Doğal Saç Maskeleri

Evde uygulanabilen ev yapımı doğal saç maskeleri, saç derisi ve saç köklerini besleyici özelliğe sahiptir. Her mutfakta bulunan malzemelerle zahmetsizce bu maskeleri yapıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Mutfakta bulunan malzemelerin saçlar üzerindeki etkilerine bakıldığında;

Bal; nemlendirici özelliğe sahiptir. Özellikle kuru saçlarda oldukça etkilidir. Cansız saçlara nem kazandırırken saçların ışıldamasına yardımcı olur.

Süt; saça yumuşaklık hissi verir.

Muz; saçlarınızı nemlendirerek, daha güçlü konuma kavuşturur.

Hindistan cevizi ve badem yağı; yumuşak ve parlak saçlara ulaşmada yardımcı olur.

Sızma Zeytinyağı; saçları nemlendirirken doğal saç kremi görevi görür. Kuru, yıpranmış, hasar görmüş saçları tedavide oldukça etkilidir.

Elma Sirkesi; kaşıntıyı, kepeği, yağlanmayı önlemede ve saç uzamasında etkilidir.

Saç dökülmesini önlemenize, daha canlı, parlak görünümlü saçlara kavuşmanıza yardımcı olacak en etkili 3 saç maskesi tarifini kolaylıkla kendiniz hazırlayıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Evde Uygulanacak Doğal Saç Maskeleri Tarifleri

Yumurtalı Saç Maskesi Tarifi

Malzemeler; 1 adet yumurta, 1 su bardağı süt, 1 adet limon, 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yumurta, saçlarınızın sağlığını korumak için güçlü proteinlerle dolu bir besindir. Tüm saç tiplerine uygulanabilir. Saçlarınıza iyi bir beslenme sağlayarak saç dökülmesini azaltır. Ayrıca, saç büyümesi için gerekli olan B vitaminleri ile doludur. Yumurtalı saç maskesi, saç büyütmek için en etkili ev yapımı saç maskelerinden biridir.

Hazırlanışı ve uygulanışı; Yumurtanın akı ve sarısı birbirinden ayrılır. Sarısı ayrı bir kaba alınır. Süt ve zeytinyağı karıştırılıp yumurta sarısına eklenerek çırpılır. Daha sonrasında hazırlanan karışıma yarım limon da eklenerek karışım tamamlanır. Hazırlanan karışım, saç derisine ve uçlarına komple yedirilerek masaj yapılır. En az 5 dakika bekletildikten sonra ılık veya soğuk suyla durulanır.

Muzlu Saç Maskesi Tarifi

Malzemeler; 2 adet muz, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı bal

Muz, saç dökülmesini önleyen potasyum, antioksidan, doğal yağlar ve vitaminler bakımından zengindir. Saçlarınızı yumuşatır, nemlendirerek saçlarınıza parlaklık kazandırır. Saç dökülmesini önlemede muhteşem bir saç maskesidir.

Hazırlanışı ve Uygulanışı; Muzlar ezilerek püre haline getirilir. Bal, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı ezilmiş muza eklenir ve tekrar karıştırılır. Hazırlanan karışım saça iyice yedirilerek uygulanır. İyi bir etki için en az 5 dakika bekletilmesinde fayda vardır. Tüm bu işlemler sonrasında saç ılık suyla durulanır.

Yoğurtlu Saç Maskesi Tarifi

Malzemeler; Yarım bardak yoğurt, 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal

Yoğurt, B vitamini, proteinler ve D vitamininden oluşur. Bu da yoğurdu sağlıklı saç büyümesi için gerekli bir bileşen haline getirir. Yoğurt, saçları nemlendirerek besler, saçlardaki kırılmaların azalmasına yardımcı olur.

Hazırlanışı ve Uygulanışı; Yoğurt, bal ve elma sirkesi bir kap içerisinde karıştırılır. Saç derisi ve uçlarına hazırlanan karışım yedirilerek uygulanır. En az 15 dakika bekletildikten sonra ılık su yardımıyla durulanır. Ev yapımı doğal yoğurt, vücuda daha faydalı olduğu gibi saç maskenizde de doğal yoğurt kullanmanız elde edeceğiniz faydayı artıracaktır.

Scroll to Top