Radyo Frekans ile Zayıflama

Radyo frekans yöntemi, deri altına etki ederek cilt yapısının daha derinlerini etkileme yeteneğine sahip bir yöntem olması yönüyle diğer yöntemlere oranla zayıflama ve selülit tedavisinde daha çok tercih edilir. Radyo frekans tedavisi, vücudun ve cildin cerrahi olmayan bir şekilde “yeniden şekillendirilmesi” anlamına gelir. Bu yöntem, kırışıklıklar, aşırı yağlı dokular veya selülit gibi en yaygın cilt yaşlanma sorunlarını tedavi etmek için tasarlanmış, sofistike cihazları kullanan bir yöntemdir. 

Radyo frekans tedavi yöntemi, elastin ve kollajen üretimi ve dokuların yeniden biçimlendirilmesi için ısı enerjisi olan radyo frekans dalgalarını kullanmaktadır. Radyo frekans dalgaları ile elde edilen ısı, deri altındaki dokuların daralmasını hızlandıran bir uyarıcı olduğu için, uygulamanın yapıldığı bölgedeki yumuşak dokular sıkışır ve yeniden düzenlenir. Böylelikle zayıflama ve ciltte yeniden şekillenme gerçekleşir.

Radyo Frekans ile Cilt Gençleştirme
Radyo Frekans ile Cilt Gençleştirme

Uygulama Öncesi

Uygulama öncesi güneşten uzak durmak gerekir. Sauna ve benzeri yöntemlerin uygulanmaması, bronzlaşma işleminin vücuda uygulanmamış olması gerekir.

Uygulama

Radyo frekans uygulaması, bir cihaz yardımı ile yapılır. Her kişinin acı eşiği farklı olduğundan acıya dayanıksız kişilere istemeleri durumunda anestezik kremler sürülür. Kremin sürülmesinden sonra kısmen uyuşan cilt nedeniyle ağrı hissedilmez. 

Uygulama Süresi

Tedavi ortalama 10 seans sürmektedir. Birkaç oturum geçtikten sonra tedavinin sonuçları görülmeye başlanır. Seanslar haftada bir ya da iki gün olarak kişinin isteğine bağlı planlanır. Randevulara ayak uydurmanız gerekmektedir, aksi durumda bir sonraki seansa cildiniz eski haline dönmüş bir şekilde gitmeniz olası olacaktır.

Tedavinin Etkileri

Radyo frekans ile zayıflama, bu alanda kullanılan tedavi yöntemleri arasında en hızlı ve etkili sonuca götüren yöntemdir. Radyo frekans tedavisinden gelen ısı, selülitin nedeni olan aşırı yağ dokularının şişliğini azaltır ve böylelikle selülitlerin yok olmasını sağlar. Kullanılan anestezik kremler sayesinde deriye eşit şekilde dağıtılan radyo frekans dalgaları hissedilmemekte, bu sayede tedavinin devamlılığı sağlanarak etkili sonuçlar alınmaktadır.

Radyo Frekans ile Selülit Tedavisi
Radyo Frekans ile Selülit Tedavisi

Cilt gençleştirme ve cildin yaşlanmalara karşı korunmasında da oldukça etkili olan Radyo frekans yöntemi sayesinde gevşek deri toplanmakta ve vücut sıkılaşmaktadır. 

Liposuction sürecinde, vücut yağlarının cerrahi olarak çıkarıldığı alanın darbeye maruz kaldığı için pürüzsüz olmadığı ve güzel görünmediği fark edilebilir. Bu sorunu gidermek için, Radyo frekans yöntemi ile ciltte şişme ve sarkmalara müdahale edilmesi iyi sonuçlar vermekte, liposuction yapılan bölgeyi toparlamaktadır.

Radyo Frekans ile Zayıflama
Radyo Frekans ile Zayıflama

Tedavi Sonrası

Tedavi sonrasında etkinin hızlıca görülmesi için bol su içilmesi önerilir. Özellikle masaj yapılması, yağ yakım hızını arttırarak etkinin çabuk görülmesini sağlayacaktır. Bunun yanında spor yapmak ve dengeli beslenmeye özen göstererek diyet programı belirlemek tedavinin sürecini destekleyen unsurlar arasındadır. Belirlenen diyet programına ek olarak yürüyüş, yüzme, koşu gibi hareket sağlayan aktiviteler yapılması, hem beden hem de ruh sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratılmasına fayda sağlayacaktır. Özellikle sporun oksijenden daha fazla yararlanılması adına ev dışındaki ortamlarda, açık hava alanlarında yapılması önerilir. Bu sayede dolaşım sistemi hızlanacak, tedavinin etkisi daha da çabuklaşacaktır. 

Radyo Frekans Tedavisinin Zararları Nelerdir?

Tedavi sonrasında cilt tipine bağlı olarak kızarıklık, hafif şişme, tedavi edilen bölgede aşırı duyarlılık oluşması ve batma hissi görülebilmektedir.

Cilt altı tedavi yöntemleri genel olarak insanlara faydalı olacak şekilde tasarlanmış olmasına rağmen, radyo frekans doğası gereği radyasyon yayar. Uzmanlar bu radyasyon seviyesinin gerçekten zarar vermediğini söylese de, bazı insanlar bu duruma karşı hassas olabilir.

Daha az yaygın olmasına rağmen Radyo frekans tedavisi, ciltte yanmalar, kalıcı yara izi, açık yaralar ve enfeksiyon gibi ciddi yan etkilere de sahip olabilmektedir. Bu gibi durumlarda dermatoloğa danışmak gerekmektedir.

Scroll to Top