Mıhlama Tarifi

Kuymak tarifi

Mıhlama, Karadeniz deyince akla gelen yemekler arasında yer alan, özellikle kahvaltıda bir çeşit olarak kolaylıkla yapabileceğiniz bir tarif.

Karadeniz ürünü tereyağ ve kaşar peyniri ile tabiki daha lezzetli olacaktır ama evde bulunan ürünlerle de elbette yapabilirsiniz.

Kullanılan Malzemeler:

3 kişilik için;

  • 4 yemek kaşığı tereyağ
  • 3 yemek kaşığı mısır unu
  • 100 gr kaşar peyniri
  • 1.5 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı tuz

Tereyağını tavada eritin, iyice erittikten sonra mısır ununu tavaya ilave edin. Yağla beraber 3-4 dakika karıştırarak çevirin. Unun rengi değişmeye başlayacak ve bu esnada da pişecektir.

Un, yağı iyice çekince 1.5 su bardağı suyu tavaya ekleyin ve yine karıştırmaya devam edin. Un suyu da çekmeye başlayacaktır. 4-5 dakika daha karıştırmaya devam edin. Tavada su kalmayınca karışımın üzerine küp küp veya uzun uzun doğradığınız kaşar peynirlerini ilave edin. Tavanın üzerine bir kapak kapayın ve 3-4 dakika peynirlerin erimesini bekleyin. Daha sonra kapağı açıp karışımı karıştırmaya başlayın. Kaşar peynirlerinin iyice erimesine ve un ile bütünleşmesine katkı sağlayın. 1 çay kaşığı tuzu da ilave edip karıştırın. Kaşar peynirleri hafif uzamaya başladıysa mıhlama olmuş demektir.

Mıhlama tarifi

Karışımı, tavadan tabağa alıp sıcak sıcak servis edebilirsiniz. Kahvaltıya, öğlen, akşam yemeğine bir çeşit olarak sunabileceğiniz tarifiniz hazır.

Karadeniz’de bazı kaşar peynirleri mıhlama yapımına özeldir ve daha fazla uzar. Siz bu kaşar peyniri türünden kullanmıyorsanız bazı videolarda gördüğünüz gibi mıhlamanız çok uzamayacaktır. Ama lezzeti yine de enfes olacaktır. 🙂

Scroll to Top