Kova Burcu

Kova Burcu

Özgürlük, Hümanistlik ve Önsezi

Kova burcuna mensupları, 21 Ocak – 19 Şubat tarihleri arasında doğmuş kişilerdir. Bu burcun tabiatı hava, dost burcu Akrep’tir. Özgürlüğün diğer adı olarak bilinir Kova burcu. 12 burç arasında en uyumsuz burç olarak da bilinmektedir.

Olaylara karşı sıradan bakış açıları sergilemezler. Özgürlüğün, deneyselliğin ve önsezinin burcudur. Oldukça hümanisttir. Pragmatizmin ve idealizmin gerekliliklerini bir araya getirmeye çalışır Kovalar. Ayakları her zaman yere sağlam basan burçlardan biri olmasına rağmen zaman zaman havai davranışlar sergileyebilirler. Bunu da kendilerine özgü bir şekilde yapmaktadırlar.

Özgürlüklerine oldukça düşkün olan bu burç insanları aynı zamanda her insana yardım etmek için didinirler. En insancıl burçlardan biridir. Kendilerini özgür hissetmedikleri, baskının yoğun olduğu ortamlardan uzaklaşır, asla o ortamlarda bulunmazlar. Özgürlüklerini yakaladıkları zaman ise sınır sonsuzluktur. Özgürlükleri yüzünden aşk konusunda zaman zaman sıkıntı çektikleri söylenebilir, bağlanmayı sevmezler.

Kova burcu hava grubuna mensup burçlardandır. Bazen dışarıdan bakan kişiler onların su grubuna mensup olduklarını düşünebilirler, bunun nedeni güçlü önsezileridir. Bir Balık kadar güçlü önsezileri bulunmaktadır. Zekâları ile önsezilerini birleştirmeyi başardıklarında altından kalkamayacakları bir iş yoktur. Oldukça zeki insanlardır, bilim dünyasına bakıldığında birçok dâhinin Kova olduğu görülmektedir. Fakat bilime olan düşkünlüklerini bütün kovalar ortaya çıkaramazlar. Çoğu, zekâsını sadece işlerine geldiği zamanlarda kullanmayı sever.

Kova burçları tam bir devrimcidir. Topluma ve halkın kurallarına uyum sağlasalar bile bunu içten yapmazlar. Eğer haksızlığın, hırsızlığın ve adaletsizliğin olduğu bir ortamda yaşıyorlarsa bu duruma asla boğun eğmezler, ölmeyi tercih ederler ama davalarından vazgeçmezler. İnsanlar için hep iyi şeyler yapmayı düşünseler bile, bu konuda pek ileriye gidemezler.

Sürekli olarak gelişmek ve değişmek isterler. Yaratıcı ruhlu, bilge ve özgür olurlar. Olaylar ve durumlar tamamen gerçeklik üstünde kuruludur onlar için. Realistlerdir fakat yeri gelince hayal kurmayı bilir veya önsezileri ile hareket edebilirler. Çok mantıksal olduklarından dolayı bazen kendilerini dahi üzen, fakat yapılması gereken şeyleri düşünmeden yapabilirler. Aldıkları karardan onları döndürmek neredeyse imkânsızdır, kararlarına karşı çıkan insanlara çok kolay diklenebilirler. Korkak değillerdir, duygu ve düşüncelerini kolay bir şekilde ifade ederler. İşlerine geldikleri zaman biraz kandırma boyutunda olsa da kolay bir şekilde karşısındaki ikna edebilirler.

Sürekli olarak yeni bilgiler öğrenmeyi sever, araştırma yapmaktan çok hoşlanırlar. Fakat her fikri kolay kolay kabul etmez, kendi mantık süzgecinden geçirdikten sonra kabuk ederler. ‘Biliyorum’ lafını sık sık duyarsınız kovalardan. Bazı zamanlar kendini beğenmiş tavırlar takınabilirler.

Kova Burcu Fiziksel Özellikleri

Boyları genellikle orta boydur, dalgalı ve açık renk saçları, farklı bedensel hatları ile dikkat çekici bir enerjiye sahiptirler. Bacakları güzel olur. Sağlıklı beslenme ve organik yaşam konusunda Başaklar kadar ayrıntıcıdır. Bu nedenle çok toplu kova burcu bulunmaz. En çekici fiziksel özellikleri gözleridir. Uzaklara dalan gözleri bulunur. Saçları ince tellidir ve bakımlıdır. Alınları açıktır. Göz kapakları genelde düşük ve bakışlarında zaman zaman cansızlık görülebilir.

Orantılı bir çene yapısına sahiptir kovalar, bu durum yüz hatlarına olumlu yansır. Dudakları, şekilli ve biçimlidir. Burunları küçüktür. Yürüyüşleri güzeldir ve modayı yakından takip eden kovalar olduğu kadar olmayanları da vardır, bu konuda genelleme yapmak yanlış olacaktır. Bohem tarzını sever, ilginç kıyafet seçimleri yaparak ortamda farklılık yaratabilirler. Renk seçimleri canlıdır.

Arkadaş Canlısı Kovalar!

Kova burcu arkadaş canlısı burçlardandır. Oldukça insancıl özellikleri sahiptirler. Kötü düşünmekten pek hoşlanmaz ve iyimserdir. Fakat iyimserliği abarttıklarında zarar görebilirler. Saplantılı ve sorumsuz davranışlar sergileyebilirler. Asidirler. Alışılmış davranışların dışında tavırlar sergilediklerinde havai görünebilirler.

Zaman zaman dengesizlikleri bulunabilir. Kinci değillerdir, unutmazlar ama intikamı da sevmezler. Bağlanmayı sevmeseler bile karşısındaki insanın onlara aşkla bağlı olduklarını görürlerse, özgürlüklerinden vazgeçebilirler. Evliliklerinde mutlu ve anlayışlı olurlar.

Scroll to Top