Monitör Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Monitör Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Monitörler bilgisayarın görüntüyü kullanıcıya aktardığı donanım birimleridir. Monitör seçimi bilgisayar kullanımında oldukça önemlidir. Monitörler ekran boyutlarına, çözünürlüklerine, panel tiplerine ve yenilenme hızlarına göre değişkenlik göstermektedir.

Ekran Boyutu (İnç)

Monitör seçiminde ekran boyutu oldukça önemlidir. Monitörün ne amaçla kullanılacağı monitör boyutunun seçiminde etkin bir rol oynamaktadır. Örneğin aynı anda yapılan işlemlerde ya da geniş açılı oynanan oyunlarda geniş monitörler tercih edilebilir. Eğer çok geniş bir monitör tercih edilirse, bu durumda monitörün sağ ve sol kısımlarında kalan kısımlar için kullanıcının kafasını sürekli sağa sola oynatması gerekecektir ve bu durum da kullanıcıyı zamanla yoracaktır. Çok küçük boyutlu bir monitör seçimi ise yazıların okunmasını güçleştirecek ve zamanla gözlerin yorulmasına sebep olacaktır. Tecrübelerimize göre, normal oturma mesafesi için en uygun ekran boyutu 23 inç olmaktadır.

Çözünürlük

Çözünürlük teknolojisi son yıllarda oldukça gelişmiş durumdadır. Özellikle 4K teknolojisi ile birlikte monitörler oldukça kaliteli görüntüler sunmaktadır. Günümüzde üretilen birçok monitör en düşük 1920×1080 çözünürlüğe sahip olmaktadır. Seçilecek monitörün çözünürlük derecesi kullanım alanına göre belirlenmelidir. Eğer yüksek çözünürlükte videolar izlenmek isteniyorsa 4K çözünürlükte bir ekran tercih edilebilir. Günlük kullanımlar için Full HD ekranlar yeterli olacaktır.

Eğer bilgisayar oyun amaçlı kullanılacak ise 4K monitörler uygun bir tercih olmayabilir. Bunun sebebi, 4K çözünürlük için ekran kartının yeterli performansı sunamaması ve FPS (Frames Per Second, Saniyede İşlenen Görüntü Sayısı) değerlerinin düşük kalmasıdır. Ancak Full HD ve 2K görüntü kalitesi arasında bir monitör seçimi oyunların akıcı bir şekilde oynanmasını sağlayacaktır.

Yenileme Hızı ve Panel Tipi

Yenileme hızı, ekranın bir saniyede kaç kez tazelendiğini belirten bir değerdir. 60 Hz yenileme hızına sahip bir monitör, oyuncular için oldukça yeterli olacaktır. Yenileme hızının yanı sıra, monitörler farklı panel tiplerine sahiptir. Günümüzde iki farklı panel tipi bulunmaktadır. Bunlardan ilki TN Panel, diğeri ise IPS Panel olarak adlandırılmaktadır. TN panelli monitörler yüksek yenileme hızına sahip olmasının yanı sıra ekonomiktir ve oyuncular için oldukça idealdir. IPS panelli monitörler ise genellikle grafik tasarımcıları tarafından tercih edilmektedir. IPS panelli monitörlerde kaliteli bir izleme için monitöre tam karşıdan bakma gerekliliği yoktur. IPS panelli bir ekrana yan kısımlardan dar açılarla bakıldığında görüntü kaybı yaşanmaz.

Scroll to Top