobilyaları Tercih Edin

Küçük mutfak dekorasyonu yaparken sabit ve standart ölçülere sahip mobilyaları seçmek yerine daha küçük mobilyalar seçerek mutfak dekorasyonunda geniş alana sahip olabilirsiniz. Ayrıca modüler mobilyaların işlevsel ve kullanışlı olması mevcut alanı verimli kullanmanızı sağlar. Dolap içlerinde sürgülü raflı dolaplar işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Ayrıca, sabit olmayan ve yer değiştiren dolapları, hem tencerelerinizi saklamak hem de üzerini tezgah olarak değerlendirmek için kullanabilirsiniz.

Küçük mutfak farklı dekorasyon fikirleri ile büyük ve geniş hale getirilebilir. Böylelikle küçük mutfağınızı kullanışlı, ferah, modern, pratik ve akıllı bir mutfağa dönüştürebilirsiniz.

Scroll to Top