Üst Menü

Sığacık Tatil Rehberi

İzmir, Türkiye’nin güzel, tarih dolu, sebze yemekleri meşhur, sıcacık, sınırlarında birbirinden güzel tatil beldelerini barındıran bir şehri.

Çeşme, Alaçatı, Foça, Urla, Seferihisar ve daha nice adı duyulmuş; tatil, deniz, kum, güneş denince akla gelen ilk tatil yerleri.

Bu yazıda, son dönemlerde kendinden sıkça söz ettiren İzmir’in Seferihisar ilçesindeki Sığacık tatil beldesi hakkında size yardımcı olacak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sığacık

Sakin Şehir

İzmir‘in yeşil, ağaçlarla kaplı, farklı ve renkli ilçelerinden biri olan Seferihisar’a bağlı, son dönemlerin tatil anlamında yükselen yıldızı Sığacık, sakin ve sessiz bir tatil yapmayı planlayanların vazgeçilmez adresleri arasında yer alıyor. Dünyada citta-slow yani sakin yaşayan, sakin akan şehir unvanına sahip yörelerden biri. Sığacık, marinası, marinaya yanaşan tekneleri ve esas olarak Kaleiçi adı verilen mevkii ile popüler. Kaleiçi denilen yer, Sığacık’ta kale sınırları arasında bulunan bölgeye deniliyor. Kaleiçi de iki katlı, taş evleri ile ünlü. Kaleiçi’nin daracık sokak aralarında gezinmek, güzelce süslenmiş taş evlerin önlerinde fotoğraf çektirmek oldukça keyif verici.

Sığacık Çarşı

Sığacık Kaleiçi, taş evlerde çekilen dizi ve filmlerle her dönem popülerliğini korumayı başarıyor. Kavak Yelleri, Egenin Hamsisi dizilerine, Olanlar Oldu filmine kapılarını açmış evler burada yer alıyor. Dikkat çeken husus, özellikle taş evlerin dış görüntülerinin renkli ve keyif verici olması.

Sığacık Çarşı

Deniz ve Plaj

Sığacık merkezde, Kaleiçi’nde denize girilmiyor. Merkezde Sığacık limanı mevcut. Denize girilebilecek en yakın yerler, merkeze araçla 3-4 dakika mesafede bulunan Büyük Akkum Plajı ve Küçük Akkum Plajı. Merkezden yürüyerek gitmek isterseniz oldukça yorucu ve dik bir tepeyi aşmanız gerekiyor.

Sığacık Plajı

Plajların bulunduğu yerde oteller, restoranlar mevcut. Küçük Akkum Plajı özel bir plaj. Giriş ücreti 2018 Ağustos itibariyle bir içecek ve şezlong dahil 35 TL. Plajda şezlongların dip dibe olduğunu söylemekte fayda var. Denizi oldukça güzel, içi kum ve yavaşça derinleşiyor. Deniz, rüzgar alan bölgede olduğu için dalgalı ama dalgalı olması sebebiyle de gayet temiz.

Küçük Akkum Plajı
Küçük Akkum Plajı

Büyük Akkum Plajı‘nda ise otel ve işletmelerin kendilerine ayırdığı bölümler hariç halk plajı da bulunuyor. Burada büyük bir girinti var, bu sebeple de denizi dalgasız. Büyük Akkum Plajı, güzel bir kuma ve denize sahip plajlarından biri. Deniz, sığ ve girince hemen derinleşmiyor. Yüzmek için biraz açılırsanız daha rahat edebilirsiniz. Deniz suyu sıcaklığı da oldukça makul. Halk plajında isterseniz belediyenin tesislerinde şezlong ücreti 2018 Ağustos itibari ile 5 TL. Halk plajı olması ve nispeten küçük bir koy olması sebebi ile tatil dönemlerinde oldukça kalabalık oluyor. Bu dönemlerde de hem plajda yer bulmak hem denize girmek zorlaşıyor.

Büyük Akkum Plajı
Büyük Akkum Plajı

Kalabalık Akkum plajları yerine Sığacık Kaleiçi’ne biraz daha uzak mesafede yer alan Akarca Plajını da tercih edebilirsiniz. Akarca Plajı, merkeze 3 km mesafede. Köy yollarından geçilerek araçla 10 dakikada varılıyor.

