Yulaflı İncirli Kurabiye

Kuru İncirli Şekersiz Tatlı

Şekerin zararları konuşuldukça, yapay şeker kullanılmadan yapılan tatlı tarifleri de ön plana çıkıyor. Hem sağlıklı hem doyurucu hem tatlı krizlerine çare olan bu tarifte de şeker yok, yağ yok, beyaz un yok.

Yulaflı toplar, sabahları kahvaltı yapmayanlar için güzel bir alternatif. Ayrıca beş çayında kuru incirli havuçlu topları yediğinizde hiç pişman olmuş hissetmeyeceksiniz. ?

Tarifte kullanılan yulaf unu, mideyi tok tutmaya yardımcı olurken bağırsakların çalışmasına da katkı sağlıyor. İncir, içerisindeki şeker oranı ile en tatlı olan meyveler arasında yer alıyor. Bu sebeple kuru incirleri sade olarak tüketmek bazen ağır gelebiliyor. Vücuda faydalı olan yulaf ununu ve kuru incirleri hem sağlıklı hem de tatlı bir aperatif olarak tüketebileceğiniz şekle dönüştürebilirsiniz.

Malzemeleri fırında pişirmeye gerek olmadığı için fırını olmayan kişilerin de kolaylıkla hazırlayabilecekleri pratik bir tarif.

Yulaf ezmesi kullanılarak yapılan sağlıklı ve doyurucu Unsuz Yağsız Şekersiz Kurabiye tarifimizi de inceleyebilirsiniz.

Kullanılacak Malzemeler:

  • 2 su bardağı yulaf unu
  • 10 adet kuru incir
  • 2 orta boy havuç
  • 1 su bardağı kuru üzüm
  • Yarım portakal suyu
  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • Yarım su bardağı hindistan cevizi

Yulaf Unlu Kuru İncirli Şekersiz Kurabiye Yapılışı

Öncelikle kuru incirleri kara suyunu atıp yumuşaması için sıcak suya koyup tencerede 5 dakika kaynatın.

İncirler ocakta iken havuçları rendeleyin. Rendelemek yerine rondodan da geçirebilirsiniz.

İncirler yumuşayınca, incirleri tencereden alıp sap kısımlarını kesin. Ortadan ikiye bölün ve rondoda çekin. Rondonuz yok ise bıçak ile küçük küçük parçalara ayırın.

Derin bir kap içerisinde rondoda çekilmiş incirleri, rendelenmiş havuçları, kuru üzümleri karıştırın. 2 su bardağı yulaf ununu, tarçını ve hindistan cevizini de ekleyerek karıştırmaya devam edin.

Yulaf ununu aktarlarda veya marketlerde bulabilirsiniz. Yulaf unu yerine yulaf ezmesi de kullanabilir ya da yulaf ezmesini rondoda çekerek un haline getirebilirsiniz.

Sıktığınız yarım portakalın suyunu karışıma ilave edin.

Bu şekersiz toplar fırında pişmeyeceği için karışımın kıvamına dikkat edin. Eğer karışım fazla sıvık olduysa yulaf unu, fazla katı olduysa portakal suyu ilave edebilirsiniz.

Kıvamı elde dağılmayan ve ele yapışmayan, yuvarlanabilir bir hal aldığında elinizle karışımdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak yuvarlayın.

Kıvamı hafif yapışkan olduğundan incirli topları kolaylıkla hindistan cevizine bulayabilirsiniz.

Kuru incirli toplar hazır olduktan sonra buzdolabında biraz bekletin. Böylelikle dağılmayan bir hal alacaktır.

Bu malzemelerle 15 adet incirli havuçlu şekersiz sağlıklı toplar elde edebilirsiniz. Kavanoz içerisinde dolapta uzun süre saklayabilir, işe giderken veya çarşıya çıkarken çantanıza atabilir, canınız tatlı çektiğinde yiyebilir, ani gelen misafirlerinize de ikram edebilirsiniz.

Malzemeleri çeşitlendirebilir veya evde olmayan malzemelerin yerine farklı malzemeler kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Scroll to Top