Yunanistan Makri Plajı ve Dedeağaç

Gittikçe popüler olan Yunanistan’ın adaları, tatil için ilk sırada tercih edilen yerler arasına girmiş olsa da sınırı geçtikten sonra en kolay ulaşılan Dedeağaç da hem deniz tatili hem eğlence için gidilebilecek oldukça iyi bir alternatif.

Dedeağaç Demokrasi Caddesi
Dedeağaç Demokrasi Caddesi

Alexandroupolis (Dedeağaç), Edirne İpsala gümrük kapısından 1,5 saatte varılabilecek; Türklerin, Yunan ve Bulgarların günübirlik ya da hafta sonu tatilleri için uğrak yerleri arasında bulunuyor. Dedeağaç, Yunanistan’ın liman kenti. Kentin merkezi; geceleri oldukça hareketli olan, birçok kafe ve tavernanın bulunduğu Demokrasi Caddesi ile ünlü. Bu cadde boyunca da denize girilebilir ancak sahilde işletmeler bulunmuyor. Plajlar, Dedeağaç’ın çıkışına doğru sıralanıyor. Oteller de ağırlıklı olarak bu bölgede yer alıyor.

Dedeağaç / Kafeler
Dedeağaç

Güzel bir plajdan denize girebilmek için Dedeağaç merkeze 10 km mesafede olan Makri Köyü, tatilcilerin ilk tercihi olarak ön plana çıkıyor. Makri, tertemiz ve taşsız mavi denizi, sarı kumu ile ünlü şirin bir balıkçı kasabası. Denizi pırıl pırıl. Deniz kenarında küçük çakıllar var. Ama o çakılları aştıktan sonra denizin içi sadece kum. Deniz suyunun sıcaklığı da yaz mevsiminde denize girmek için en uygun sıcaklığa sahip.

Makri Köyü
Makri Köyü

Makri’de plajlar ve restoranlar yanyana. En ünlü plaji, Aya Yorgi Plaji. Plajın hemen üstünde yer alan Aya Yorgi Restaurant’ın ortamı ve yemekleri oldukça güzel. Her çeşit deniz ürününü ve Yunanistan’ın meşhur mezelerini burada tatmak mümkün. Bir içecek içildiği takdirde sahildeki şezlonglar, tüm gün boyunca ücretsiz kullanabiliyor.

Makri’de bir diğer plaj yeri de Ammo Ammo Plajı. Burada Yolo Beach Club ve Ammora Beach Club yanyana yer alıyor. Oldukça kalabalık olan sahilde şezlong tutabilmek için erken gitmek iyi olacaktır. İşletmelerin restoranlarında yemek yediğiniz ya da bir şeyler içtiğiniz takdirde şezlonglar yine ücretsizdir.

Ammo Ammo Beach
Ammora Beach Club

Yolo Restaurant’ta Yunan salatası denilen büyük büyük doğranmış domates, soğan, salatalık, biber, 1 kibrit kutusu peynirden oluşan, üzerinde kişi başı 1 zeytin ile bol zeytinyağlı olarak sunulan salata, oldukça lezzetli ve tüm Yunanistan’da meşhurdur. Her gittiğiniz restoranda görebilirsiniz. Başlangıçta masada bulunan 1 lt su ve ekmek için ek ücret alınmaktadır. Yolo Restaurant’ta ve birçok restoranda Türkçe menü mevcut. Türkçe konuşabilen hatta bazen Türk olan garsonlara rastlamak da mümkün. Hemen her yerde Türkçe hizmet alabilirsiniz. Dolayısıyla yabancı dil bilmeseniz bile bu ülkede anlaşabilmek için çekinmenize gerek yok.

Yunan Salatası
Yunan Salatası

Dedeağaç’ta kalınabilecek en merkezi yerde bulunan otel, Erika Hotel’dir. Ama Dedeağaç’ta her yerde olduğu gibi bu otelin önünden de denize girmek güçtür. Dedeağaç çıkışına doğru sıralanan ve sahile yakın olan oteller arasında;

  • Santa Rosa Hotel deniz kenarında bulunmaktadır.
  • Thalassa Hotel, tam deniz kenarında değildir, deniz ile otel arasından yol geçmektedir. Ama denize yürüyerek 10 dakikada ulaşmak mümkündür. Kendine ait açık otoparkı bulunmaktadır.
  • Plaza Hotel ve Alexander Beach Hotel deniz kıyısında konumlanmıştır. Özellikle Alexander Beach Hotel, diğer otellere göre daha lükstür.
  • Hili Hotel tam deniz kenarında olmasa da deniz tarafında yer almaktadır. Ön tarafında açık otoparkı mevcuttur.
  • Nefeli Hotel de deniz kıyısında değil, yolun diğer tarafında bulunmaktadır. Buradan, 10 dakikalık yürüyüş ile plaja ulaşmak mümkündür.

Tüm bu oteller yan yana ya da kısa mesafeli aralarla sıralanmaktadır. Buralarda kalırsanız, ya yürüyerek ya da araçla farklı plajlara ulaşabilirsiniz. Yunan hükümetinin deniz kıyısına bina yapımına izin vermemesi sebebiyle deniz kenarında bulunan oteller fazla sayıda değildir. Dedeağaç bölgesinde deniz turizmi, son dönemlerde gelişme gösterdiği için buradaki oteller Türkiye’deki gibi büyük ve kapsamlı da değildir. Genellikle yarım pansiyon şeklinde, sadece sabah kahvaltısı fiyata dahil olmaktadır. Türkiye’deki gibi her şey dahil otelleri bulmak oldukça güçtür. Ancak oteller temiz ve sakindir.

Otellerin içinde etkinliklerle veya havuzda eğlenmek yerine sakin bir ortam istiyorsanız; Dedeağaç ve Makri Köyü, deniz, güneş ve kum tatili için ideal bir yer olacaktır. Şezlong ve şemsiye parası ödemeden, yeme, içme ve konaklama fiyatları makul olan bir tatil yapmak için Makri’yi tercih edebilirsiniz.

Makri kasabasının güzelliğine benzer Yunanistan’ın henüz keşfedilmemiş, sakin, şirin bir kasabası olan Fanari hakkındaki yazımıza da Yunanistan Fanari Plajı linkinden ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top