Akarca Plajı, aslında yazlık evlerin ve otellerin arasında yer alan, uzun sahil şeridine yayılmış bir plaj. Sahilde özel plajlar da bulunuyor ancak bunlar lüks işletmeler değil. Geniş bir alana yayılmış halk plajı da mevcut ama burada şezlonglar yok, belediye tarafından bir işletme de bulunmuyor. Plaj, kalabalık değil, oldukça sakin ve boş bir plaj. Denizi güzel ve temiz ancak oldukça dalgalı. Ayrıca girişinden itibaren küçük taşlı. Deniz girer girmez derinleşiyor ve denizde sağa sola gittiğinizde de neresinin derin olacağını kestirmek zor. Deniz suyu da biraz soğuk.

Akarca Plajı
Akarca Plajı

Yemek ve Gezi Mekanları

Sığacık’ın deniz kenarına konumlanmış, uzun bir çarşısı mevcut. Okey oynanan çay bahçelerini, dondurmacıları, balık restoranlarını, incik boncuk, el işlerinin satıldığı gece pazarını bu çarşı boyunca görmeniz mümkün.

Sığacık Deniz

Ayrıca marinanın bulunduğu yerde, çeşitli yemek ve canlı müzik yapan restoranların yer aldığı, açık hava alışveriş merkezi bulunuyor.

Yine çarşı içinde Sıcacık isimli İzmir’in meşhur boyozunu yiyebileceğiniz güzel bir fırın da var.

Salaş balıkçı restoranları deniz tarafında yanyana konumlanmış. Fiyatlar bir tatil beldesine göre genel olarak uygun. 2018 Ağustos itibariyle çupra 22-25 TL, levrek 27-30 TL, kalamar 28-30 TL. Bu restoranların yanında instagramda popüler olan balıkçı mekanları da mevcut. Buralarda fiyatlar da oldukça yüksek.

Sığacık Çarşı Mekanları

Sığacık’ta, yaz aylarının vazgeçilmezi dondurma, keçi sütünden. Çarşı içinde birçok dondurmacı var. En güzeli ise Kecheese isimli keçi süt ürünleri satan dükkan. Dondurmanın topu 2018 Ağustos itibariyle 3.5 TL ama 1 top dondurmayı bile oldukça büyük koyuyorlar. Tadı da gerçekten farklı. Her çeşidi ayrı lezzetli.

Kecheese

Sığacık’ta mandalina, nar ve zeytin ağaçları her yeri kaplamış durumda. Hepsinin görüntüleri birbirinden huzur verici. Narlar ağaçlar üzerinde olmuş hatta çatlamış vaziyette dallarda görmek mümkün. Narlar ağaçta iken tanelerini görebiliyorsunuz.

Sığacık’ta her yıl Eylül ayında Sığacık mandalinasını tanıtmak ve bunu turizme çevirmek için mandalina festivali düzenlenmekte. Tatilinizi Eylül döneminde planlarsanız festivale de katılma şansı yakalayabilirsiniz.

Festivali yakalayamazsanız da Sığacık mandalina lokumundan tadarsanız festivale katılmış gibi hissedebilirsiniz. Sevdiklerinize de mandalina lokumundan hediye götürebilirsiniz.

Mandalina Lokumu

Konaklama

Sığacık’ta lüks oteller yerine butik otel ve moteller mevcut. Butik otellerin konaklama ücretleri biraz yüksek olsa da daha uygun fiyatlara konaklama yapmak da mümkün.

Eğer Kaleiçi’ine yakın, çarşı içinde konaklamak isterseniz otellerin gecelik fiyatları biraz daha yüksek. Kaleiçi’nde yanyana, güzel dizayn edilmiş birçok butik otel mevcut. Bu oteller çarşı içinde olduğu için gece geç saatlere kadar gürültü olması muhtemel. Özel araçla gidenler için dar sokaklarda park yeri bulma ihtimali çok düşük. Kaleiçi’ne girmeden ara sokaklara ya da otoparka aracınızı park edebilirsiniz. Kaleiçi’nde konaklayacaksanız bu kriterleri göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

Kaleiçi yerine merkeze 7-8 dakika yürüme mesafesinde birçok küçük motel bulabilirsiniz. Sığacık’ta konaklama önerisi için Sığacık Kaptan Motel linkine göz atabilirsiniz.

akarca plajı, akkum plajı, büyük akkum plajı, izmir tatil yerleri, küçük akkum plajı, seferihisar, siğacik, siğacik tatil, sığacık denizi, sığacık denizi nasıl, sığacık gezilecek mekanlar, sığacık mandalinası, sığacık menü, sığacık nasıl bir yer, sığacık plajı, sığacık plajları, sığacık restaurant önerileri, sığacık tatili, sığacık yemek fiyatları, sığacık yemek yerleri, sığacıkta denize nerde girilir