Hava ve Sıvı Soğutma Sistemleri

Intel Sıvı Soğutma Sistemi

Bilgisayar toplanırken genellikle sıvı soğutma ve hava soğutma sistemleri arasında bir kararsızlık yaşamaktadırlar. Sıvı soğutma ve hava soğutma sistemleri nedir? Avantajları, dezavantajları nelerdir? Hangi durumda hangisi tercih edilmelidir? Yazımızda bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Sıvı soğutma sistemleri, işlemci üzerindeki ısının genellikle su yardımıyla taşındığı soğutma sistemleridir. Bu sistemler işlemci ile temas halinde bulunan bir su bloğu, su devir daim pompası ve ısı değiştirgecinden (fan + radyatörden) oluşmaktadır. Bu bileşenlerin arasında su boru ile taşınmaktadır.

Hava soğutmalı sistemleri ise, ısının klasik fanlar kullanılarak hava yardımıyla taşındığı sistemlerdir.

Genellikle bilgisayarın en çok ısınan parçası olan işlemciler aşırı derecede ısındıklarında sistemde donma, resetlenme ve bilgisayar devrelerinde hasar meydana gelebilir. Bu sebeple işlemcin soğutulması sağlıklı bir şekilde yapılmalıdır.

Sıvı Soğutma Sistemi mi Hava Soğutma Sistemi mi?

Soğutma sisteminin seçiminde toplanan sistemin özellikleri önem arz etmektedir. Kullanılan işlemcinin overclock yapılmış olması ya da fabrika çıkışlı olması önemlidir. Overclock yapılmış işlemcilerde daha fazla ısınma oluşmaktadır. Bu sebeple overclock yapılmış işlemcilerde daha iyi soğutma sağladıkları için sıvı soğutma sistemlerinin kullanılması önerilmektedir.

Overclock yapılmamış fakat uzun süreli oyun, video – veri işleme gibi amaçlarla kullanılan işlemcilerde de ısınma problemi meydana gelmektedir. Bu işlemcilerde de sıvı soğutma sistemlerinin kullanılması önerilmektedir.

Eğer işlemci uzun süreli yük altında kullanılmıyorsa, bu durumda hava soğutma sistemleri yeterli olacaktır.

Sıvı Soğutma Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Piyasada günümüzde çeşitli fiyat aralıklarında sıvı soğutma sistemleri bulunmaktadır. Sıvı soğutucular için en uygun fiyatlı soğutucudan ziyade, fiyatı en az $70 civarında olan bir sıvı soğutucunun tercih edilmesi önerilmektedir. Fiyatın yanı sıra, sıvı soğutmalı sisteminin alınacak kasaya sığıp sığmayacağı mutlaka test edilmelidir. Kasa ATX boyutta, sıvı soğutma sistemi ATX uyumlu, kasa ve sıvı soğutucu aynı marka dahi olsa; sıvı soğutuculu sistemlerin kasaya uymadığı görülebilmektedir. Bu sebeple sıvı soğutma sistemlerinin kasaya montajını mutlaka satın alınan yerde yapılması önerilmektedir.

Scroll to Top