Bilgisayar Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Toplarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Günümüzde birçok kullanıcı, istediği özelliklere sahip donanımları bir araya getirerek kendi bilgisayarını toplamayı tercih etmektedir. Yazımızda bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gereken noktalara değineceğiz.

Bilgisayar birçok farklı bileşenin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu bileşenlerin başlıcaları: İşlemci, anakart, RAM, ekran, ekran kartı, hard disk, kasa ve güç kaynağı olarak sayılabilir. Bu donanımların birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Aksi takdirde toplanan sistem çalışmayabilir ya da darboğaz problemleri yaşanabilir.

Bilgisayar toplanırken dikkat etmemiz gereken en önemli husus bilgisayarın ne amaçla kullanılacağıdır. Bilgisayarların kullanım alanına göre, ayrılan bütçenin aşılmaması amasıyla farklı bilgisayar parçalarında farklı ağırlıklar verilebilir.

İşlemci Seçimi

Günümüzde piyasada Intel ve AMD olmak üzere iki adet işlemci markası bulunmaktadır. Intel işlemciler AMD’ye göre çok daha fazla tercih edilmektedir. Ancak Intel ile AMD işlemciler arasında çok fazla performans farkı bulunmamakla birlikte Intel işlemciler AMD işlemcilere göre daha pahalıdır.

Eğer yüksek performanslı bir sistem toplanmak isteniyorsa Intel işlemci tercih edilebilir. Ancak günlük kullanım amacı ile bir bilgisayar toplanıyorsa, AMD marka işlemci daha ekonomik olacaktır.

Anakart

Anakart seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur anakartın diğer donanımlarla uyumlu olmasıdır. Buna ek olarak, anakart alınacak boş kasaya ve işlemci soğutucusuna da uyumlu olmalıdır.

Ekran Kartı

Ekran kartları, bilgisayar sistemlerinin toplam fiyatlarının belirlenmesinde en önemli bir rol oynamaktadır. Nitekim yüksek performanslı ekran kartları oldukça pahalıdır. Bu sebeple kullanım amacına göre en uygun ekran kartının seçilmesi ekonomik olacaktır.

RAM

RAM seçilirken öncelikle dikkat edilmesi gereken husus RAM’in soket tipidir. Anakartın slotları RAM ile uyumlu olmalıdır. DDR3 ve DDR4 RAM’ler günümüzde en çok kullanılan soket tipleridir.

Sabit Disk

HDD ve SSD diskler günümüzde kullanılan fiziksel depolama birimleridir. SSD disklerin yazma ve okuma hızları HDD’lere göre çok daha yüksektir. Ancak bunun yanında SSD disklerin fiyatları HDD’lere göre oldukça yüksektir. İşletim sisteminin ve sık kullanılan uygulamaların bir SSD diske kurulması tavsiye edilmektedir. Depolama amaçlı kullanılan dosyaların ve sık kullanılmayan ya da performans gerektirmeyen uygulamaların da alınacak ek HDD’de depolanması maliyet açısından ekonomik olacaktır.

Kasa Seçimi

Bilgisayar kasası, bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gereken ve atlanan en önemli parçalardan birisidir. Kasanın hava akımının iyi olması ve donanımları rahat bir şekilde barındırmasına dikkat edilmelidir.

Scroll to Top