RAM Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

RAM (Random Access Memory) olarak adlandırılan bellekler bilgisayarların geçici hafızalarıdır. RAM’ler bilgisayarların anlık çalışma hızlarını etkileyen önemli parçalardandır. RAM alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

İşletim Sistemleri

Bilgisayarlarda işletim sistemleri 32 bit ve 64 bit olarak 2’ye ayrılmaktadır. 32 bit işletim sistemleri eski teknoloji olup maksimum 4 GB RAM kapasitesini desteklemektedirler. Yani 32 bit bir işletim sistemine sahip iseniz, bilgisayarınıza 8 GB kapasiteli bir RAM dahi taksanız bu RAM’in sadece 4 GB’lık kısmını kullanabilirsiniz. 64 bitlik işletim sistemleri ise 128 GB RAM kapasitesini desteklemektedir. Bu sebeple RAM tercihinde işletim sisteminin 32 bit ya da 64 bit olması önem arz etmektedir.

Anakart RAM Soket Tipi

Günümüzdeki RAM soket tipleri DDR2, DDR3 ve DDR4 olarak sınıflandırabilir. RAM seçerken mevcut anakartınızın hangi soket tipini desteklediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. DDR3 uyumlu bir anakarta DDR4 RAM alırsanız RAM yuvaya oturmayacaktır çünkü her tipin farklı diş şekli bulunmaktadır.

RAM Seçiminde Diğer Önemli Noktalar

RAM’ler sadece kapasite ve tip olarak birbirinden farklı değildir. RAM’ler bunların dışında voltaj değerleri ve frekans gibi farklı değerlere de sahiptir. RAM seçerken RAM’in aktarım hızına, CL ve voltaj değerine dikkat edilmelidir. CL değeri, RAM’in veriyi pinlere iletme süresini belirleyen değerdir. Bu süre ne kadar az ise bellekleriniz o ölçüde hızlı çalışır.

Anakart üzerinde kaç adet RAM slotu olduğu ve bu slotlarların maximum kaç GB ram kapasitesini desteklediği de önem arz etmektedir. Örneğin anakartınızda 2 adet slot varsa ve bu slotlarlardan her birisi maksimum 8 GB RAM kapasitesini destekliyorsa siteminizde toplamda maksimum 2X8 = 16 GB RAM kapasitesi kullanabilirsiniz.

Soğutuculu RAM

RAM alırken akıllara takılan önemli sorulardan bir tanesi de “RAM alırken soğutuculu RAM almaya gerek var mıdır?” sorusudur. Eğer sisteminizi oyun amaçlı oluşturuyorsanız soğutuculu RAM almanızda fayda vardır. Eğer sisteminizi günlük kullanım için oluşturuyorsanız ısınma problemi olmayacağından fazla masraf yapmanın gereği yoktur.

Scroll to Top