TEMSA Avenue EV Elektrikli Otobüs

TEMSA Avenue EV Elektrikli Otobüs

Yerli TEMSA firması, bir çok yerli projede ismi bulunan ASELSAN firması ile ortak bir çalışma yaparak Avenue EV %100 elektrikli otobüsü üretmiştir. Bununla birlikte tüm dünyada önemli çalışmaların sürdüğü elektrikli araçlar teknolojisine ülkemiz de katılmıştır. Ülkemizde özellikle belediyeler tarafından şehir içi ulaşımında elektrikli otobüs kullanımı desteklenmekte ve sıfır karbon salınımı sayesinde çevrenin korunması hedeflenmektedir.

Projenin önemli noktalarının bir çoğunda Türk mühendislerinin imzası bulunmaktadır. TEMSA firması otobüs üretiminde olan tecrübesini bu modele de yansıtmıştır. Otobüsün motoru, ASELSAN tarafından özel olarak geliştirilmiş olup motor tüm şehir içi ulaşım ihtiyaçlarını karşılayan bir özelliğe sahiptir.

Elektrikli otobüslerde menzil ve şarj süresi önemli özellikler arasında yer almaktadır. Otobüsün menzili 50 – 70 km civarında olmakla birlikte bu değer şehir içi kullanımı için ideal aralıktadır. Hızlı şarj özelliği sayesinde bataryaların tam dolu olması için gerekli süre 8 – 10 dakika aralığındadır. Hızlı şarj özelliği sayesinde, seferden önce otobüslerin duraklarda tam dolum sağlaması kolaylaşmaktadır. Otobüsün motoru 2700 NM tork ve 340 beygir (250 kW) güç üretebilmektedir.

Elektrikli otobüs için her türlü konfor düşünülürken otobüste iklimlendirme, iç bilgi ekranı gibi birçok özellik de bulunmaktadır. 35 oturan, 1 engelli ve 54 ayakta yolcu kapasitesi ile otobüsün toplam yolcu kapasitesi 90 kişiliktir. Otobüsün şanzıman gerektirmeyen çekiş sistemi bakım maliyetlerini düşürmektedir. Otobüsün lityum titanat pilleri uzun ömürlü bir kullanım sunmaktadır.

Scroll to Top